کد خبر : 3850
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵

صادرات خام خاک سرخ جزایر هرمز به کشورهای عربی۲۴۴۴۲۱۰

صادرات خام خاک سرخ جزایر هرمز به کشورهای عربی۲۴۴۴۲۱۰

اقتصاد ایران: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: منابع سرشاری از معادن آهن و پایه های تولید هیومیک در خاک سرخ جزایر هرمز وجود دارد که بهره برداری مناسلب و استحصال کودهای کشاورزی آن مورد غفلت قرار گرفته و این خاک به صورت خام به کشورهای عربی صادر می شود. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از

اقتصاد ایران: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: منابع سرشاری از معادن آهن و پایه های تولید هیومیک در خاک سرخ جزایر هرمز وجود دارد که بهره برداری مناسلب و استحصال کودهای کشاورزی آن مورد غفلت قرار گرفته و این خاک به صورت خام به کشورهای عربی صادر می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد، رییس هیئت مدیره  و مدیرعامل این سازمان اظهار کرد: در عرصه کشاورزی بخصوص ارتقاء فعالیت های تولیدی و افزایش فرآورده های کشاورزی خام از ۴۰ میلیون تن به ۱۳۰ میلیون تن رسیده است.

وی افزود: سرمایه های مغفول مانده در بخش کشاورزی با سرمایه گذاری صحیح و مناسب و مولدسازی دارایی ها می تواند موجبات پیشرفت کشور و شبکه  تعاون روستایی را فراهم آورد، از جمله تولید اسید هیومیک که محصول خاکسازی ثانویه است و انحصار آن در  حال حاضر در اختیار کشورهای آمریکا، اروپایی، چین و استرالیا است، قابلیت تولید در ایران را دارد.

وی ادامه داد:  پس از استحصال و فرآوری به چند برابر قیمت اولیه به کشورهای اروپایی فروخته و در ترکیبات متنوعی از ماده ضد زنگ کشتی ها تا لوازم آرایشی و ترکیبات کودهای آهن در کشاورزی کاربرد دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به مسئولین اتحادیه تعاونی تولید توصیه کرد: با سرمایه گذاری در زمینه این محصول و محصولاتی مشابه مثل کود فسفات و گوگرد که منابع غنی آن ها در کشور وجود دارد، ضمن سود آوری برای شبکه، فرصت های جدید و پرمنفعت صادراتی نیز برای کشور ایجاد در پی خواهد داشت. باید در معادن کودهای فسفاته چرام، معادن کودهای گوگرد آلی در گچساران و باشت توسط شبکه تعاونی های روستایی کشور سرمایه گذاری صورت گیرد.

 شیرزاد در ادامه از مسئولین این اتحادیه خواست تا ضمن شتاب دادن به سرعت نهادسازی با مستندسازی بیشتر انباشت تجربی، دانشی قابل دفاع  داشته باشند و افزود: همچنین در بحث نظارت و بازرسی محصول سالم نیز تلاش و اهتمام ویژه ای داشته باشند. علاوه بر این باسازمان استاندارد مراجع ذیصلاح دارای استانداردهای کیفی نیز در برای دریافت گواهی های لازم، ارتباط مداوم و نزدیک باشند.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی  با تاکید بر اصلاح تاریخ کشت برخی محصولات آب بر، لزوم بهره وری آب، آبیاری میکرو و متغیرهای قیمتی گفت: اگر قرار است در کشاورزی یک برند (نشان تجاری) پایدار قابل توجه و متمایز داشته باشیم مجرایش از شرکت های تعاونی تولید می گذرد.

وی گفت: بحث کشاورزی قراردادی و تجاری سازی کشاورزی راهکاری مهم برای کشف بازارهای جدید است. ما باید پرچمدار کشاورزی قراردادی باشیم. بایستی در استان هایی که به عنوان استان پایلوت کشاورزی قراردادی انتخاب شده اند خرید سهام کارخانجات و  تاسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری  نیز پیش بینی و زنجیره ارزش تکمیل شود. 

وی ادامه داد:  سیاست رویکرد کلان نگری در حوزه تولید بایستی سرلوحه فعالیت های ما در حوزه امنیت غذایی و کشاورزی قرار گیرد زیرا در هیچ کجای دنیا کشاورز خرده پایی نتوانسته در تعامل با صنایع فراوری، تبدیلی در موقعیت برد برد قرار گیرد.پس سازماندهی کشاورزان خرده پا و امر نهادسازی یک ضرورت است.

 شیرزاد در ادامه از مسئولین اتحادیه تعاونی تولید درخواست کرد تا به مواردی مثل اعتماد تعمیم یافته،تامین مالی جمعی،مشارکت مالی و عضویت در هیئت مدیره  صندوق تعاونی روستایی ایرانیان نیز توجه ویژه ای داشته باشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال مسائل بیمه اجتماعی اعضا را مد نظر داشته باشند و با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان قرارداد ببندند، کنسرسیومی برای خرید صنایع کودی داشته باشند و از خرید سهام شرکت های دست اندرکار در حوزه تولید کود غافل نباشند.شبکه تعاونی های روستایی کشور باید به زنجیره های ارزش و زنجیره های تامین ایجاد کریدور و دالان های ایمن تجاری بیندیشد.

وی همچنین در ادامه افزود: در عرصه تولید علوفه و بذور نیز کنشگر باشید و نقوش حمایتی بگیرید تا دیده شوید تا شما را بشناسند و به شمادر فراگرد باز تولید سرمایه اجتماعی اتکا کنند و به کشاورزان و  مردم این اطمینان خاطر را بدهید که با فعالیت های شبانه روزی شما هیچگونه خللی در امنیت و سلامت غذایشان ایجاد نخواهد شد.

وی اظهار داشت: حرکت به سمت کشت دانه های روغنی،چغندرقند،کشاورزی قراردادی در هر استان،تجاری نمودن تولید،خرید سهام پتروشیمی ها،الگوهای کشت تجاری،کم آبیاری،گونه های غلات با نیاز آبی پایین و کشت زمستانه و پاییزه از دیگر توجهات داده شده توسط دکتر شیرزاد به اتحادیه ها بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت