کد خبر : 1879
تاریخ انتشار : چهارشنبه 16 بهمن 1398 - 11:01

آشنایی با ورق گالوانیزه و انواع محصولات فولادی

آشنایی با ورق گالوانیزه و انواع محصولات فولادی

ورق گالوانیزه چیست؟ یکی از محصولات صنعت فولاد است که در ساخت آن از ورق های آهنی استفاده می شود و در طی عملیات گالوانیزاسیون توسط فلز روی دارای پوشش سطحی مقاوم در برابر عوامل مخربی همچون زنگ زدگی و خوردگی می شود. وظیفه ی این پوشش افزایش طول عمر ورق زیرین و محافظت آن

ورق گالوانیزه چیست؟

یکی از محصولات صنعت فولاد است که در ساخت آن از ورق های آهنی استفاده می شود و در طی عملیات گالوانیزاسیون توسط فلز روی دارای پوشش سطحی مقاوم در برابر عوامل مخربی همچون زنگ زدگی و خوردگی می شود. وظیفه ی این پوشش افزایش طول عمر ورق زیرین و محافظت آن در برابر عوامل محیطی مخرب است.

در صنعت برای تولید ورق گالوانیزه از ورق سرد یا ورق روغنی استفاده می شود. پس ورق گالوانیزه همان ورق سرد یا ورق روغنی است که در طی عملیات ویژه ای یک لایه سطحی از پوشش روی بر روی ورق گالوانیزه قرار می گیرد. 

به میزان پوشش روی قرار گرفته شده بر روی دو سطح ورق گالوانیزه به اصطلاح کوتینگ ورق گفته می شود و واحد اندازه گیری کوتینگ در صنعت gr/m2 می باشد. بالا بودن درصد کوتینگ در ورق های گالوانیزه به معنی بالا بودن مقاومت آنها در برابر عواملی همچون خوردگی و زنگ زدگی است.

در واقع پوشش فلز سطحی همانند سپری از خوردگی و زنگ زدگی ورق زیرین جلوگیری می کند.

سه فاکتور مهم در دسته بندی ورق های فولادی تاثیر دارد که شامل:

– فاکتور مهم استاندارد های روز در سطح جهانی

– انواع روش های تولید ورق گالوانیزه

– مواد اولیه مورد استفاده برای انواع محصولات فولادی

برای تولید محصولات فولادی به طور کلی از آهن و فولاد یا فلزات دیگر به صورت شمش استفاده می شود، محصول نهایی تولیدات فولادی با توجه به کاربرد آن در صنایع گوناگون به صورت ورق، کلاف و میلگرد است. ویژگی منحصر بفرد کلاف های فولادی نسبت به سایر محصولات فولادی جا دادن مقدار زیادی از محصولات فولادی در فضای کم است.

محصولات گالوانیزه به طور کلی به دو صورت ورق یا sheet و کلاف یا رول وارد بازار مصرف می شوند.

انواع تولیدات حاصل از ورق گالوانیزه

همان طور که قبلا اشاره شد در تولید ورق گالوانیزه از ورق روغنی و یا ورق سرد استفاده می شود، خود ورق گالوانیزه در تولید محصولات زیر کاربرد دارد.

۱- ورق گالوانیزه رنگی

۲- ورق گالوانیزه شیروانی

ورق گالوانیزه رنگی

ورق گالوانیزه رنگی

یکی از محصولات پرکاربرد از ورق های گالوانیزه است که در طی فرآیند ویژه ایی رنگ آمیزی می شود.

موارد مصرف ورق گالوانیزه رنگی:

برای ساخت و تولید انواع محصولات و قطعات از پیش ساخته شده مانند، دیوار و سقف کاذب و در تولید انواع سقف شیروانی به صورت سینوسی و ذوزنقه ای.

در رنگ آمیزی ورق گالوانیزه و تولید ورق گالوانیزه رنگی از استاندارد رال بهره می برند. این استاندارد دارای ۱۶ رنگ شامل، قهوه ای سوخته، قهوه ای رنگ سفال، صورتی، نارنجی، قرمز، قرمز گوجه ای، زرد، زرد لیمویی، سبز چمنی، سبز تیره، سفید یخچالی، کرم، آبی نیسانی، آبی کاربنی، بنفش می باشد.

ورق گالوانیزه شیروانی

ورق گالوانیزه شیروانی

از گذشته تا به کنون در مناطقی که میزان بارندگی در فصول سال زیاد است از پوشش سقف شیروانی جهت محافظت از بنا استفاده می نموده اند. این نوع سقف ها در واقع ورق های گالوانیزه ای هستند که در طی فرآیند های ویژه ای فرم دار و رنگ آمیزی می شوند. به علت استفاده از ورق های گالوانیزه در ساخت سقف های کاذب دارای مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی و خوردگی است، همچنین قیمت سقف شیروانی در ارتباط مستقیم با قیمت ورق گالوانیزه شیروانی است.

به طور کلی در ساخت سقف شیروانی از ورق های گالوانیزه و ورق های گالوانیزه رنگی استفاده می شود و به صورت فرم های ذوزنقه ای، سینوسی، طرح سفال و نوع شادولاین تولید می گردد.

انواع کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع گوناگون:

ورق های گالوانیزه به علت مقاومت بالا و طول عمر مفید در صنایع گوناگونی استفاده می شود، صنایعی مانند:

۱- صنعت ساختمان سازی: سقف عرشه فولادی و سقف شیروانی

۲- صنعت لوازم ساختمانی: کابینت، یخچال و کولر

۳- صنعت اتومبیل: قطعات و لوازم داخلی و بدنه

۴- صنعت ماشین آلات

به طور کلی در صنایعی که نیاز به یک فلز مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی باشد از ورق گالوانیزه استفاده می شود.

ورق گالوانیزه کاشان

ویژگی های منحصر بفرد ورق گالوانیزه:

۱- هزینه تولید کم: فرآیند تولید ورق گالوانیزه نسبت به سایر روش های تولید ورق های فولادی دارای هزینه ی کمتری است در نتیجه قیمت تمام شده ورق گالوانیزه بسیار کمتر است.

۲- صرفه اقتصادی: هم هزینه تولید و هم هزینه نگهداری ورق های گالوانیزه بسیار پایین است.

۳- طول عمر مفید: به علت پوشش سطحی محافظ بر سطح فلز دارای طول عمر مفید است.

۴- مطابق با استانداردهای روز جهانی

۵- پرکاربرد و عدم نیاز به فرآیندهای آماده سازی است.

۶- مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مخرب در تمامی سطوح ورق

شرکت های تولید کننده ورق گالوانیزه

صنعت تولید ورق گالوانیزه همانند سایر صنایع در ایران اهمیت ویژه ای دارد. از جمله شرکت ها و کارخانجات تولید کننده ورق گالوانیزه در ایران می توان به شرکت ورق گالوانیزه کاشان، ورق گالوانیزه هفت الماس، ورق گالوانیزه شهرکرد، شرکت تاراز و سمنان و … اشاره نمود. قیمت هریک محصولات از شرکت های فوق با توجه به استاندارد ها و هزینه های تولید، متفاوت می باشد.

فاکتورهای مهم برای تعیین قیمت ورق گالوانیزه

در تعیین قیمت ورق گالوانیزه عوامل و فاکتورهای مهمی دخیل است، از جمله:

۱- روش تولید و قیمت مواد اولیه مورد استفاده در فرآیند تولید

۲- روش ها و هزینه های تولید ورق گالوانیزه

۳- ابعاد (طول و عرض) ورق گالوانیزه

۴- وزن ورق گالوانیزه

۵- قیمت نهایی روش های سطحی جهت محافظت سطح ورق (پوشش دهی توسط روی و یا رنگ)

۶- مطابقت با استاندارد های روز جهانی

۷- توجه به فاکتور های شیمیایی و فیزیکی ورق های گالوانیزه

با توجه به هریک از فاکتورهای ذکر شده فوق قیمت ورق گالوانیزه در کارخانجات ایران نیز متنوع می باشد. به طور مثال قیمت ورق گالوانیزه کاشان با قیمت ورق گالوانیزه هفت الماس و همچنین قیمت ورق گالوانیزه شهرکرد بسته به فرآیند تولید و نگهداری و عوامل مختلف دیگر متفاوت است. حتی در یک شرکت تولید کننده ورق گالوانیزه قیمت انواع محصولات متفاوت خواهد بود، به طور نمونه قیمت ورق گالوانیزه ۲*۱ گالوانیزه کاشان با قیمت ورق گالوانیزه ۱٫۵*۱ گالوانیزه کاشان متفاوت است.

به طور کلی قیمت ورق گالوانیزه کاشان در مقایسه با دیگر شرکت های تولید کننده ورق گالوانیزه به علت مستحکم بودن و داشتن خاصیت کششی بالا و تنوع محصولات در رتبه نخست است، و بعد از آن شرکت های ورق گالوانیزه هفت الماس، ورق گالوانیزه شهرکرد در رتبه های بعدی هستند.

شرکت ورق گالوانیزه شهرکرد به عنوان یکی از قطب های صنعت تولید خودرو در ایران به تولید ورق بدنه انواع ماشین آلات می پردازد.

در بازار فولاد ایران رتبه نخست مربوط به ورق گالوانیزه کاشان، سپس ورق گالوانیزه هفت الماس و بعد از آن ورق گالوانیزه شهرکرد بیشترین معاملات و خرید و فروش انجام می شود.

برای اطلاع از قیمت انواع ورق گالوانیزه و بلخص قیمت ورق گالوانیزه کاشان، وب سایت فولاد به عنوان یک مرجع قابل اعتماد و به روز در این زمینه فعالیت دارد. در واقع این وب سایت نمایندگی فروش ورق گالوانیزه کاشان را بدون واسط و به صورت مستقیم در اختیار دارد. برای اطلاع و مشاهده قیمت انواع ورق گالوانیزه و دریافت مشاوره برای خرید ورق گالوانیزه کاشان و سایر شرکت های تولید کننده ورق گالوانیزه در ایران به آدرس اینترنتی https://fooladiran.com مراجعه فرمائید.

۲۱۲۱

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت