کد خبر : 63862
تاریخ انتشار : جمعه 9 آبان 1399 - 20:56

پیام رئیس اسکان بشر ایران بمناسبت روز جهانی شهرها

پیام رئیس اسکان بشر ایران بمناسبت روز جهانی شهرها

اقتصاد ایران: دکتر محمد مهدی مظاهری ، بمناسبت بزرگداشت ” روز جهانی شهرها ” پیامی را صادر کرده و آورده است : “از دیدگاه پدیدارشناسانه، درک ارزشهای شهری نیازمند یک نگاه دقیق وعمیق به همه پتانسیل های فضایی، کالبدی و محتوایی شهر است. زیستگاههای انسانی در طول دورانهای مختلف رویکردهای متفاوتی برای توسعه داشته اند

اقتصاد ایران: دکتر محمد مهدی مظاهری ، بمناسبت بزرگداشت ” روز جهانی شهرها ” پیامی را صادر کرده و آورده است : “از دیدگاه پدیدارشناسانه، درک ارزشهای شهری نیازمند یک نگاه دقیق وعمیق به همه پتانسیل های فضایی، کالبدی و محتوایی شهر است. زیستگاههای انسانی در طول دورانهای مختلف رویکردهای متفاوتی برای توسعه داشته اند تا پیش از شروع انقلاب صنعتی، شهرها با رشد ارگانیک و مبتنی بر یک گونه شناسی سکونت برآمده از تاریخ و بر اساس هویت و متأسی از اقلیم و فرهنگ رشد می کردند ، البته در این ساختار کنشهای سیاسی و اجتماعی هم تاثیر داشته است.”

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ،  دبیر کل کمیته ملی اسکان بشر ایران درسازمان ملل متحد (هبیتات) دراین پیام که در اختیار  خبرگزاری اکونیوز گذاشته اند ، تصریح شده است :” در جریان انقلاب صنعتی و پس از آن شهر مدرن پدید آمد که خود محصول نیاز به سکونتگاههای جدید در نتیجه رشد صنعتی بود.در این مسیر به دلیل سرعت و درنتیجه برخورد کمی با موضوعی که دارای ماهیتی کیفی است (موضوع سکونت) شهرها برای توسعه به مدلهایی جدید روی آوردند .شهرهای جدید عمدتا به جای اینکه شهر باشند بیشتر انباشتی از سکونتگاههای انبوه سازی شده بر اساس شرایط تکنووژی هستند که به دلیل عدم توجه کافی به نیازهای فضایی شهری به هیچ وجه از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند.

رشد شهرهای مدرن در جریان مدلهایی از یک شهرسازی نوین معاصرکه بیش از هر چیز درآن خیابان و سواره نقش اصلی را داشته است توسعه پیدا کرده و تصویر جدیدی از دنیای مدرن را ساخته است. ظرفیت های تکنولوژیکی جدید را باید به این شهرها افزود و محصول را از پشت پنجره های یک اتومبیل با سرعتی بالا نگاه کرد. این تصوری از شهرهای امروز است  که در میان انبوهی ازآهن ، بتن، خیابانها و بزرگراهها و برجها شکل گرفته که عمدتا فارغ از سنجش واقعی توان اکولوژیکی سرزمین و درک درست و مناسبی از معنای زندگی جمعی را صورتبندی میکند. این تصور به قدری جهان معاصر را تحت تاثیرقرارداده است که مسایل و مشکلات آن در یک دوره کوتاه ۲ تا ۳ دهه به صورت اسیب های جدی برمحیط زیست خود را آشکار کرده است.

امروزه در پایان دهه دوم از قرن بیست و یکم با درک اهمیت کیفیت فضا آهسته، آهسته به ضرورت شناخت ارزشها و درک اولویت پرداختن به آن نزدیک می شویم؛  این عمدتا به دلیل کاستیهایی است که ما در شهر معاصر احساس می کنیم و چالشهایی که مرتب دراین فرایند در پیش رو داریم. باور این است که هنوز بسیاری از ظرفیت های توسعه شهری استفاده نشده باقی مانده است ارزشهای زیستگاهی، ظرفیت های تمدنی و ساختارهای فرهنک اجتماعی شهرها بصورتی عجیب بی توجه رها شده است و این بی توجهی نسبت به منابع توسعه شهری تاثیر مستقیم درمفهوم پایداری خواهد داشت براین اساس ضرورت داردکه قلمروهای کشف نشده از ارزشهای شهری شناسایی شود و در جهت حضورجامعه برای شکوفایی شهری، مورد ظرفیت سازی قرار گیرد. این یک عزم جهانی می طلبد و البته عمدتا ضرورت خواهد داشت تا الگوی زیست و رفتار شهری انسانها تغییر کند و این یک راهبری ویژه می طلبد. باورمن این است که ضرورت دارد که ما تلاش کنیم که این گفتمان و درک از ظرفیت ها و منابع را در میان جامعه مدیریت شهری ترویج داده و بتوانیم بر این اساس یک دگرگونی واقع گرایانه را  درجهت تحقق یک آینده شهری بهتر فراهم سازیم.”

*محمد مهدی مظاهری

دبیر کل کمیته ملی اسکان بشر جمهوری اسلامی ایران

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت