کد خبر : 2730
تاریخ انتشار : پنجشنبه 17 بهمن 1398 - 17:36

جامعه المصطفی(ص) العالمیه، امتداد بین‌المللی حوزه‌های علمیه است

جامعه المصطفی(ص) العالمیه، امتداد بین‌المللی حوزه‌های علمیه است

به گزارش ایکنا، حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی در اختتامیه بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی پژوهشی شیخ طوسی، که در سالن قدس مجتمع جامع امام خمینی (ره)، برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی مهم‌ترین حادثه تاریخی کشور به شمار می‌رود که فصل جدیدی پیش روی ایران، جهان اسلام و

به گزارش ایکنا، حجت الاسلام و المسلمین علی عباسی در اختتامیه بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی پژوهشی شیخ طوسی، که در سالن قدس مجتمع جامع امام خمینی (ره)، برگزار شد، ضمن گرامیداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی مهم‌ترین حادثه تاریخی کشور به شمار می‌رود که فصل جدیدی پیش روی ایران، جهان اسلام و همه بشریت گشوده است.

نهادی برآمده از انقلاب اسلامی

وی بر اهمیت تحلیل آثار و برکات انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار کرد: المصطفی به‌عنوان نهاد برآمده از انقلاب اسلامی وظیفه دارد در عرصه تولید دانش و عرصه فکر بین‌المللی، مبین اندیشه انقلاب اسلامی باشد. جشنواره شیخ طوسی آثار و برکات این نهاد را به عنوان یکی از برکات انقلاب اسلامی مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

رئیس جامعهالمصطفی با بیان این که حوزه‌های علمیه در گستره تاریخ، همواره رویکردی بین‌المللی داشته‌اند و از کشور‌های مختلف در این حوزه‌ها جمع می‌شدند، تصریح کرد: رویکرد بین‌المللی، از ویژگی‌های تاریخی حوزه‌های علمیه است؛ حضور چند صد نفر از دوازده ملیت جهان، پیش از انقلاب اسلامی، زمینه را فراهم کرد تا حوزه‌های علمیه ایران، پس از انقلاب اسلامی میزبان ده‌هاهزار نفر از علاقه‌مندان و مشتاقان معارف الهی باشد.

عباسی، در ادامه، ضمن ارائه تاریخچه‌ای از تأسیس جامعهالمصطفی، با بیان این که المصطفی جزء شناخته‌شده‌ترین نهاد‌های علمی و دینی در عرصه بین‌الملل به شمار می‌رود، اظهار کرد: توسعه ارتباطات بین‌المللی حوزه‌های علمیه در جهان اسلام، از آثار انقلاب اسلامی است که با بیرون آمدن حوزه‌های علمیه از انزوای تحمیلی شکل گرفت.

عضو مؤثری در اتحادیه‌های علمی جهان

وی افزود: پس از انقلاب اسلامی و با باز شدن ابواب ارتباطات با حوزه‌های علمیه جهان، جامعهالمصطفی به عنوان امتداد بین‌المللی حوزه‌های علمیه، عضو مؤثری در اتحادیه‌های علمی جهان به شمار می‌رود.

رئیس جامعهالمصطفی عقد تفاهم‌نامه همکاری با بیش از دویست مرکز علمی در جهان و برگزاری همایش‌های متعدد با مراکز علمی و دانشگاهی را مورد توجه قرار داد و گفت: ابواب ارتباطات بین‌المللی حوزه علمیه، از طریق المصطفی با دنیا گشوده شده است و المصطفی اهمیت ویژه‌ای در این عرصه دارد.

عباسی بر لزوم بازخوانی خدمات و دستاورد‌های بین‌المللی المصطفی در این دوره از جشنواره تأکید کرد و اظهارکرد: در این جشنواره، علاوه بر ارزیابی آثار علمی المصطفائیان در قالب‌های مختلف پژوهشی، هر سال موضوعی، به عنوان موضوع ویژه جشنواره شیخ طوسی انتخاب می‌شود که در سال گذشته به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، ارائه دستاورد‌های علمی و بین‌المللی المصطفی به عنوان متن برخاسته از انقلاب در دستور کار قرار گرفته و مناسب بود با توجه به گستردگی کار‌های انجام‌شده در داخل و خارج کشور، در فرصت موسع‌تری به این موضوع پرداخته می‌شد.

وی فراهم‌سازی زمینه همزیستی مشتاقان معارف الهی از ادیان و مذاهب مختلف را از ویژگی‌های منحصر به فرد جامعهالمصطفی دانست و اظهار کرد: حضور پیروان مختلف ادیان و مذاهب کنار یکدیگر و حضور اندیشمندانی از ادیان و مذاهب اسلامی، نشان‌دهنده رأفت اسلامی است که انقلاب اسلامی راهبرد خود می‌داند.

ارائه رشته‌های آموزشی متنوع و متکثر

وی در ادامه افزود: ارائه رشته‌های آموزشی متنوع و متکثر ناظر به برآورده‌ سازی نیاز‌های بین‌المللی، از دیگر ویژگی‌های المصطفی به شمار می‌رود و طراحی بسیاری از این رشته‌ها برای نخستین بار در مراکز علمی حوزوی ورود نموده است.

عباسی ترسیم چهارصد رشته و گرایش علمی را در طرح تحول نظام آموزشی، یکی از دستاورد‌های بزرگ المصطفی و حوزه‌های علمیه دانست و گفت: توجه ویژه به علوم انسانی، که جزء شش قلمرو مهم دانشی است، همواره در دستور کار جامعهالمصطفی قرار داشته که با رویکردی بین‌المللی، به این حوزه مهم و تأثیرگذار پرداخته است.

وی حوزه علوم انسانی را علوم فرهنگی و زیربنایی شکل‌گیری تمدن دانست و گفت: علوم انسانی، لایه معرفتی علوم و تکنولوژی‌های زیست بشری است؛ از این رو، پرداختن به این قلمرو خاص برای آینده انقلاب اسلامی، به ویژه در گام دوم انقلاب اسلامی، تعیین‌کننده است.

رئیس جامعهالمصطفی با بیان این که در عرصه آموزش خواهران گام‌های خوبی برداشته شده است، اذعان کرد: به برکت انقلاب اسلامی، در حوزه داخلی شاهد توسعه آموزش‌های ویژه خواهران هستیم و جامعهالمصطفی در بخش بین‌المللی، با توسعه همکاری‌ها، فرصت بسیار گسترده‌ای برای تحصیل خواهران از کشور‌های مختلف در حوزه علمیه قم فراهم نموده است.

عباسی آموزش‌های مجازی را از دیگر خدمات جامعهالمصطفی دانست و گفت: المصطفی از ظرفیت فضای مجازی برای ارتباط با عالم و توسعه ارتباطات علمی و دینی استفاده کرده و با راه‌اندازی دانشگاه مجازی، به دستاورد‌های چشمگیری دست یافته است. در طرح توسعه فعالیت‌های آموزشی المصطفی، نگاه ویژه‌ای به توسعه آموزش‌های مجازی وجود دارد.
وی با تأکید بر این که جامعهالمصطفی تاکنون ۷۰۰ متن آموزشی و کمک‌آموزشی را ناظر به نیاز‌های آموزشی عرصه بین‌الملل تولید کرده است، تصریح کرد: آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی، از دیگر بستر‌های فعالیتی است که در آن، سفیران برادری و معنویت گرد هم حضور می‌یابند و مباحث علمی را به اشتراک می‌گذارند.

رئیس جامعهالمصطفی افزود: المصطفی تلاش دارد در صورت امکان، از ظرفیت فراگیران در فعالیت‌های برون‌مرزی بهره‌مند شود. آموزش و توسعه زبان فارسی به عنوان زبان دوم دنیای اسلام و زبان انقلاب اسلامی، همواره مهد و خاستگاه بسیاری از معارف تولیدشده در جهان اسلام به شمار می‌رود که به برکت انقلاب اسلامی، توسعه چشمگیری داشته است.

عباسی بر جایگاه ارائه تولیدات فاخر علمی در عرصه بین‌الملل اشاره کرد و افزود: ترجمه آثار فاخر علمی جهان اسلام به زبان‌های مختلف، از اقداماتی است که زمینه و بستر تبیین معارف الهی را در عرصه بین‌الملل فراهم کرده است.

نقش مهم بانوان 

رئیس جامعه المصطفی العالمیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بحمدلله المصطفی در پذیرش و علم آموزی طلاب توانسته است طی ده‌های اخیر گام‌های ارزشمندی را بردارد و بانوان در این عرصه نقش بسزایی دارند، بطوریکه امروز ۳۹ درصد فراگیران طلاب خواهر و ۶۱ درصد آن را برادران تشکیل می‌دهند.

وی ضمن تقدیر از تلاش‌ها و مجاهدت «آیت‌الله مقتدایی» و «آیت‌الله اعرافی»، اظهار کرد: در سال‌های اخیر، الگو‌های تعامل سازنده و مفیدی در دستگاه سیاست‌گذاری و مدیریت جامعهالمصطفی شکل گرفته است.

یادآور می‌شود، در بخش پایانی جشنواره بین‌المللی شیخ طوسی، ضمن تقدیر از برگزیدگان بخش آثار و مقالات، از تلاش و مجاهدت افتخارآمیز آیت‌الله مقتدایی و آیت‌الله اعرافی تقدیر و تشکر شد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت