کد خبر : 924
تاریخ انتشار : دوشنبه 14 بهمن 1398 - 20:29

چالش های این روزهای تایلند برای صادرات برنج

چالش های این روزهای تایلند برای صادرات برنج

اقتصاد ایران: تایلند به عنوان ششمین کشور تولیدکننده برنج و دومین کشور صادرکننده این محصول، این روزها برای حفظ جایگاه جهانی خود در رقابت با کشورهای دیگر، دوران پرچالشی را می گذراند و ناچار است شیوه تولید خود را با نیازهای جدید بازار جهانی هماهنگ کند. به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،بعد از ۵ سال که تایلند

اقتصاد ایران: تایلند به عنوان ششمین کشور تولیدکننده برنج و دومین کشور صادرکننده این محصول، این روزها برای حفظ جایگاه جهانی خود در رقابت با کشورهای دیگر، دوران پرچالشی را می گذراند و ناچار است شیوه تولید خود را با نیازهای جدید بازار جهانی هماهنگ کند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،بعد از ۵ سال که تایلند عنوان تولیدکننده بهترین برنج معطر جهان را از آن خود کرده بود، سال ۲۰۱۹ برنج “اس تی ۲۵” ویتنام و سال ۲۰۱۸ برنج معطر کامبوج این عنوان را از تایلند ربودند و این کشور نتوانست عنوان تولیدکننده بهترین برنج معطر جهان را از آن خود کند.“بانکوک پست” اخیرا در گزارشی اعلام کرد که این یک هشدار برای مردم و مقامات تایلند است تا اقدامات لازم را برای توسعه برنج “هومالی” یا “جاسمین” یا “معطر تایلندی” به عنوان شناخته شده ترین گونه برنج در این کشور مطابق با نیازهای بازار جهانی انجام دهند.

برگشت به دوران اوج

«چارون لاتاماتاس»، رئیس انجمن صادرات برنج تایلند گفت: اکنون وقت آن است که بخش دولتی و خصوصی دست به دست هم بدهند تا کیفیت برنج تایلند را مطابق با انتظارات بازار جهانی ارتقا بدهند. در دو دهه گذشته تایلند صادرکننده اصلی برنج در جهان بود و محصول خود را با هر کیفیتی به فروش می رساند، اما اکنون با افزایش رقیبان باید فکری اساسی کرد.وی افزود: کمبود تحقیقات و نبود تلاش برای تولید انواع بهتر برنج هومالی به شهرت این کشور در زمینه تولید برنج باکیفیت آسیب زده است.به گفته لاتاماتاس، ارزش پول ملی این کشور بالا رفته و قیمت هر تن برنج در این کشور حدود ۱۲۰۰ دلار در هرت ن است که این عامل نیز به افت جایگاه جهانی برنج تایلند کمک کرده است. در نتیجه برای مثال، ویتنام که قیمت برنجش نصف برنج تایلند است(حدود ۶۰۰ دلار در هر تن)، سهم بیشتری از بازار را از آن خود کرده است.

وی ادامه داد: دلیل برتری ویتنام در سال گذشته تولید انواع مختلف برنج، افزایش کیفیت و کمیت محصول و به روز کردن نوع برنج معطر بوده است. در مقابل، تایلند هنوز در تولید نوع قدیمی برنج خود از جمله هومالی و پاتوم تانی مانده و نوع جدیدی از برنج را به بازار معرفی نکرده است. همچنین میزان تولید برنج در زمین های تایلند کمتر از نصف تولید در ویتنام است.رئیس انجمن صادرات برنج تایلند اظهار کرد: در حالی که بازار جهانی این روزها بیشتر به برنج با بافت نرم اقبال نشان می دهد، برنج تایلندی همچنان بافت سخت خود را حفظ کرده است. هرچند در سال های اخیر تلاش هایی برای تولید انواع برنج نرم انجام شده اما سرعت آن پایین و موفقیت آن کم بوده است.وی اضافه کرد: اگر سریع تراقدامی انجام نشود برنج هومالی به خاطره ها خواهد پیوست. وقتی ذائقه مصرف کنندگان به برنج دیگر کشورها عادت کند، کار تایلند برای برگشتن به دوران اوج سخت تر خواهد شد.
انتقاد از سیاست ها
لاتاماتاس از سیاستمداران انتقاد می کند که برای جلب حمایت کشاورزان فقط خرید تضمینی برنج و دیگر سیاست های مداخله ای در قیمت را در پیش گرفته اند. این سیاست ها هیچ کمکی به توسعه ارقام جدید برنج نمی کند. زیرا وقتی برنج کاران از سیاست های مداخله ای قیمت راضی هستند، تلاشی برای افزایش کیفیت و کمیت محصول خود نمی کنند.رئیس انجمن صادرات برنج تایلند ادامه داد: دولت باید تولید انواع برنج هومالی و میزان تولید محصول در هر هکتار را توسعه بدهد تا در نهایت هزینه های تولید کاهش یابد. راهکار دیگر این است که مراکز تحقیقاتی برنج در تایلند از ابزارها و پژوهشگران به روز بهره ببرند.
پایین آوردن هزینه های تولید
“نیپون پاپونساکورن”، عضو انستیتو تحقیقات توسعه ای تایلند گفت: یک راهکار برای کاهش قیمت برنج، پایین آوردن هزینه های تولید با افزایش میزان محصول است. دولت باید از انجام تحقیقات در این زمینه حمایت کند؛ کاری که کشور چین انجام داده است. به جای مبالغه کردن که برنج تایلند از برنج دیگر کشورها بهتر است، باید به فکر هماهنگ کردن تولید با نیازهای جدید بازار جهانی بود.وی ادامه داد: بردجه سالانه فعلی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون بات تایلند (۷ میلیون دلار) برای انجام تحقیقات، میزان کمی است و پژوهشگران را جذب نمی کند. رقیبان ما ارقامی بسیار بالاتر در این زمینه هزینه می کنند.
تولید محصول مقاوم
“تانی اسریوانچاری”، عضو هیئت رئیسه دانشکده کشاورزی دانشگاه کاستسارت تایلند نیز گفت: برنج هومالی تایلند از ترکیب و رشد ارقام “خائو داک مالی ۱۰۵” و “کورخور ۱۵” در سال ۱۹۵۹ به دست آمده و معطر، دانه بلند و نرم است. اما از آن زمان تاکنون هیچ تلاشی برای توسعه ترکیب آن انجام نشده است. این درحالی است که رقیبان ما تلاش کرده اند ارقام مرغوب تری را تولید کنند. البته دپارتمان برنج در تلاش است میزان محصول مقاوم در برابر بیماری ها و آب وهوا را افزایش دهد.وی اضافه کرد: تحقیقات دانشکده ما نشان می دهد مشکل فعلی ارتباطی به نوع برنج تولید شده در تایلند ندارد و بیشتر به مراحل برداشت و بسته بندی محصول برمی گردد که به کیفیت و عطر آن آسیب می زند.
تولید و صادرات برنج در تایلند
برنج مهم ترین محصول اقتصادی و صادراتی تایلند است. این کشور سالانه به طور متوسط ۱۰ میلیون تن برنج به سراسر جهان صادر می کند و بعد از هند دومین کشور صادرکننده برنج در جهان است. برنج بعد از لاستیک طبیعی، دومین محصول صادراتی است. بیشتر محصولات کشاورزی صادراتی تایلند رتبه بالایی در تامین نیاز بازارهای جهانی دارند.تایلند سالانه ۱۹ میلیون تن برنج تولید و ۱۱ میلیون تن برنج به کشورهای دیگر صادر می کند. سهم تایلند از تولید جهانی برنج ۴ درصد و در صادرات ۲۴ درصد است.براساس اعلام مرکز فن آوری غذا و کود آسیا، حدود نیمی از زمین های کشاورزی این کشور به کشت برنج اختصاص دارد و بیشتر زمین های کشاورزی در مقیاس کوچک است.تا قبل از سال ۲۰۱۲، تایلند بیش از ۳۰ سال به طور مداوم نخستین صادرکننده برنج بود، تا این که در این سال هند از تایلند پیشی گرفت.در طول ۵۰ سال گذشته، صادرات برنج تایلند از ۲ میلیون تن به ۱۱ میلیون تن در سال افزایش یافته است، اما سهم تایلند از بازار جهانی بین ۱۰ تا ۴۰ درصد نوسان داشته است.کشور بنین در آفریقا، چین و امریکا به ترتیب سه کشور واردکننده برنج تایلند هستند. برنج صادراتی تایلند بیشتر شامل برنج هومالی، سفید، گلوتنی و نیمه پخته است.براساس اعلام سایت نومبئو، در حالی که برنج بالاترین قیمت را به ترتیب در ژاپن ، امریکا و کره جنوبی (۴/۸۲، ۳/۸۸ و ۳/۶۳ دلاربرای هر کیلوگرم) دارد، قیمت هر کیلوگرم برنج در تایلند ۱/۲۲ دلار است. این میزان در ایران ۲/۹۲ دلار اعلام شده است.
خرید تضمینی
از سال ۲۰۱۳ دولت تایلند سیاست خرید تضمینی را در پیش گرفته که قیمت بالاتری را نسبت به قیمت بازار آزاد پیشنهاد می دهد. در نتیجه بیشتر برنج تولیدی به دولت فروخته می شود. این امر منجر به پر شدن آسیاب های برنج شده است.سیاست های فعلی وزارت کشاورزی این کشور برای تولید باکیفیت به این شرح است:
۱-برنامه کاهش تولید مازاد به منظور منطبق کردن آن با تقاضا: طبقه بندی مناطق کشت برنج به مناطق مناسب و نامناسب و در نتیجه توسعه کارآمدی و کیفیت محصول در زمین های مناسب و کشت ترکیبی یا تغییر کشت در مناطق نامناسب
۲-کاهش هزینه تولید و افزایش کیفیت با انتقال دانش و فن آوری به کشاورزان
۳-برگزاری دوره های آموزشی و حمایتی در زمینه هایی مانند بسته بندی و برندسازی
اهدافی که دولت برای سال های آینده درنظرگرفته نیز به این ترتیب است:
۱-همه محصولات باید استانداردهای امنیتی و سلامت را تا سال ۲۰۲۰ کسب کنند.
۲- ۶۰ درصد محصول برنج تا سال ۲۰۲۷ باید ارگانیک باشد.
انواع برنج تایلندی
همان طور که در کشور ما حدود ۲۰ رقم برنج کشت می شود، گونه های مختلف برنج در تایلند نیز کشت می شود که متداول ترین آن ها به این شرح است:
-برنج هومالی یا جاسمین یا معطر تایلندی: رایج ترین و شناخته شده ترین نوع برنج در تایلند است که عطر گل جاسمین می دهد و وقتی پخته می شود عطر آن بیشتر هم می شود.
-برنج پاتوم تانی: دومین نوع برنج در تایلند از نظر محبوبیت است که ظاهر و بافت آن به هومالی شباهت دارد. این برنج نیز معطر است.
-برنج سفید دانه شکسته: یک محصول فرعی در فرآیند آسیاب برنج سفید است. با وجود انرژی بالا، فیبر کم و ارزش غذایی پایینی دارد. این برنج بیشتر برای تولید آرد برنج استفاده می شود.-برنج نیمه پخته: این نوع برنج وقتی در سبوس است جوشانده می شود تا فرآیند تولید آن آسان تر شود. این برنج کیفیت بالایی دارد و ارزش غذایی آن تا ۸۰ درصد به برنج قهوه ای شباهت دارد. به همین دلیل از اوایل قرن بیستم، کشت این برنج در آمریکای شمالی رواج پیدا کرده است.-برنج سفید: نوعی برنج دانه بلند است که وقتی پخته می شود جدا جدا، سبک و پفکی می شود. این برنج بیشتر در همه نقاط تایلند به ویژه مرکز آن کشت می شود. برخلاف برنج هومالی این برنج می تواند دو تا سه بار در سال کشت شود.
-برنج قهوه ای یا کائو دام: رنگ مشکی متمایل به قرمز و بافت ترد دارد. به دلیل داشتن لایه سبوس، این نوع برنج فیبر و ویتامین “ب” بالاتری نسبت به دیگر انواع برنج دارد.
-برنج چسبناک یا خائو نئو: این برنج با اندازه کوچک و رنگ شناخته می شود. ترکیب نشاسته ای این برنج آن را چسبناک می کند. این برنج معمولا با دست و همراه غذاهای خاصی خورده می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت