کد خبر : 1538
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 بهمن 1398 - 19:12

سیاه ترین روز برای دموکرات ها/یک افتضاح بی سابقه برای تاریخ آمریکا

سیاه ترین روز برای دموکرات ها/یک افتضاح بی سابقه برای تاریخ آمریکا

« برنی سندرز » سناتور ایالت ورمونت، « جو بایدن » معاون رئیس جمهوری دوران باراک اوباما، « الیزابت وارن » سناتور ایالت ماساچوست و « پت بوتیجیج » شهردار پیشین « ساوث بند » ایالت ایندیانا چهار داوطلبی بودند که شانس بالایی برای کسب آرای بیشتر داشتند و در رقابتی نزدیک قرار گرفته بودند.

« برنی سندرز » سناتور ایالت ورمونت، « جو بایدن » معاون رئیس جمهوری دوران باراک اوباما، « الیزابت وارن » سناتور ایالت ماساچوست و « پت بوتیجیج » شهردار پیشین « ساوث بند » ایالت ایندیانا چهار داوطلبی بودند که شانس بالایی برای کسب آرای بیشتر داشتند و در رقابتی نزدیک قرار گرفته بودند.

مایکل بلومبرگ شهردار پیشین نیویورک، دوال پاتریک فرماندار پیشین ماساچوست، « ایمی کلوبوشار » سناتور مینه‌سوتا، تولسی گابارد نماینده هاوایی در مجلس نمایندگان، مایکل بِنِت سناتور کلرادو، « اندرو یانگ » بازرگان و « تام استیر » بازرگان، دیگر داوطلبانی بودند که در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها حضور داشتند.

قرار بود پس از پایان رأی‌گیری، نتایج آن به سرعت اعلام شود اما تأخیر در اعلام آن، نگرانی‌ها، تردیدها و اضطراب زیادی در میان اعضای حزب دموکرات ایجاد کرد.
مقام‌های حزب دموکرات گفتند که این تأخیر به دلیل تلاش‌های مسؤولان برای «کنترل کیفیت» نتایج است.

« دیوید اکسلراد David Axelrod » مشاور ارشد پیشین باراک اوباما رئیس جمهوری وقت آمریکا درباره وضعیتی که درباره اعلام نتیاج ایالت آیووا رخ داد در میز گرد سی ان ان گفت: یکی از موارد سایه افکندن استیضاح ترامپ در این انتخابات است، بویژه درباره برخی از نامزدهای دموکرات که در تعدادی از حوزه‌های انتخاباتی خود با این مشکل مواجه‌اند اما تصور نمی‌کنم توانسته باشد در ایالت آیووا بر آرا « جو بایدن » تاثیر گذارده باشد.

کارشناس دیگری در این میزگرد گفت: امشب در تاریخ انتخابات آمریکا شبی بی‌سابقه بود؛ اگر نفر اول را نفر دوم اعلام کردند این یک واقعه ناگواری خواهد بود.

سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های انتخاباتی در ایالت آیووا اعلام کرد که نتایج درون حزبی دموکرات‌ها در نهایت تا سه‌شنبه (به وقت آمریکا) اعلام خواهد شد.
هرچند این شبکه تلویزیونی از  سردرگمی میان مسئولان برگزاری این انتخابات خبر می‌دهد اما جزئیات بیشتری از چرایی این تاخیر را گزارش نکرد.

در همین حال سی‌ان‌ان  از ستاد انتخاباتی ترامپ خبر داد که وضعیت انتخاباتی در ایالت آیووا را یک افتضاح خوانده که در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است.
در همین حال، ترامپ در توئیتی، ماجرای رخ داده در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها در ایالات آیووا را یک پیروزی بزرگ برای جمهوریخواهان دانست.
 

این رسانه همچنین با نشان دادن صفحه نامزدهای دموکرات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گزارش داد، این صفحه خالی از اعداد و ارقام است؛ مشکل رایانه‌ای – فنی در اعلام نتیجه انتخابات آیوا دیده می‌شود؛ مشخص نیست که نتایج با اعداد و ارقام چه ساعتی اعلام شود؛ شاید ساعت دو یا هشت بامداد سه‌شنبه (به وقت آمریکا).

به گزارش خبرآنلاین تا لحظه نگارش این گزارش هنوز خبری مبنی بر نتایج انتخابات این ایالت متتشر نشده است و احتمالا به گفته سی ان ان نیمه شب امشب یا فردا نتایج آن اعلام شود.

اما انتخابات درون حزبی به چه صورت است و در آیووا چه گذشت؟

بی بی سی در اینباره نوشت: “سنت سیاسی برگزاری نخستین رای‌گیری در آیووا این ایالت را به صحنه نبردی تنگاتنگ و پر هزینه میان رقبا به ویژه ۴ کاندیدای پیشتاز تبدیل کرده است. آنها در این واپسین ساعات پیش از رای گیری به گوشه گوشه این ایالت سفر می کنند و برای جلب نظر رای دهندگان از برگزاری کنسرت تا دعوت از سلبریتی ها برای بسیج حامیان بهره می برند. با وجود انتشار نظرسنجی های متعدد پیش بینی نتایج بسیار مشکل است چون بر خلاف بیشتر ایالت‌ها، در آیووا نه صندوقی وجود دارد و نه حتی برگه رای، بلکه اعضا و هوادارن حزب در سالنهای بزرگ و کوچک مدارس و کتابخانه ها و گاه خانه یک عضو حزب جمع می‌شوند و پس از بحث و تلاش برای قانع کردن یکدیگر با بالا بردن دست یا جمع شدن در گوشه ای مشخص از سالن گردهمایی به کاندیدای مورد نظر رای می‌دهند. این پروسه رای گیری گاه پیچیده‌تر هم می‌شود، مثلا وقتی یک کاندیدا کمتر از ۱۵ درصد رای‌ در یکی از این تجمع‌ها را بدست بیاورد، رایش شمرده نمی‌شود. در چنین حالتی حامیان آن کاندیدا می‌توانند گزینه دومی را انتخاب کنند‌ و به گوشه ای از سالن بروند که طر‌فداران کاندیدای دیگری ایستاده‌اند. در نهایت سرشماری انجام و نتایج به دفتر مرکزی حزب گزارش می‌شود. این پروسه تصمیم‌گیری و یارکشی ۲-۳ ساعت زمان می‌برد و رقبایی که حامیان پیگیرتری دارند که تا آخر می‌مانند، شانسشان بالاتر می‌رود. در این میان ایرانیان آمریکا هم بی نقش نیستند، دست کم دو سه هزار ایرانی ساکن ایالت آیووا هستند. تمرکز شان البته در شهرهای دانشگاهی‌ مانند «ایمز» است. در این شهر با سه نفر ایرانی که قصد دارند در این رای‌گیری مشارکت کنند صحبت کردم. یکی از آنها استاد دانشگاه، دیگری هنرمند و سومی معمار بازنشسته است. آنها هر کدام از یکی از سه کاندیدای پیشتاز حمایت می‌کنند. خانم وارن، آقای سندرز و آقای بایدن. هر سه تغییر سیاست خارجی آمریکا در برابر ایران و توان شکست دادن آقای ترامپ را از اولویتهایشان خواندند. در مسایل داخلی هم داشتن تجربه، تامین خدمات درمانی رایگان برای همه و داشتن برنامه های دقیق به جای کلی گویی از عوامل تصمیمشان در حمایت از کاندیدای مورد نظرشان است.”

چه خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  با اینکه اخبار نتایج انتخابات امروز مشخص نشد، اما صبح امروز برنی سندرز ادعای پیروزی کرد. همچنین نتایج نظرسنجی ها حاکی از آن است که جوزف بایدن از هم حزبی های خود و ترامپ نیز پیشی گرفته است.

این در حالی است که ترامپ به شدت مشغول جمع کردن برگ های انتخاباتی خود است. از افزایش فشار به ایران تا رونمایی از معامله قرن، همگی در راستای مدیریت افکار عمومی پیش می رود. قدرتی که ترامپ از ان برخوردار است و دموکرات ها بی بهره، ترامپ می داند برای پیروزی تنها باید به شبکه های اجتماعی متوسل شود و مستقیم با مردم سخن بگوید تا مردم او را باور کنند تا اینکه اخبار او از کانال های خبری و جهت دار منتشر شود. مساله ایی که ترامپ بارها با حمله به رسانه ها گوشزد کرده است. اینبار نیز مبارزات انتخاباتی خود را مانند سال ۲۰۱۶ به توئیتر برده است.

در همین حال که او سرگرم است، دموکرات ها هم سرگرم شده اند که از کدام کار ترامپ آتو بگیرند؟! گویا انتخابات سال ۲۰۱۶ و رقابت او با هیلاری کلینتون و بگم بگم ای دموکرات ها و شلوغ بازی بر سر دخالت روسیه در انتخابات،  برای دموکرات ها درس عبرت نشده است. ترامپ حتی بهتر از دموکرات ها در افشاگری ها رقیب تبحر دارد؛ او بازی متفاوتی دارد؛ بازی که دموکرات ها هنوز در خواب هستند و متوجه نشدند؛ انهم تنها مدیریت افکار عمومی از طریق مدیا است. دموکرات ها به مانند همان خرگوشی شده اند که در راه مسابقه خوابید و لاک پشت از او جلو افتاد و خط پایان را رد کرد.

با اینحال تنها یک ایالات رای گیری کرده است و نمی توان از حالا برآورد کرد که جنجالی ترین انتخابات آمریکا، با توجه به رای های شناور، خاکستری، لابی ها و الکترال راه به کجا خواهد برد؟ تنها موضوع با اهمیت این بود که این نتیجه و حضور کمرنگ مردم در مهمترین ایالت بی سابقه بود.

۳۱۰ ۳۱۰

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت