کد خبر : 472
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 بهمن 1398 - 4:17

وضعیت مهاجرت در استان کهگیلویه و بویراحمد

وضعیت مهاجرت در استان کهگیلویه و بویراحمد

اقتصاد ایران: معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مهاجرت درون استانی و مهاجرتی که در شهرستان‌ها اتفاق افتاده طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۹۵، ۱۷ هزار و ۲۹۰ نفر بوده است. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،“علی پوزش” افزود: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ طی سال های ۱۳۹۰ تا ۹۵ ،

اقتصاد ایران: معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: مهاجرت درون استانی و مهاجرتی که در شهرستان‌ها اتفاق افتاده طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۹۵، ۱۷ هزار و ۲۹۰ نفر بوده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،“علی پوزش” افزود: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ طی سال های ۱۳۹۰ تا ۹۵ ، ۲۶ هزار ۱۲۳ نفر از استان ما به سایر استان ها مهاجرت کردند و همچنین ۱۴ هزار و ۲۴۴ نفر از سایر استان‌ها به استان ما وارد شدند و استان ما یک استان مهاجرت فرست بین استان‌های کشور محسوب می شود.

وی اظهارکرد: مهاجرت درون استانی و مهاجرتی که در شهرستان‌ها اتفاق افتاده، طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۹۵، ۱۷ هزار و ۲۹۰ نفر بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: شهرستان بویراحمد مهاجرپذیرترین شهرستان با آمار ۱۰ هزار و ۵۲۲ نفر و شهرستان کهگیلویه با ۷ هزار و ۵۰۱ نفر مهاجر فِرست ترین شهرستان در بین شهرستان‌های استان بوده اند.

پوزش تصریح کرد: از ۷ هزار و ۵۰۱ نفر در شهرستان کهگیلویه بیش از ۶ هزار نفر به شهرستان بویراحمد مهاجرت کرده اند.

وی با بیان اینکه بیشترین مهاجرت فرستی استان به استان‌های فارس با ۲۸.۸ درصد، استان خوزستان با ۱۹ درصد و استان اصفهان با ۱۱.۳ درصد بوده ادامه داد: بیشترین مهاجرت پذیری استان از استان‌های فارس با ۳۶.۸ درصد، خوزستان با ۱۹.۵ درصد و اصفهان با ۱۰.۳ درصد بوده است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: نرخ ولادت عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۷، ۱۹ در هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

پوزش تاکید کرد: توزیع نامناسب جمعیت در فضای جغرافیایی استان که چیزی نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت استان در شهرستان بویراحمد است مهاجرت‌های درون استانی بیشتر به سمت شهرستان بویراحمد است این مساله هم در واقع نشان می دهد که وقتی جمعیت در شهرستان بویراحمد بالا باشد تقریبا نزدیک به ۴۲ درصد جمعیت در شهرستان بویراحمد است و این بحث مهاجرت باعث حاشیه نشینی در اطراف شهر یاسوج می شود، هرچند ممکن است در حاشیه شهرستان کهگیلویه و دوگنبدان حاشیه‌نشینی داشته باشیم اما بیشترین حاشیه نشینی در اطراف شهر یاسوج در روستاهایی از جمله مادوان، بلهزار، اکبرآباد، شرف آباد است.

وی اظهارکرد: حاشیه نشینی باعث تبعات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی آسیب‌هایی که ممکن است به دنبال داشته باشد که این جمعیت حاشیه نشین حتما یه آسیب‌های اجتماعی به دنبال داره از آن طرف کاهش جمعیت در روستاهای استان که روستا ها می توانند به عنوان یک منبع تولید عمل بکنند خالی شود وقتی جمعیت از روستاها به حاشیه شهر بیاید، این جمعیت حاشیه شهر مسکن، اشتغال و مسائل فرهنگی می خواهد که در نبود آنها مسائل اجتماعی ایجاد می شود.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: قطعا وقتی جمعیت زیادی جایی جمع می شود آسیب‌های اجتماعی هم به دنبال دارد از طرفی بخشی از جمعیت ما که در روستا می توانست اشتغال داشته باشد و هم تولید کننده باشد، خود به خود از بین می رود و این هم برای استان و در نهایت برای کشور یک آسیب است که جمعیت روستاها کاهش پیدا کند و به سمت شهرها بروند.

پوزش تاکید کرد: بخشی از نیروی فعال ما در روستاهاست وقتی روستا تخلیه شود و به حاشیه شهر بیایند عملا بیکار می شوند، چون در واقع شغلی وجود ندارد.

وی افزود: عمده مهاجرت‌ها و جمعیت‌هایی که در حاشیه شهرها شکل می گیرد جمعیتی است که از روستا به شهر می آید و می تواند یک تهدید باشد این حاشیه نشینی از جمله مسائلی از جمله بهداشت، آلودگی محیط زیست، بحث بیکاری، اشتغال‌های کاذب و سایر مسائل که همه این‌ها می توانند آسیب و تهدیدی باشند که جمعیت ما را درگیر می کند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: امیدواریم مسئولین ذیربط با برنامه ریزی به موقع بتوانند هرچه بیشتر از این آسیب‌هایی که ممکن است از این حاشیه نشینی شهرها به وجود بیاید، جلوگیری کنند که باعث می شود تا ما بتوانیم کمک کنیم که این مهاجرت معکوس شود یعنی به جای اینکه از روستا به شهر مهاجرت کنند از شهر به روستا مهاجرت داشته باشند.

پوزش بیان کرد: اگر بتوانیم در روستاها زایش انگیزه، تسهیلات لازم و زیرساخت‌ها را در روستاها فراهم کنیم شاید تشویق شوند که بخشی از این حاشیه نشینی به سمت روستاها مهاجرت کنند و روند حاشیه‌نشینی کاهش پیدا کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت