کد خبر : 4500
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 بهمن 1398 - 15:38

نارضایتی ناشران قرآنی از نمایشگاه کتاب هرمزگان

نارضایتی ناشران قرآنی از نمایشگاه کتاب هرمزگان

به گزارش ایکنا از هرمزگان، هفدهمین نمایشگاه سراسری کتاب هرمزگان و ششمین نمایشگاه منطقه‌ای مطبوعات و رسانه‌های دیجیتال که با حضور مقامات و مسئولان استانی و وزارتی افتتاح شده بود در روز جمعه، ۱۸ بهمن‌ماه به کار خود پایان داد. علیرضا صادقی، نماینده نشر مرکز مطالعات پژوهشی ۲۷ بعثت در گفت‌وگو با ایکنا هرمزگان اظهار

به گزارش ایکنا از هرمزگان، هفدهمین نمایشگاه سراسری کتاب هرمزگان و ششمین نمایشگاه منطقه‌ای مطبوعات و رسانه‌های دیجیتال که با حضور مقامات و مسئولان استانی و وزارتی افتتاح شده بود در روز جمعه، ۱۸ بهمن‌ماه به کار خود پایان داد.

علیرضا صادقی، نماینده نشر مرکز مطالعات پژوهشی ۲۷ بعثت در گفت‌وگو با ایکنا هرمزگان اظهار کرد: در سال جاری برای دومین‌بار نشر را به بندرعباس آورده‌ایم. کتاب‌های ما بیشتر در رابطه با لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله، شهدای مدافع حرم و به‌خصوص زندگی شهید حاج قاسم همدانی و شهدای تهران و دماوند است.

وی ادامه داد: دهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت از برنامه‌های جنبی کنگره ملی ۱۵۰۰ شهید استان هرمزگان نیز در آذرماه ۹۸ در بندرعباس برگزار شد و علاقه‌مندان به کتاب‌های حوزه دفاع مقدس محصولات موردنظر خود را در آن نمایشگاه خریداری کردند، از این‌ رو هفدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان اشباع شده و ما تنها ۴۰۰ هزار تومان فروش داشتیم.

بن‌های تخفیف نمایشگاه برای عموم یکسان نبود

نماینده نشر مرکز مطالعات پژوهشی ۲۷ بعثت ادامه داد: در هفته اول نمایشگاه کتاب دفاع مقدس نیز استقبال بسیار ضعیف بود اما در هفته دوم با توزیع بن‌های تخفیف توسط استانداری و سپاه استان هرمزگان، استقبال از  نمایشگاه روند بهتری را در پیش گرفت.

صادقی بیان کرد: بن‌های نمایشگاه کتاب دفاع مقدس دارای ۴۰ درصد تخفیف و عمومی بود، درحالی‌که بن‌های نمایشگاه کتاب تنها ۲۰ درصد تخفیف داشت و شامل تمام افراد نیز نمی‌شد، میزان تخفیف تنها برای افراد با مدارک تحصیلی دیپلم، لیسانس و دکتری با درصدهای متفاوت بود.

برنامه‌های جانبی نمایشگاه سمت‌وسوی کتاب نداشت

نماینده نشر معارف از استان هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایکنا با بیان اینکه در نمایشگاه سال جاری فروش نسبت به سال گذشته بسیار ضعیف بود، گفت: گرانی کتاب، برپایی نمایشگاه کتاب دفاع مقدس در چند ماه اخیر و تبلیغات ضعیف در سطح شهر و فضای مجازی از دلایل استقبال کمتر مردم بود، بسیاری از مردم از برپایی نمایشگاه اطلاعی نداشتند و روزانه تعداد زیادی از افراد از غرفه داران می‌پرسیدند نمایشگاه در رابطه با چه عنوانی است.

وی تصریح کرد: از بانک شهر انتظار داشتیم تا آخرین لحظه بن‌های تخفیف را در اختیار مردم قرار دهد اما در همان ساعات اولیه اعلام می‌کردند بن‌ها تمام شده است.

این فعال فرهنگی با اشاره به اینکه مسئولان باید در خصوص محتوای کتاب‌های موجود در نمایشگاه نظارت بیشتری داشته باشند، افزود: برنامه‌های جنبی نمایشگاه نیز مرتبط با کتاب‌خوانی نبود و متأسفانه سمت‌وسوی مراسم‌ عروسی داشت.

وی با بیان اینکه فردی که پشت تریبون قرار می‌گیرد الگوی مخاطب است، ادامه داد: دانش‌آموزان از مجریان برنامه‌های  کودک الگو می‌گیرند اما متأسفانه این مجریان الگوی مناسبی نیستند، هم پوشش مجریان و هم نوع موسیقی‌ها مناسب نیست، می‌خواهیم کودکانمان با فرهنگ درست تربیت شوند و درست زندگی کنند و جملات زیبا یاد بگیرند؛ نه اینکه در معرض برنامه‌های ضد فرهنگی باشند.

دست‌های خالی از کتاب مردم در نمایشگاه

نماینده انتشارات تهذیب از شهرستان قم نیز در گفت‌وگو با ایکنا گفت: ۱۴ سال است که در نمایشگاه کتاب هرمزگان حضور دارم و به تمام استان‌های دیگر نیز می‌روم، نمایشگاه بندرعباس در سال‌های گذشته بسیار قوی‌تر بود، در این نمایشگاه نیز حضور مردم خوب بود اما به دست آنان که نگاه می‌کردیم خرید کمی می‌دیدیم.

نماینده انتشارات تهذیب با بیان اینکه مردم در نمایشگاه بندرعباس حضور داشتند اما خریدوفروش نسبتاً ضعیف بود، افزود: گرانی کاغذ، قدیمی بودن عناوین و بی‌انگیزگی مردم نسبت به کتاب می‌توانند دلایلی برای کاهش خریدوفروش باشند.

مشکلات اقتصادی و کم‌کاری مسئولان

نماینده نشر نسیم حیات نیز در گفت‌وگو با ایکنا گفت: نشر نسیم حیات، ناشر کتاب‌های مذهبی، قرآن، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و قرآن‌های جزءبه‌جزء بوده و حدود ۱۵ سال است که در این رشته فعالیت و با چاپ قرآن در سایزها و رنگ‌های مختلف برای افزایش انگیزه مردم به قرائت قرآن تلاش می‌کند.

این فعال حوزه نشر با بیان اینکه ما ۸ سال است که به نمایشگاه کتاب بندرعباس آمده اما هرسال نسبت به سال‌های گذشته با کاهش فروش مواجه می‌شویم، افزود: در سال‌های گذشته بندرعباس یکی از بهترین نمایشگاه‌های کتاب کشور بود  اما چند سالی است که با کاهش فروش مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: در نمایشگاه سال جاری از ۱۵ کارتون کتابی که آورده‌ایم در حال بازگرداندن ۱۳ کارتون هستیم و این درحالی است که در سال‌های گذشته از۱۰ کارتن کتاب تنها ۱ کارتن را بازمی‌گرداندیم.

نماینده نشر نسیم حیات ادامه داد: مردم دوست دارند کتاب بخرند اما عدم تبلیغات و اطلاع‌رسانی خوب از طرف دستگاه‌های ذی‌ربط و مشکلات اقتصادی و نبود دلسوزی مسئولین مانع از آن می‌شود، اگر هر دستگاهی به کارمندانش بن تخفیف خرید کتاب دهد و آموزش‌وپرورش دانش آموزان بیشتری را به نمایشگاه بیاورد تا با فضای کتاب و کتاب‌خوانی مأنوس شوند، استقبال از نمایشگاه نیز بیشتر می‌شود.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: به‌عنوان ناشری که ۱۲۰۰ کیلومتر راه را طی کرده و به این نمایشگاه آمده‌ام می‌خواهم کتابی که تولید کرده‌ایم به عرضه برسد و مردم استفاده کنند، استان هرمزگان در سال‌های گذشته از بهترین نمایشگاه‌ها بوده اما در سال جاری نسبت به استان‌های دیگر نیز افت شدیدی داشته است.

نماینده نشر نسیم حیات از شهر قم بیان کرد: مردم می‌خواهند کتاب‌های قرآن و تفسیر بخرند اما به دلیل گرانی نمی‌توانند، حتی فردی تقاضای فروش اقساطی داشت.

وی با بیان اینکه افسوس می‌خورم که بودجه به این نمایشگاه‌ها تخصیص داده می‌شود، بن‌های تخفیف در نظر گرفته می‌شوند اما کارها آن‌طور که باید اجرا نمی‌شوند، افزود: جالب است که در بسیاری از استان‌ها برای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار مهم نیست تبلیغاتی در این زمینه صورت می‌گیرد و آیا مردم دغدغه کتاب خواندن دارند یا خیر.

فروش بیش از ۸ هزار بن کارت کتاب

محمدحسین زاهدیان، رئیس شعبه بانک شهر هفدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایکنا گفت: ۷۰۰ میلیون تومان بن کتاب به بندرعباس اختصاص داده‌شده و تعداد ۸ هزار و ۱۵۰ فقره بن کارت در این یک هفته به فروش رسید. به‌صورت میانگین روزی ۱۰۰ میلیون تومان بن به فروش رساندیم و روز آخر با فروش  ۱۰۰ بن تعداد آن‌ها به پایان رسید.

رئیس شعبه بانک شهر هفدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان تصریح کرد: بانک شهر از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه‌دهنده بن کارت‌ها بوده و هر شخصی با ارائه کارت ملی خود می‌توانست از این  بن کارت‌ها استفاده کند و از ۲۰ درصد تخفیف برخوردار شود.

زاهدیان ادامه داد: افراد بن ۱۰۰ هزارتومانی را با پرداخت ۸۰ هزار تومان دریافت می‌کردند، همچنین مبلغ ارائه بن‌ها به افراد در سه مقطع تحصیلی زیر کارشناسی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به بالا بن‌ها به ترتیب مبلغ ۵۰ هزار تومان، ۱۰۰ هزار تومان و ۱۵۰ هزار تومان بود.

یادآور می‌شود، از میان ۴۴۰ غرفه متعلق به هفدهمین نمایشگاه کتاب هرمزگان ۴۰ غرفه قرآنی در این نمایشگاه حضور داشتند.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت