مقدمه ای در مورد قرص آ اس آ

 

برخی از بيماران که مبتلا به آسم، کهير مزمن، رينيت مزمن باشند، نسبت به قرص آ اس آ حساسيتهای قابل ملاحظه نشان مي‌دهند. از آنجا که آ.اس.آ زمان خونريزی را طولانی کرده و خاصيت چسبندگی پلاکتی را کم مي‌کند، لذا مي‌تواند در مقادير استفاده بالا باعث بروز هيپوپروترومبينميا شود.
طبقه بندی دارویی: ضد التهاب غیر استروئیدی

شکل دارویی: قرص انتریک کوتد
دوز دارویی: ۸۰ میلی گرم
نوع بسته بندی: ۵ بلیستر ۲۰ تایی

 

—————————————————————————————

مکانیسم اثر قرص آ اس آ

آ.اس.آ مستقیما” فعالیت آنزیم سیکلواکسیژناز را مهار کرده و به این ترتیب باعث نقصان ساخت پیش مرحله‌های پروستاگلاندین‌ها و ترومبوکسان از اسید آراشیدونیک می‌گردد. ضمنا” آ.اس.آ می‌تواند از به هم چسبیدن پلاکت‌ها جلوگیری کند.

 

—————————————————————————————

موارد استعمال قرص آ اس آ

از آ.اس.آ می‌توان در مواردی چون سر دردهای خفیف و متوسط، دیسمنوره، دردهای عضلانی و دندانی استفاده نمود.از این دارو در تسکین درد و التهاب در اختلالات روماتیسمی چون آرتریت روماتوئید، آرتریت ایدیوپاتیک جوانان، استئوآرتریت و نیز درمان موارد خفیف بیماریهای تب‌دار مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می‌شود. آ.اس.آ به خاطر خاصیت ضد به هم چسبیدگی پلاکتی خود، در درمان مراحل نخستین بیماریهای دستگاه قلبی – عروقی مثل آنژین صدری، سکته قلبی و نیز برای کاستن خطر در مبتلایان به بیماریهای قلبی – عروقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد دیگر بهره‌بری از آ.اس.آ، در درمان و نیز پیشگیری از بیماریهای عروق مغزی می‌باشد.

 

—————————————————————————————
فارماکوکینتیک
آ.اس.آ به سرعت از طریق لوله گوارش جذب می‌گردد، این دارو در خون و بافتها هیدرولیز گردیده و به دو ماده استات و اسید سالیسیلیک تجزیه می‌شود. سالیسیلات یک بازدارنده غیر انتخابی سیکلواکسیژناز محسوب می‌گردد. با مقادیر پایین، نیمه عمر آن ۳-۵ ساعت و با مقادیر بالا، نیمه عمری معادل ۱۵ ساعت خواهد داشت و دفع آن از مسیر کلیه انجام می‌شود.

 

—————————————————————————————

مقدار مصرف آ اس آ

 

  • بزرگسالان

به عنوان ضد درد و تب‌بر:
۳۲۵-۵۰۰ میلی‌گرم، هر ۳ ساعت یک بار
۳۲۵-۶۵۰ میلی‌گرم، هر ۴ ساعت یک بار
و یا ۶۵۰-۱۰۰۰ میلی‌گرم، هر ۶ ساعت یک بار
به عنوان ضد روماتیسم:
۶/۳-۴/۵ گرم، روزانه در مقادیر منقسم
به عنوان مهارکننده به هم چسبیدن پلاکتی:
۸۰-۳۲۵ میلی‌گرم، روزانه
در ترومبوآمبولی مغزی:
۱ گرم، روزانه که این مقدار باید کم شده و به ۳۲۵ میلی‌گرم روزانه برسد.

 

  • کودکان

به عنوان ضد درد و تب‌بر:
کودکان تا ۲ سال، مقدار مصرف باید توسط پزشک تعیین گردد.
کودکان ۲-۴ ساله: ۱۶۰ میلی‌گرم، هر ۴ ساعت یک بار
کودکان ۴-۶ ساله: ۲۴۰ میلی‌گرم، هر ۴ ساعت یک بار
کودکان ۶-۹ ساله: ۳۲۰-۳۲۵ میلی‌گرم، هر ۴ ساعت یک بار
کودکان ۹-۱۱ ساله: ۳۲۰-۴۰۰ میلی‌گرم، هر ۴ ساعت یک بار
کودکان ۱۱-۱۲ ساله: ۳۲۰-۴۸۰ میلی‌گرم، هر ۴ ساعت یک بار
به عنوان ضد روماتیسم:
۸۰-۱۰۰ میلی‌گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن، روزانه در مقادیر منقسم

 

—————————————————————————————

عوارض دارويي قرص آ اس آ

برخی از بيماران که مبتلا به آسم، کهير مزمن، رينيت مزمن باشند، نسبت به قرص آ اس آ حساسيتهای قابل ملاحظه نشان مي‌دهند. از آنجا که آ.اس.آ زمان خونريزی را طولانی کرده و خاصيت چسبندگی پلاکتی را کم مي‌کند، لذا مي‌تواند در مقادير استفاده بالا باعث بروز هيپوپروترومبينميا شود. قرص آ اس آ مي‌تواند خصوصا” در بيمارانی که به آرتريت ايديوپاتيک جوانان مبتلا هستند، باعث بروز سميت کبدی شود. مصرف قرص آ اس آ به مدت طولانی و مقادير بالا مي‌تواند باعث بروز سميت مزمن ساليسيلات يا ساليسيليسم شود که با گيجی، وزوز گوش، کری، تعريق، تهوع، استفراغ، سردرد و اختلال شعور مشخص مي‌شود.

از جمله عوارض قرص آ اس آ می توان به عوارض گوارشي، وزوز گوش، كاهش شنوايي، طولاني شدن زمان انعقاد خون اشاره کرد .نخستين عارضه آ.اس.آ با مقادير درمانی، مشکلات گوارشی است، مشکلاتی چون تهوع، سوء هضم و استفراغ که اين عوارض را مي‌توان با مصرف دارو همراه غذا به حداقل رسانيد، تحريک موکوس معدی يعنی بروز عوارضی مانند اروزيون، اولسر، هماتمز و ملنا ممکن است با مصرف آن اتفاق افتد. در اين ارتباط مي‌توان از آنتاگونيستهای H2 هيستامينيکی، بازدارنده‌های پمپ پروتون و آنالوگ‌های پروستاگلاندين مانند ميزوپروستول استفاده کرد.

در حدود ۷۰ درصد مصرف‌کنندگان آ.اس.آ ممکن است از دست دادن خفيف خون که معمولا” بدون علامت هم هست، ايجاد گردد که اين عارضه عاری از اهميت کلينيکی است ولی در برخی از بيماران ممکن است باعث آنمی فقر آهن گردد که معمولا” در درمان طولاني‌مدت با آ.اس.آ اتفاق مي‌افتد که در صورت مصرف اين دارو همراه با غذا نيز احتمال بروز عارضه از بين نمي‌رود، ولی مي‌توان احتمال وقوع آن را از طريق تجويز فرم انتريک کوتد و يا ديگر اشکال قرص آ.اس.آ که رها شدن ماده مؤثره دارو دستخوش تغيير قرار گرفته باشد، کمتر کرد. البته تجويز H2 بلوکرها و يا مقادير بالای آنتی اسيدها از ميزان بروز آن خواهند کاست.

 

—————————————————————————————

مصرف در بارداری
زنان باردار فقط باید در صورت نیاز شدید، از این دارو استفاده نمایند.

 

مصرف در شیردهی
از آن جا که آ.اس.آ در شیر مادر ترشح می‌شود، لذا تجویز آن در مادران بچه شیرده توصیه نمی‌شود.

 

شرایط نگهداری دارو
دارو را در دمای بین ۱۵-۳۰ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

 

ارسال یک دیدگاه