به گزارش زیرنویس، خبرهایی مبنی بر اینکه در اواخر دسامبر و اوایل ژانویه پزشکی به نام لی وی لیانگ که در بیمارستان مرکزی ووهان چین خدمت‌رسانی می‌کرد با مشاهده و معاینه مواردی از ابتلا به بیماری شبیه سارس و انجام آزمایش‌های مربوطه، شیوع نوع جدیدی از ویروس را به اطلاع همکارانش رساند. اما پلیس چین به این پزشک هشدار داده بود که از انتشار چنین اخباری خودداری کند‌ و در غیر این صورت به تشویش اذهان عمومی متهم خواهد شد و مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

لی وی یانگ پزشک ۳۴ ساله، خود نیز به این بیماری مبتلا شد و فوت کرد.

خبر فوت لی خیلی زود تکذیب شد که با پیگیری های سروریس ترجمه زیرنویس مشخص شد این پزشک به تازگی جان باخته است.

کاربران بسیاری از اینکه دولت چین در اوایل شیوع کرونا مانع آگاه‌سازی مردم از وجود و شیوع این ویروس شده بودند ابراز تاسف می‌کنند و عنوان می‌کنند نتیجه صداقت برای برخی‌ها تلخ است و به جای تشویق، تنبیه را انتخاب می‌کنند. پزشک وظیفه‌شناسی که قصد کمک به مردم داشت را تهدید کردند و مانع از فعالیت‌های او شدند اما او یک قهرمان است و قطعا روحش در آرامش است.

گروهی از کاربران شیوع کرونا را در چین عمدی می‌دانند که قصد تخریب اقتصاد چین را به دنبال داشت و معتقدند به اهدافشان نیز رسیدند. برخی دیگر بر این باورند که از شیوع این بیماری درآمد خوبی حاصل شد، از جمله فروش دارو، ماسک، واکسن و البته کم کردن جمعیت کشور چین فرضیه هایی است که تعدادی از مردم چین به آن باور دارند..
.