کد خبر : 325
تاریخ انتشار : یکشنبه 13 بهمن 1398 - 23:42

نگاه تک‌ساحتی به انسان در قانونگذاری منشأ بسیاری از مشکلات است

نگاه تک‌ساحتی به انسان در قانونگذاری منشأ بسیاری از مشکلات است

به گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری، امروز، ۱۳ بهمن‌ماه در نشست «کنشگری روحانیت در مجلس شورای اسلامی» در قم با بیان اینکه مجلس نماد جمهوریت از یکسو و از طرفی دیگر همانند راس در یک بدن و به تعبیر امام مجلس در راس امور است، گفت: هر مشکلی در کشور باشد، نمی‌توان مجلس را

نگاه تک‌ساحتی به انسان در قانونگذاری منشا بسیاری از مشکلات است/ لزوم شفافیت در مجلسبه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنوری، امروز، ۱۳ بهمن‌ماه در نشست «کنشگری روحانیت در مجلس شورای اسلامی» در قم با بیان اینکه مجلس نماد جمهوریت از یکسو و از طرفی دیگر همانند راس در یک بدن و به تعبیر امام مجلس در راس امور است، گفت: هر مشکلی در کشور باشد، نمی‌توان مجلس را از آن تبرئه کرد؛ اگر قانون نیست یا راهگشا و مفید نیست و یا قانون خوب داریم، ولی اجرا نمی‌شود، به نحوی به مجلس باز می‌گردد.

ذوالنوری با بیان اینکه تقید به منافع ملی و ارزش‌های پذیرفته شده جامعه، پاکی و درستی از جمله شاخصه‌های یک نماینده مجلس تراز انقلاب است افزود: شاخصه‌های تراز در برخی نمایندگان وجود ندارد؛ برخی اساسا در مسایل راهبردی تخصص ندارند، کلان‌نگر و نسخه‌نویس برای حل مشکلات نیستند؛ برخی تخصص دارند، ولی قدرت جریان‌سازی و حرکت‌آفرینی ندارند تا بتوانند در مجلس اقناع‌سازی کرده و تاثیرگذار باشند.

وی با تاکید بر اینکه آشنایی با دین از شاخص‌های مهم یک نماینده است است افزود: امروز این درگیری را در مجلس داریم که برخی نمایندگان اعتقادات و باورهای سستی دارند؛ برخی نمایندگان تارک الصلاه هستند و اساسا یا انطباق با احکام شرعی برای آنان مهم نیست و یا احکام شرعی را بلد نیستند.

وی با بیان اینکه البته اگر همه مجلسی‌ها هم مجتهد باشند، باز بی‌نیاز از شورای نگهبان ،نیستیم زیرا باید خروجی مجلس منطبق بر نظر ولایت فقیه حاکم باشد، افزود: نماینده تراز انقلاب باید شجاع باشد و منافع شخصی را در نظر نگیرد.

ذوالنوری تصریح کرد: امروز یکی از مشکلات ما وامداربودن برخی نمایندگان به دیگران قبل و در دوره مجلس است؛ یکی از مشکلات جدی  که امروز سبب رخوت مجلس شده است. همین وامداربودن و نگاه به داشتن رای در مجلس بعدی است، زیرا برخی به وزرا وامدار هستند و برخی برای ماندن در مجلس بعدی منافع فردی را ترجیح می‌دهند.

لزوم وجود شفافیت

وی با بیان اینکه موکل باید نظارت بر وکیل داشته باشد، اظهار کرد: الان مردم از کجا بدانند که وکیل آنان چه می‌کند؛ آیا به مجلس می‌آید یا نمی‌آید؛ چه رایی می‌دهد؟ مجلس چون شفاف نیست، مردم از کار نماینده خود مطلع نیستند، لذا مطالبه‌گری لازم هم وجود ندارد.

ذوالنوری با بیان اینکه یک روحانی در مجلس، نقش نمایندگی را در درجه نخست دارد، اظهار کرد: وقتی قانونی در مجلس وضع می‌شود، باید منطبق بر شرع باشد و «باید و نبایدهای» شرعی هم در نصوص دینی وجود دارد، لذا یک روحانی شاید بهتر بتواند الزمات شرعی را بفهمد و اعمال کند. همچنین قدرت اقناع‌سازی یک نماینده روحانی ممکن است از دیگران بیشتر باشد.

وی با بیان اینکه یک روحانی به علت آشنایی با متون اسلامی، نظارت بهتری هم می‌تواند داشته باشدف افزود: اگر روحانی بخواهد اثرگذار باشد، به راحتی می‌تواند به منابع اسلامی رجوع کرده، لذا در جهت‌دهی شرعی موفق‌تر است و از سوی دیگر به علت ارتباط با بدنه حوزه و مجتهدان می‌تواند راه حل زودتر و بهتر در مباحث شرعی یک قانون مانند قوانین بانکداری، پوشش و مالیات و … به دست آورد.

ذوالنوری با بیان اینکه مجلس باید با فهم دینی، حقوقی و قانونی به تصویب قوانین دست بزند، تصریح کرد: ما برای مردمی در کشور تصمیم می‌گیریم که نگاهشان به انسان به عنوان موجودی دو ساحتی است، لذا نمی‌توان بدون نگاه به آخرت تصمیم بگیریم ولی چون برخی قوانین با نگاه تک‌ساحتی تدوین شده، مشکلات را افزایش داده است.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات ما این است که گاهی قوانینی تک ساحته مصوب می‌شود که با اصول و اعتقادات سازگاری ندارد و همین می‌تواند منشا مشکلات باشد و حتی ممکن است شورای نگهبان هم از این مسئله غفلت کند.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت