محیط زیست یک موضوع پدافند غیرعامل است
محیط زیست یک موضوع پدافند غیرعامل است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه استکبار جهانی به دنبال ایجاد تنش و اختلاف‌افکنی بین کشورهای منطقه با تکیه بر مشکلات محیط زیستی است، گفت: محیط زیست یک موضوع پدافند غیرعامل است.

  علی سلاجقه در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه امروز کشورهای توسعه یافته به اهمیت حفظ محیط زیست پی برده‌اند و برای آن مشغول برنامه‌ریزی هستند، اظهار کرد: این کشورها در عین حال خط کش‌های خود را برای کشورهای در حال توسعه طراحی و تنظیم کرده‌اند و هدفشان این است که بر اساس منافع خود، کشورهای دیگر را محدود و محصور کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده محیط زیست گفت: ما واجد سرمایه عظیم ملی و مذهبی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی هستیم اما از آن استفاده نکرده‌ایم. کلیدواژه‌های محیط زیستی بسیاری در قرآن کریم وجود دارد ولی ما نتوانسته‌ایم آن‌ها را به دنیا عرضه کنیم و کار به جایی رسیده است که امروز دشمن برای ما واژه‌سازی می کند.

معاون رییس جمهوری تصریح کرد: ما جزو سه کشوری در جهان هستیم که در قانون اساسی خود یک اصل مترقی محیط زیستی داریم که حفاظت از محیط زیست را وظیفه آحاد جامعه تلقی می‌کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: ما در سازمان حفاظت محیط زیست مکلفیم که آموزش‌های محیط زیستی را بر اساس واقعیات کشور و جهان ارایه کنیم.

سلاجقه در ادامه با ارایه مصادیقی از تروریسم محیط زیستی گفت: استکبار جهانی به دنبال ایجاد تنش و اختلاف‌افکنی بین کشورهای منطقه با تکیه بر مشکلات محیط زیستی است.

وی با بیان اینکه از دید ما محیط زیست یک موضوع پدافند غیرعامل است، اظهارکرد: ما و سازمان پدافند غیرعامل باید در کنار هم قرار بگیریم و با ایجاد یک هم‌افزایی، تهدیدهای محیط زیستی کشور را به فرصت تبدیل کنیم و اقتصادی شکوفا مبتنی بر توسعه پایدار و ارتقای شاخص‌های محیط زیستی به وجود آوریم.

بیشتر بخوانید
توسعه صنایع دستی در برنامه هفتم توسعه لحاظ شود

معاون رییس جمهوری با اشاره به اولویت پیشگیری نسبت به درمان گفت: حفاظت از محیط زیست هم همان بحث پیشگیری است که از خیلی از معضلات و چالش‌ها پیشگیری می‌کند.

تغییرات اقلیمی بزرگترین چالش‌ محیط زیستی در دنیای امروز

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تغییرات اقلیمی را یکی از بزرگترین چالش‌های محیط زیستی در دنیای امروز توصیف کرد که همه ارکان حیات را تحت تاثیر قرار داده است.

وی تاکید کرد: با وجود آنکه سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست از جامعیت کافی برخوردار است اما ارزیابی‌های ما نشان می دهد که متاسفانه دستگاه‌های مختلف به تکالیف مصرح خود در این سیاست‌ها به طور کامل عمل نکرده‌اند.

به گزارش زیرنویس، در ادامه این مراسم، غلامرضا جلالی- رییس سازمان پدافند غیرعامل – اظهار کرد: بر اساس تقسیم وظایف قانونی که صورت گرفته رصد، پایش، تشخیص و هشدار تهدیدات علیه کشور با منشا انسان‌ساخت به سازمان پدافند غیرعامل و با منشا طبیعی به سازمان مدیریت بحران زیر نظر وزارت کشور سپرده شده است.

بیشتر بخوانید
800میلیون مترمکعب از حقابه "دریاچه ارومیه" تأمین شده است

وی آسیب‌پذیری‌های کشور در برابر تهدیدات، مخاطرات و ریسک و پیامدهای آن را از دیگر ماموریت های سازمان پدافند غیرعامل برشمرد.

جلالی در ادامه گفت: ما برای تشخیص تهدیدات، نیاز به سامانه‌های تشخیصی داریم که این سامانه‌ها در هر حوزه‌ای متفاوت است. به عنوان مثال در حوزه تهدیدات زیستی با منشا انسانی، نیازمند یک شبکه پیوسته آزمایشگاهی هستیم که تهدیدات عامدانه را هم به لحاظ اطلاعاتی و راهبردی و هم شواهد و قرائن بررسی کند اما متاسفانه در کشور شاهد فقدان یک سازماندهی عمده برای این شبکه‌ها هستیم.

به گفته رییس سازمان پدافند غیرعامل، تشخیص تهدید در حوزه محیط زیست از موضوعات مهمی است که باید برای آن راه حل پیدا کرد.

جلالی از شناسایی چندین حوزه که دشمن از آن به عنوان سلاح علیه کشور ما استفاده می کند، خبر داد و خاطرنشان کرد: اگر امروز از موضوعاتی چون غذا و تغییرات عامدانه اقلیمی به عنوان سلاح استفاده می‌شود، چون امکانات و آزمایشگاه‌های کافی برای رصد و تشخیص آن را در اختیار نداریم، خیلی از این تهدیدات را به عوامل طبیعی مرتبط می کنیم.

وی بر لزوم همکاری و هم‌افزایی دو سازمان حفاظت محیط زیست و پدافند غیرعامل در بحث رصد، پایش و تشخیص تهدیدات محیط زیستی تاکید کرد و گفت: اگر این تهدیدات را به‌موقع تشخیص ندهیم، بازیچه دست تهدیدگران خواهیم شد.

بیشتر بخوانید
"ته سیگار" بیش از هزار ماده سمی‌ خطرناک را به محیط وارد می‌کند

رییس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه تهیه سند پدافند غیرعامل در حوزه محیط زیست، تقویت ظرفیت پدافند غیرعامل در حوزه محیط زیست و برنامه عملیاتی مشترک بین حوزه ای را از اولویت‌های همکاری های مشترک دو سازمان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این مراسم، گزارش کوتاهی از عملکرد کمیته پدافند غیرعامل سازمان حفاظت محیط زیست ارایه شد.

منبع:ایسنا

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟