کد خبر : 454
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 بهمن 1398 - 3:22

طرح «معامله قرن»؛ از رؤیاپردازی‌های رژیم صهیونیستی تا خیانت اعراب – |

طرح «معامله قرن»؛ از رؤیاپردازی‌های رژیم صهیونیستی تا خیانت اعراب –  |

، گروه بین‌الملل رامین حسین آبادیان: اواسط هفته جاری بود که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از طرح موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد. رئیس جمهور آمریکا در مراسم رونمایی از طرح شوم معامله قرن گفت: «در این چشم‌انداز اورشلیم (بیت‌المقدس) همچنان پایتخت بلامنازع اسرائیل باقی می‌ماند! این کار سختی نیست؛ این کار

، گروه بین‌الملل رامین حسین آبادیان: اواسط هفته جاری بود که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از طرح موسوم به «معامله قرن» رونمایی کرد. رئیس جمهور آمریکا در مراسم رونمایی از طرح شوم معامله قرن گفت: «در این چشم‌انداز اورشلیم (بیت‌المقدس) همچنان پایتخت بلامنازع اسرائیل باقی می‌ماند! این کار سختی نیست؛ این کار را ادامه می‌دهیم و ایالات متحده حاکمیت اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد».

ترامپ ادامه داد: «این گذار و حرکت به سوی راه حل دو دولتی به هیچ خطری برای اسرائیل تبدیل نمی‌شود. صلح به سازش نیاز دارد؛ اما نمی‌خواهیم کاری انجام دهیم تا امنیت اسرائیل به خطر بیفتد. من برای اسرائیل کارهای زیادی کردم؛ سفارتمان را به قدس انتقال دادم و بلندی‌های جولان را به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت شناختم. بزرگترین کاری که کردم خروج از توافق بَد اتمی با ایران بود».

ترامپ ادعا کرد: البته باید برای فلسطینی‌ها هم کار زیادی بکنم؛ وگرنه انصاف رعایت نمی‌شود! این توافق فرصت خوبی است که فلسطینی‌ها بتوانند پس از ۷۰ سال دولت خود را تشکیل دهند. تیم ما بلد هستند که توافق خوبی را به انجام برسانند. مایک پمپئو وزیر خارجه؛ فکر کنم تو می‌خواهی برای سنا بروی؛ جابجا نشو و نرو؛ تو خوب کار می‌کنی. نقشه جدید وسعت اسرائیل را بسیار زیاد می‌کند.

وی مدعی شد: هیچ اسرائیلی و یا فلسطینی از خانه خود بیرون رانده نمی‌شود. حدود ۵۰ میلیارد دلار به سوی فلسطین رفته و در آنجا سرمایه گذاری می‌شود. در ۱۰ سال آینده اگر همه چیز خوب پیش برود، ۱ میلیون شغل در آنجا ایجاد شده و تولید ناخالص ملی هم ۲ برابر می‌شود.

پس از رونمایی از طرح شوم معامله قرن بود که فلسطینیان به صورت قاطعانه در اراضی اشغالی به آن واکنش نشان دادند. مردم فلسطین با برگزاری تظاهرات سراسری در اراضی اشغالی، عکس دونالد ترامپ را به آتش کشیدند تا عمق نفرت و انزجار خود از این سردمدار تروریست آمریکایی را به همگان نشان دهند. این در حالی است که رونمایی از معامله قرن واکنش‌های دیگری را نیز از سوی طرف‌های سیاسی داخلی و خارجی به دنبال داشت.

در همین ارتباط، جنبش مقاومت اسلامی (حماس) با رد طرح پیشنهادی «دونالد ترامپ» برای صلح خاورمیانه موسوم به «معامله قرن»، آن را طرحی «تجاوزکارانه» خواند و پیشنهاد ترامپ در مورد بیت‌المقدس را «یاوه و مهمل» دانست. رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بر مخالفت با طرح ترامپ برای سازش بین اسرائیل و فلسطینی‌ها تاکید کرد. «محمود عباس» با بیان اینکه قدس و حقوق فلسطینی‌ها فروختنی نیست افزود که این معامله توطئه‌ای است که در مسیر آن پا نخواهیم گذاشت و پیروزی برای ملت فلسطین خواهد بود.

در همین حال، جنبش انصارالله یمن در واکنش به اعلام مفاد طرح ترامپ موسوم به «معامله قرن»، این اقدام را تجاوز آشکار به فلسطین و امت اسلامی برشمرد. حزب‌الله لبنان نیز با صدور بیانیه‌ای معامله ننگین قرن را به شدت محکوم کرد و اقدامی بسیار خطرناک برشمرد که می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر آینده منطقه و ملت‌های آن داشته باشد.

دفتر آیت‌‎الله سیستانی هم با صدور بیانیه‌ای در واکنش به طرح صلح ادعایی آمریکا و اقدام واشنگتن در به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به صراحت اعلام کرد: «این طرح محکوم است و احساسات صدها میلیون عرب و مسلمان را در جهان جریحه‌دار کرده است». در عین حال، سوریه، عراق، لبنان و ترکیه با طرح موسوم به معامله قرن مخالفت کرده‌اند.

در این میان اما، عربستان سعودی، مصر، بحرین و کویت از طرح معامله قرن حمایت به عمل آوردند تا بار دیگر نشان دهند که همچنان تمایل دارند به عنوان سردمداران سرسپرده ایالات متحده آمریکا در تحولات منطقه نقش آفرینی کنند. این در حالی است که محور غربی نیز موضعی مشابه موضع شیخ‌نشینان عرب اتخاذ کرده و از طرح موهوم معامله قرن حمایت کردند.

بنابراین، آنچه که واضح به نظر می‌رسد، این است که رونمایی از طرح معامله قرن در واقع حاصل خیانت مجدد شماری از شیخ‌نشینان عرب به مسأله فلسطین و آرمان فلسطینیان است. در واقع، اعراب با این موضع خود تلاش کردند تا به رؤیاهای رژیم صهیونیستی که در قالب طرح معامله قرن به افکار عمومی ارائه شده است، جامه عمل بپوشانند.

ازجمله رؤیاهای رژیم صهیونیستی در طرح معامله قرن، سلب هویت اسلامی قدس و تحریف ماهیت تاریخی آن است. این رؤیای رژیم صهیونیستی را می‌توان در سخنان رئیس جمهور آمریکا جستجو کرد؛ جایی که ترامپ از قدس اشغالی به عنوان پایتخت یکپارچه و تقسیم ناپذیر صهیونیست‌ها یاد کرد. در واقع، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها قصد دارند از رهگذر طرح معامله قرن، قدس اشغالی را از هویت اسلامی آن تُهی و به آن هویت یهودی اعطاء کنند؛ رؤیایی که البته محقق نخواهد شد چراکه گذشته تاریخی مقدسات مسلمانان تحریف ناپذیر بوده و خواهد بود.

از سوی دیگر، یکی دیگر از رؤیاهای رژیم صهیونیستی از رهگذر طرح معامله قرن، تضمین موجودیت آن برای سالیان متمادی آینده است. واقعیت آن است که رژیم صهیونیستی در حال حاضر با شرایط مناسبی در عرصه خارجی مواجه نیست و طی سال‌های گذشته شکست‌های سنگینی را از محور مقاومت در سراسر منطقه محتمل شده است. شکست‌های این رژیم در جنگ‌های متوالی با فلسطینیان در غزه و شکست سیاست‌های آن در سوریه تنها گوشه‌ای از ناکامی‌های سریالی تل‌آویو در منطقه محسوب می‌شود.

بنابراین، سردمداران تروریست آمریکایی تلاش کردند تا از طریق رونمایی از طرح معامله قرن، رژیم صهیونیستی را به نوعی از شرایط ناگوار کنونی نجات داده و به زعم خود کاری کنند که در آینده موجودیت این رژیم در معرض تهدید قرار نگیرد. در همین حال، سلب حق بازگشت آوارگان فلسطینی به عنوان یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین ارکان مسأله فلسطین نیز ازجمله رؤیاهای تل‌آویو و واشنگتن در طرح معامله قرن به شمار می‌رود.

در خصوص مسأله بازگشت آوارگان فلسطینی ترامپ اعلام کرد بر اساس طرح معامله قرن قرار نیست کسی جابجا شود. این به معنای این می‌تواند باشد که موضوع بازگشت آوارگان در این طرح اساساً جایگاهی ندارد. بنابراین، واضح است که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها با هدف ممانعت از تحقق یکی از بزرگترین اهداف و آرمان‌های فلسطینیان در طول دهه‌های گذشته به طرح موسوم به معامله قرن متوسل شده‌اند.

این در حالی است که اگر قرار بود فلسطینیان در طول سال‌های گذشته به این خواسته وقیحانه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها تَن دردهند، اکنون اساساً چیزی به نام مسأله فلسطین وجود نداشت. بنابراین، ناگفته پیداست که تلاش برای خط بطلان کشیدن بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود چیزی جز یک تلاش بیهوده و محکوم به شکست نیست.

علاوه بر آنچه که گفته شد، «خلع سلاح مقاومت» نیز از جمله بارزترین اهداف آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها از رهگذر طرح معامله قرن محسوب می‌شود. در طرح معامله قرن به صراحت بر خلع سلاح جنبش حماس در نوار غزه و اعلام این منطقه به عنوان منطقه عاری از سلاح، تأکید شده است. این در حالی است که طرح معامله قرن نه تنها به خلع سلاح مقاومت در غزه منجر نخواهد شد، بلکه شکل گیری مقاومت مسلحانه در کرانه باختری را نیز به دنبال خواهد داشت، چراکه با اقدام خصمانه اخیر ترامپ، بدون شک مقاومت در اراضی اشغالی وارد فاز تازه ای خواهد شد.

.
خبرگزاری‌مهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت