کد خبر : 63861
تاریخ انتشار : جمعه 9 آبان 1399 - 20:44

گزارش نشست مجازی به مناسیت روز جهانی اسکان بشر

گزارش نشست مجازی به مناسیت روز جهانی اسکان بشر

اقتصاد ایران: گردهمایی مدیران ایرانی و اعضای حوزه بین الملل هبیتات به مناسیت روز جهانی اسکان بشر و به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد در۵ اکتبر۲۰۲۰ برابر با ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹ در تهران با حضور مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و به میزبانی دکتر محمد

اقتصاد ایران: گردهمایی مدیران ایرانی و اعضای حوزه بین الملل هبیتات به مناسیت روز جهانی اسکان بشر و به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد در۵ اکتبر۲۰۲۰ برابر با ۱۴ مهر ماه ۱۳۹۹ در تهران با حضور مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و به میزبانی دکتر محمد مهدی مظاهری، دبیر کل کمیته ملی اسکان بشرایران، به صورت مجازی برگزار شد

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ، دراین نشست تخصصی که دکتر محمد مهدی مظاهری، دبیر کل کمیته ملی اسکان بشرآن را میزبانی می کرد مهمانانی از ایران و از خارج از کشور حضورداشتند. ازجمله دکتر رافایل توتز، رییس برنامه اسکان بشر، دکترادواردومورنو لوپز، رییس بخش دانش و نوآوری هبیتات، داگلاس راگان، هماهنگ کننده بخش جوانان و امور اجتماعی و مدیران ارشد سازمان ملل و کارشناسان ارشد بین‌المللی. در این برنامه شعار سال هبیتات که ” مسکن برای همه ” است با رویکرد به جوانان، خانواده، الگوی زیست و کیفیت فضا، از سوی آنان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

 در این برنامه دکتر مظاهری ضمن بیان توضیحاتی در خصوص فلسفه و تاریخچه شکل گیری سازمان اسکان بشر ملل متحد، به تشریح برنامه های این سازمان درخصوص پیشبرد توسعه پایدار شهری در جهان پرداخته و سند اهداف توسعه جدید شهری را سندی مهم در راستای دستیابی به اهداف پایداری سازمان ملل معرفی کردند. ایشان با تاکید بر اهمیت این سند در ترسیم چشم انداز آینده شهری، آن را مجموعه ای راهگشا جهت همگرایی بین کشورها در اتخاذ سیاستهای مدون و پیشرو در راستای دستیابی به توسعه پایدار شهری برشمردند. ایشان اضافه کردند ترجمه این سند به فارسی اقدامی مهم در راستای تسهیل دسترسی فارسی زبانان بوده است و از این رو انتشار آن یکی از اقدامات اولیه ای بوده که ایشان در انتصاب به عنوان دبیر کل دفتر اسکان بشر نسبت به آن در دستور کار خود قرار داده اند. علاوه بر این تقارن انتشار ترجمه فارسی این سند با روز جهانی هبیتات و ۷۵ مین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد مناسبت خوبی را نشان می دهد. ایشان در پایان از همه محققان، اندیشمندان و مدیران دعوت کردند تا در راستای تقویت این سند مشارکت فعالی داشته باشند. بخصوص اینکه کشور ایران با قدمت تاریخی ، مهد تمدن جهان شناخته می شود و توان های بالایی درراستای توسعه فرهنگ، دانش وهنردارد وعلاوه براین ظرفیت فراوانی نیزبرای تعاملات بین المللی وجود دارد.

علاوه بر آن جمعی از مدیران ایرانی ازجمله استاندار اصفهان و سایر مدیران سازمانها از ایران نیز دراین نشست نقطه نظرات خود را پیرامون موضوع مورد نظر” مسکن برای همه” ازجنبه های مختلف بیان کردند. از جمله مشاوررییس جمهوردرامورزنان و رییس مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهموری رییس مجمع بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شهردار تهران، ودکتراعوانی، فیلسوف و رییس اسبق موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران از دیگرسخنرانان این میزگرد تخصصی بودند، همچنین دبیر کل سازمان جهانی برنامه ریزان جهانی و منطقه ای و آنانتا کریشنان، دبیر کل مجمع جهانی اقتصاد شهری و دبیرکل مجمع شهرداران آسیایی نیز با ارایه سخنرانی در رابطه با موضوع مربوطه از شرکت کنندگان  دیگر این نشست بودند.

 علاوه بر این در این نشست یک روزه  با عنایت به اینکه  اخیرا جمهوری اسلامی ایران در انتخابات شورای اجرایی هبیتات، به ریاست شورای اجرایی آژانس شهری سازمان ملل انتخاب گردید، مقرر شد که برنامه های کاری مشترک بین هبیتات و وزارت راه و شهرسازی توسعه یابد. دکترمظاهری دبیر کل برنامه اسکان بشر پیشبرد این امررا در سرلوحه برنامه های آتی خود دادند.

در پایان ترجمه فارسی سند دستور کار شهری برای نخستین بار دراین نشست رونمایی گردید و در وب سایت برنامه اسکان بشر در کنار ترجمه های دیگر ازسایر کشورهای جهان قرار گرفت.

به گزارش  اقتصاد ایران ، این نشست با این نتیجه به پایان رسید که آغازی بر فصل جدیدی ازهمکاریهای بین دفتر اسکان بشر ایران و دفتر هبیتات سازمان ملل متحد به شمار رود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت