کد خبر : 35583
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 0:50

سایه شوم ویروس کرونا بر سر فوتبال/ بایدها و نبایدهای برگزاری ادامه مسابقات/ مدیران منتظر سرمشق از اروپا نباشند

سایه شوم ویروس کرونا بر سر فوتبال/ بایدها و نبایدهای برگزاری ادامه مسابقات/ مدیران منتظر سرمشق از اروپا نباشند

به گزارش گروه ورزشی زیرنویس از ابتدای شیوع کرونا در جهان تا امروز همه‌گیری این بیماری بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده و بیش از هفتاد هزار کشته بر جای گذاشته است. این ویروس بر تمامی صنعت های جهان به غیر از چند صنعت مختصر

به گزارش گروه ورزشی زیرنویس از ابتدای شیوع کرونا در جهان تا امروز همه‌گیری این بیماری بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده و بیش از هفتاد هزار کشته بر جای گذاشته است. این ویروس بر تمامی صنعت های جهان به غیر از چند صنعت مختصر همه را تحت تاثیر منفی قرار داد که در فوتبال هم همین گونه بوده است.

در ایران هم بازی‌های لیگ برتر فوتبال به علت شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی برگزار نمی‌شود و همین موضوع شرایطی را به وجود آورده که به دغدغه اهالی فوتبال تبدیل شده است.

به هر حال موضوع برگزار نشدن بازی‌های باقی مانده لیگ نوزدهم پیامد‌هایی دارد که بی تردید نمی توان ضرر آن را از فوایدش جدا کرد.

اصرار بخش خصوصی و اسپانسرها

البته همین یک مورد در اروپا باعث شده که به جز بلژیک که هنوز هم اعلام قهرمانی در آن قطعی نیست بحث نیمه تمام گذاشتن مسابقات طرح اصلی نباشد. در فوتبال هر گزینه ای که اتمام این فصل را رد کند می تواند عواقب جدی برای لیگ های متکی به معاملات عظیم تلویزیونی داشته باشد.

همه باید مقداری از سود خود را نادیده بگیرند

شاید بهترین جمله برای رسیدن به یک توافق کلی همین موضوع باشد که کارشناس فوتبال انگلیس مطرح کرده است؛ همه باید مقداری از سود خود را نادیده بگیرند تا بتوانیم از این معضل عبور کنیم. البته این هم به تنهایی راه گشا نبوده و شاید حرفه ای نبودن فوتبال ایران از جنبه تبلیغات ضرر مالی هنگفت اروپا را به همراه نداشته باشد. اما فوتبال در کشورمان علاوه بر بحث ورزشی بعد اجتماعی قوی دارد، آن هم سرگرمی بخش زیادی از جامعه است. موضوعی که در این روزهای پر استرس و نگرانی در صورت برگزاری می توانست جای خالی بسیاری از چیزها را برای فوتبال‌دوستان ایرانی پر کند چرا که دنیای توپ گرد سرگرمی امیدوار کننده ای برای مردم ایران به شمار می رود.

بازی‌های متمرکز، راهکار غربی

خبرگزاری بی بی سی در گزارشی می نویسد باید همه خود را برای مینی تورنمنت آماده کنیم. در این گزارش تاکید شده راه حل منطقی که در حال حاضر فیفا و یوفا روی آن کار می کند همان دست پختی است که کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌خواهد برای لیگ قهرمانان آسیا انجام دهد، بازی های متمرکز و در اصل کم کردن کیفیت برای بالا بردن کمیت. البته اولویت در قاره سبز این است که یوفا برای لیگ قهرمانان و لیگ اروپا بتواند رضایت شرکت‌هایی که مسابقات را پخش تلویزیونی می‌کنند، جلب کند. هر دو تورنمنت در مرحله یک‌هشتم نهایی هستند و ۶ روز از این مسابقات شامل فینال، باقی مانده است. برگزاری مسابقات مرحله یک‌چهارم و نیمه‌نهایی به صورت تک بازی (به جای بازی‌های رفت و برگشت) می‌تواند به کوتاه کردن مسابقات کمک کند.

برگزاری مسابقات در روزهای کمتر و به صورت یک “مینی تورنمنت” می‌تواند به کمتر شدن مسافتی که تیم‌ها باید مسافرت کنند و در نتیجه تاثیر کمتر روی لیگ‌های داخلی منجر شود. فینال لیگ قهرمانان اروپا در استانبول و فینال لیگ اروپا در گدانسک لهستان برگزار می‌شود.

ایران و هواداران بی‌اعصاب

کل کل های بی پایان هواداران استقلال و پرسپولیس که این روزها به لطف یک مصاحبه، حاشیه های زیادی را به دنبال داشته و بسیاری از پیشکسوتان هم ناچار به واکنش شده اند. سایر هواداران تیم‌ها که در فضای مجازی به جان هم افتاده‌اند و باشگاه‌ها هم در بلاتکلیفی مطلق به سر می‌برند.

هر کسی ساز خودش را می‌زند

متاسفانه در حال حاضر همه به دنبال منافع خودشان هستند. بله صحبت از سلامت یک انسان به تمام فوتبال هم می ارزد؛ مطرح می شود اما آنهایی که برایشان فرق چندانی ندارد می گویند لیگ تعطیل شود. پرسپولیس و چند تیم هم می گویند مسابقات برگزار شود. پیامدهای نیمه تمام ماندن لیگ نوزدهم را می توان از چند منظر دید.

جایگاه تیم‌ها در جدول رده‌بندی

در صورتی که لیگ نوزدهم به طور کامل لغو شود و دیگر برگزار نشود باید جایگاه تیم‌ها مشخص شود. از آن جایی که لیگ برتر ایران برخلاف سایر لیگ‌ها فقط جام قهرمانی به تیم قهرمان اهدا می‌شود و جوایزی برای تیم‌های دیگر در نظر نمی‌گیرند به همین علت این موضوع به بزرگترین دغدغه ۳ تیم بالای جدول و ۲ تیم پایین جدول تبدیل شده که چه سرنوشتی در انتظار این تیم هاست و هر تصمیمی که گرفته شود باعث اعتراض تعدادی از تیم‌ها می‌شود.

به هر حال تعیین قهرمان لیگ برتر باعث جدال میان تیم‌هایی همانند پرسپولیس و سپاهان شده است و زردپوشان اصفهانی مخالفت خود را با اهدای جام قهرمانی به پرسپولیس اعلام کردند. البته علاوه بر اینکه انتخاب قهرمان لیگ نوزدهم امر حیاتی است، سرنوشت ۲ تیم پایین جدول هم برای سقوط به لیگ پایین‌تر مهم است. به هر حال موقعیت لیگ برتر و لیگ دسته یک با یکدیگر متفاوت است و تیم‌های پایین جدول هنوز امیدوارند که بتوانند در بازی‌های باقی مانده در لیگ برتر بمانند و برای فصل آینده برنامه ریزی کنند.

مطالبات بازیکنان

وضعیت پرداخت مطالبات بازیکنان یکی از مواردی است که در صورت لغو بازی‌های لیگ برتر باید مشخص شود. خیلی از باشگاه‌های کشورمان در پرداخت مطالبات بازیکنان خود با مشکل مواجه هستند و در چنین شرایطی باید رضایت بازیکنانشان را برای کاهش دستمزدشان جلب کنند. البته بازیکنان لیگ ایران برخلاف سایر کشور‌ها اتحادیه‌ای ندارند تا بتوانند درباره کسر قراردادشان به یک جمع بندی نهایی برسند. به هر حال موضوع قرارداد‌های بازیکنان بحث برانگیز خواهد شد و به طور حتم حواشی زیادی در فوتبال ایجاد می‌کند.

بسیاری از تیم‌ها مطالبات بازیکنان خود را پرداخت نکرده اند و منتظر هستند تا مسئولان فوتبال در این مورد تصمیم گیری کنند و در صورت پرداخت نکردن کامل قراردادها، بازیکنان شاکی خواهند شد و در سرنوشت بازیکنان برای سال بعد تاثیرمی گذارد.

انتخاب بازیکنان تیم ملی فوتبال

اسکوچیچ و دستیارانش به تازگی هدایت تیم ملی را برعهده گرفته اند و طبق عرف، کادر فنی تیم ملی تغییراتی در ترکیب تیم ملی ایجاد می‌کند و چند ملی پوش به علت سنشان کنار گذاشته می‌شوند و شاهد پوست اندازی در تیم ملی خواهیم بود. به هر حال لغو بازی‌های لیگ برتر کار را برای انتخاب نفرات جدید تیم ملی سخت می‌کند. البته تنها امتیاز مثبت این قضیه این است که اسکوچیچ شناخت خوبی از فوتبال ایران دارد که می‌تواند برگ برنده اش باشد. با این حال مسئولان فوتبال باید موضوع تیم ملی هم در نظر داشته باشند تا بتوانند تصمیم درستی برای بازی‌های لیگ برتر بگیرند.

آمادگی بازیکنان و کیفیت لیگ

به هرحال سطح آمادگی ورزشکاران داخلی و خارجی در لیگ‌های معتبر و لیگ برتر کشورمان به هیچ عنوان قابل مقایسه با یکدیگر نیست و این موضوع را می‌توانیم از آمادگی بازیکنان کشورمان در بازگشت از تعطیلات لیگ برتر مشاهده کنیم که تاثیرش را در بازی‌ها می‌بینیم. در چنین شرایطی تعطیلی احتمالی بازی‌ها به شدت کیفیت لیگ سال آینده را تحت الشعاع قرار خواهد داد و این موضوع می‌تواند کار تیم‌ها را سخت کند. البته برای آمادگی بازیکنان برخلاف سایر موارد ذکر شده راه حلی وجود دارد.

بازیکن حرفه‌ای خودش را آماده نگه می‌دارد

در حال حاضر کادر فنی باشگاه‌ها به صورت آنلاین وضعیت بازیکنان خود را زیر نظر دارند و برنامه تمرینی به آن‌ها می دهند به صورت حرفه‌ای آمادگی شان را ارزیابی کنند. به هر حال مسئولان فوتبال کشورمان باید هرچه سریع تر درباره بازی‌های باقی مانده لیگ نوزدهم تصمیم گیری کنند تا تیم‌ها از بلاتکلیفی در بیایند و وضعیتشان مشخص شود.

نظراتی که قابل تامل است

جلالی: مسابقات را باید برگزار کنیم

مجید جلالی، سرمربی گل گهر سیرجان  در این باره گفت: بسیاری بحث تیم قهرمان را مطرف می کنند. این در حالی است که اصلا مشکل لیگ برتر فوتبال ما تیم قهرمان نیست. آنچه که می توان درباره تیم قهرمان گفت این است که با توجه به وضعیت فعلی جدول رده بندی و وضعیت تیم ها احتمال بالای ۹۵ درصد پرسپولیس قهرمان لیگ برتر است. اما بحث ما تیم‌های هستند که می خواهند سهمیه کسب کنند و تیم هایی که به لیگ پایین تر سقوط می کنند و همچنین تیم های لیگ یکی که باید به لیگ برتر صعود کنند. شما در جدول لیگ یک را نگاه کنید، دو تیم نخست لیگ به ویژه تیم اول یک فاصله با سایر تیم ها دارند. اما بحث من این است که سایر تیم ها نیز سرمایه گذاری و تلاش کرده‌اند و از همین رو شرایط ایجاب می کند که مسابقات را برگزار کنیم.

او در ادامه تصریح کرد: طبیعی است ما مسابقات را زمانی باید برگزار کنیم که خطری از بابت کرونا جامعه را تهدید نکند و در این‌باره باید مسئولان بهداشتی تصمیم گیری کنند. آنگونه که بنده تحقیق کردم و متوجه شدم تا سه ماه آینده نمی توانیم بازی را با حضور تماشاگر برگزار کنیم

علیزاده: بخش خصوصی را دلسرد نکنیم

علی علیزاده یک مدیر ورزشی است، بازیکن سابق استقلال و پرسپولیس معاون ورزش قهرمانی صدرنشین لیگ یک است، او در این باره اظهار داشت: حال حاضر باشگاه مس رفسنجان با ۷ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم صدرنشین لیگ است و اصلی ترین شانس صعود به لیگ برتر هستیم و برای آغاز مسابقات لحظه شماری می‌کنیم. اما اینکه برخی به راحتی تلاش‌های چندین ساله باشگاهی مانند ما را نادیده می‌گیرند، بی‌انصافی می کنند. ما برای رسیدن به این جایگاه سال‌ها برنامه‌ریزی و تلاش کردیم. طی یک سال گذشته برنامه ریزی بسیار دقیقی را مو به مو برای صعود به لیگ برتر پیاده کردیم و حتی ورزشگاه اختصاصی خود را طوری کامل بازسازی کرده‌ایم. علاوه بر همه این موضوعات مردم رفسنجان برای حضور تیمشان در لیگ برتر و آغاز مسابقات  لحظه شماری می کنند.

مهاجم سابق استقلال در بخش دیگری از صحبت‌هایش تصریح کرد: حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی در فوتبال باید توجیه اقتصادی داشته باشد و اگر مسابقات لیگ نصفه رها شود، این بخش از این کار دلسرد می‌شوند و  میلیاردها تومان سرمایه گذاری به هدر می رود و رغبتی برای سرمایه گذاری در فوتبال نخواهد داشت. ضمن اینکه به طور مثال اگر  امتیاز یک تیم لیگ دسته اولی ۵۰ میلیارد تومان باشد با صعود آن به لیگ برتر امتیازش حدوداً ۱۰۰ میلیارد تومان یا بیشتر می‌شود و آیا افرادی که بحث عدم برگزاری مسابقات لیگ را مطرح می کنند به چنین مسائلی فکر کرده‌اند؟

علیزاده گفت: مسابقات لیگ را می توان دیرتر آغاز کرد همانگونه که لیگ نوزدهم با تاخیری بیش از یک ماه برگزار شد و بعید می‌دانم این تغییرات بخواهد ضربه به فوتبال ملی بزند. مسابقات لیگ برتر نیز شرایط خاص خود را دارد. علاوه بر تیم‌های قهرمان و تیم های سقوط کننده به لیگ پایین تر چهار تیم شانس حضور در لیگ قهرمانان آسیا را دارند که برای کسب عنوان سوم و چهارم چندین تیم کاندیدا هستند. به نوعی چاره‌ای جز برگزاری مسابقات لیگ نداریم. حال آنکه بخواهیم مسابقات را بعد از یک ماه و به صورت فشرده برگزار کنیم.

نباید منتظر سر مشق اروپا باشیم

با عرض تاسف، هر وقت در فوتبال ما مدیران خواسته اند چیزی را توجیه کنند می گویند ما مانند فیفا و یا یوفا تصمیم گرفتیم. اگر به دنبال پیشرفت فوتبال هستیم باید حداکثر توان خود برای برگزاری لیگ را انجام دهیم، حتی بدون تماشاگر. در وضعیت کنونی بهترین راه برای مدیران فوتبال و ورزش کشور این است که به هر سختی که شده مسابقات فوتبال این فصل را به پایان برسانند اما بحران کرونا یک مانع بزرگ در مقابل آن‌هاست.

البته این مورد که همه لیگ‌های معتبر دنیا و کشورهایی که درگیر کرونا هستند وجود دارد و به نظر می رسد هر تصمیمی که در دنیا برای لیگ‌ها گرفته شود برای ایران هم طبق هماهنگی با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا اتخاذ خواهد شد اما این باید شامل بازی های ملی شود نه لیگ داخلی. نباید منتظر سر مشق اروپا باشیم چرا که ما با مدد الهی و البته رعایت مردم می توانیم زودتر از بحران کرونا نسبت به اروپا خرج شویم. مدیران در عمل منتظر سر مشق از اروپا نباشند. چهار باشگاه ایرانی باید مرداد ماه شانس خود را در ـآسیا به صورت فشرده امتحان کنند. تیم ملی در مهر و آبان بازی دارد و باید علاوه بر لیگ برتر لیگ یک و لیگ دسته دو هم وجود دارد. جام حذفی نیز چهار بازی تا پایان جام دارد.

برخی تیم‌ها هستند که شانس صعود به لیگ بالاتر را دارند و شرایط خوبی در این فصل از مسابقات داشته‌اند. تعطیلی لیگ ممکن است به ضرر آنها تمام شود و دیگر هیچ‌وقت چنین شانسی برای صعود به لیگ بالاتر پیدا نکنند. تصمیم‌گیری برای تیم‌های سقوط‌کننده شدنی نیست. باشگاه‌ها هزینه‌های هنگفت برای لیگ امسال داشته‌اند. با بازیکنان قرارداد امضا کرده‌اند. همه اینها موانعی و مسائل مهم است که برگزاری لیگ را اجباری می کنند و البته و صد البته با نظر مسئولان بهداشتی که پیش زمینه نظر مساعد آنها همکاری مردم و من و شمای خواننده است.

 

خبرنگار: هدایت علیزاده

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت