کد خبر : 4375
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 بهمن 1398 - 12:51

انتقادهای کشنده از سرمربی تیم ملی؛ با اسکوچیچ به جام جهانی صعود نمی‌کنیم

انتقادهای کشنده از سرمربی تیم ملی؛ با اسکوچیچ به جام جهانی صعود نمی‌کنیم

به گزارش  ورزشی شمانیوز و به نقل از فوتبالی ؛  بیژن ذوالفقارنسب، مربی و پیشکسوت فوتبال کشورمان که میهمان تلفنی برنامه سلام صبح بخیر بود درباره انتخاب دراگان اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی گفت: عمده مشکل فوتبال ملی در رابطه با انتخاب مربیان عدم برخورداری از یک کمیته فنی مقتدر است که براساس اصول و معادلاتبه گزارش  ورزشی شمانیوز و به نقل از فوتبالی ؛  بیژن ذوالفقارنسب، مربی و پیشکسوت فوتبال کشورمان که میهمان تلفنی برنامه سلام صبح بخیر بود درباره انتخاب دراگان اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی گفت: عمده مشکل فوتبال ملی در رابطه با انتخاب مربیان عدم برخورداری از یک کمیته فنی مقتدر است که براساس اصول و معادلات و اتفاقات بین‌المللی بتوانند مربیان شایسته‌ای را برای تیم‌های متعدد ملی ما انتخاب کنند.

وی افزود: ما در کانون مربیان ایران یک ماه پیش بیانیه‌ای به فدراسیون و جامعه فوتبال دادیم که برای انتخاب سرمربی تیم ملی یکسری اصول را باید رعایت کرد تا با مشکلات عظیمی مثل مشکل ویلموتس در فوتبال روبه‌رو نشویم. اینکه هم از نظر فنی دچار مشکل شویم، هم نتیجه نگیریم و هم از همه مهمتر در این وضعیت اقتصادی کشور هزینه بسیار زیادی را برای ایشان متحمل شدیم. یک کمیته فنی در فوتبال دنیا هست که در آن پیشکسوتان، صاحب‌نظران و تحصیلکرده‌های فوتبال حضور دارند و براساس معیارهای بین‌المللی مربیان را انتخاب می‌کنند، اما در فوتبال ملی ما این کمیته وجود ندارد.

مربی سابق تیم ملی در واکنش به این مسئله که کمیته فنی وجود دارد و برخی اعضای آن بیش از ۱۰ سال است که تغییر نکرده‌اند، تصریح کرد: این‌قدر این کمیته ضعیف است که اصلاً اعضای آن معرفی نمی‌شوند. من فقط یکی دو نفر را می‌شناسم و سایرین را نمی‌شناسم و اعلام نمی‌کنند.

ذوالفقارنسب درباره اینکه نفراتی چون محمدرضا ساکت، ابراهیم شکوری، میرشاد ماجدی و حمید استیلی هم در این کمیته عضویت دارند، گفت: آقای ساکت که این صلاحیت را ندارد! آقای شکوری هم بسیار جوان است. من عرض کردم که اعضای کمیته فنی باید ویژگی‌هایی را داشته باشند و هرکسی نمی‌تواند عضو این کمیته باشد. وجاهت این کمیته بسیار بالاست و می‌گویند اعضای کمیته فنی فوتبال هر کشوری نباید کارمند فدراسیون باشند.

وی درباره اینکه می‌گوید ساکت صلاحیت حضور در کمیته فنی را ندارد، اظهار داشت: کمیته فنی باید روی مسائل فنی فوتبال شناخت داشته باشد. آقای ساکت مدیر توانمندی است و در فدراسیون فوتبال زحمات زیادی کشیده. لطفاً جایگاه او را عوض نکنید. ساکت فوتبالیست نبوده و در این حوزه اقتدار و توانمندی یک عضو فنی را ندارد. آقای شکوری هم یک جوان سالم و توانمند است و فوتبالیست هم بوده، اما درباره شناخت او در زمینه انتخاب مربیان بین‌المللی صلاحیت ندارد. آقای ساکت شخصیت محترم و مدیر مدبری هستند، اما برای انتخاب سرمربی صلاحیت ندارد. آقای محمود یاوری یکی از اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال بوده که تمامی طول عمرش را در فوتبال گذرانده و در سطح بالا مربی بوده است. او مربی تیم ملی نیز بوده است. چرا ایشان یک سال پیش استعفا داد؟

پیشکسوت فوتبال کشورمان در پاسخ به این سؤال که آیا علت استعفای محمود یاوری از کمیته فنی را می‌داند یا نه، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه بدون مشورت با ایشان تصمیماتی گرفتند که او موافق نبود. مانند اتفاقاتی که در یک هفته اخیر رخ داده است. آقای محمود یاوری را روی خط بیاورید و از ایشان بپرسید چرا از عضویت کمیته فنی کنار کشیدید. از اعضای کمیته فنی هم بپرسید چرا ایشان در جلسات شرکت نمی‌کند. این مسائل نباید ادغام شود.

رئیس کانون مربیان ایران گفت: بنده به‌عنوان عضوی از کانون فوتبال ایران می‌گویم این کانون حافظ منافع مربیان ایرانی است و اکنون ما مدعی هستیم که در این وضعیت بحرانی اقتصادی کشورمان و نابسامانی که در فدراسیون کشور وجود دارد، کارشناسان باید تعیین سرمربی تیم ملی را برعهده بگیرند. نه اینکه ویلموتس را برای چند ماه با صرف میلیاردها تومان بیاورند بدون اینکه دستاوردی داشته باشد. در کشور ما تعداد زیادی از مربیان هستند که تواناتر و سالم‌تر و  آگاه به مسائل فوتبال کشور هستند، آقایان علی دایی، امیر قلعه‌نویی، جواد نکونام، وحید هاشمیان که کنار تیم ملی بود. یا حسین فرکی، یحیی گل‌محمدی و همه اینها به دلایل متعدد می‌توانند از اسکوچیچ عملکرد بهتری داشته باشند. آقای اسکوچیچ اولین کاری که می‌کند این است که پنج شش دستیار خارجی برای خود انتخاب می‌کند، همان کاری که ویلموتس انجام داد. کی‌روش هم وقتی به ایران آمد، شش نفر همراه با خودش آورد.

ذوالفقارنسب ادامه داد: این مربیان ایرانی که نام بردم هر کدام‌شان توانایی دارند یا مثل آقای دایی که اعتبار بین‌المللی دارد، شناخت کافی از فوتبال اروپا دارد، به راحتی می‌تواند سه یا چهار کارشناس خوب حوزه تمرینات فنی، دروازه‌بانی، روانشناس یا آنالیزور در کنارش به استخدام در بیاورد و تیم را هدایت کنند. دیگر گزینه‌ها هم همین‌طور، اما نمی‌دانم به چه دلیلی او را انتخاب نمی‌کنند. یا آقای قلعه‌نویی، اگرچه مورد تأیید بود، اما به این دلیل که باشگاه سپاهان مخالف بود، نیامد. خب باشگاه سپاهان را قانع می‌کردند. خوشبختانه در فدراسیون فوتبال اصفهانی زیاد هستند و می‌توانستند توافق کنند و قلعه‌نویی را سه ماه در اختیار بگیرند و در فرصت مناسب مربی مدنظر را استخدام کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تیم ملی می‌تواند با اسکوچیچ به جام جهانی صعود کند، گفت: فکر نمی‌کنم. اعتقادم بر این است که آقای اسکوچیچ به ناگهان هویدا شده و فرآیند انتخاب سالم را طی نکرده است. او صلاحیت احراز این پست مهم را ندارد. به اعتقاد من هر کدام از مربیان ایرانی باشند، حداقل از این مرحله و چهار بازی می‌توانند عبور کنند و تیم به مرحله بعد می‌رود. آنجا می‌شود یک مربی توانمند خیلی خوب یا همان مربی ایرانی خوب که نتیجه گرفته است را با اطلاعات کامل و فرصت کافی در آرامش انتخاب کرد.

پیشکسوت فوتبال کشورمان در واکنش به این مسئله که پس به اعتقاد شما اسکوچیچ نمی‌تواند تیم ملی را به جام جهانی ببرد، اظهار داشت: به اعتقاد من با این انتخاب ناگهانی که سر از میوه درآورده، مشخص نیست ایشان این توانایی را داشته باشد یا خیر. فراموش نکنید محیط و بازیکنان تیم ملی بسیار آگاه و دنیا دیده هستند. آنها در باشگاه‌های معتبر با مربیان بزرگی کار می‌کنند. کار کردن با این بازیکنان کار هر مربی نیست.

ذوالفقارنسب تأکید کرد: با توجه به شناختی که از ایشان طی مدتی که در ایران است، داریم می‌دانیم ایشان نمی‌تواند تیم ملی را کنترل کند و ما بعد از دو ماه دوباره باید دنبال یک فرد دیگر باشیم. شنیده‌ام هنوز قرارداد ایشان نهایی نشده است. باید سریعاً یک کمیته فنی واجدالشرایط که از اطلاعات و آگاهی عمومی در حوزه فوتبال کشور و جهان برخوردارند، پیرامون این موضوع بنشینند و یک مربی خوب ایرانی بین نفراتی که نام بردم به خصوص آقایان دایی، قلعه‌نویی و گل‌محمدی انتخاب کنند.

 


برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت