اثرات مخرب “تعطیلات دوران کرونا” در کاهش محسوس نمرات امتحان نهایی امسال!
اثرات مخرب “تعطیلات دوران کرونا” در کاهش محسوس نمرات امتحان نهایی امسال!

افت نمرات امتحان نهایی امسال تبدیل به یک معادله چندمجهولی شده است؛ اما یک مقام مسؤل در آموزش و پرورش معتقد است فرضیه تضعیف آموزش به دلیل کرونا را هم می‌توان عنوان کرد با توجه به اینکه خروجی‌های امسال در آزمون نهایی، دانش‌آموزان دوران کرونا هستند!

اعلام نتایج امتحانات نهایی امسال سروصدای زیادی به دنبال داشت؛ نتایجی که نسبت به سال‌های گذشته از روند افت نمرات حکایت می‌کرد و بنا بر اعلام مهدی کاظمی؛ معاون آموزش متوسطه تنها یک معدل ۲۰ در نمرات امتحان نهایی امسال وجود داشت.

پیش ازاین هم قاسم احمدی لاشکی؛ معاون حقوقی و پارلمانی این وزارتخانه گفته بود که معدل امتحانات نهایی امسال ۲ نمره افت داشته است.

به دنبال این اخبار و به دلیل تاثیر بالای معدل امتحانات نهایی در آزمون کنکور، نگرانی‌هایی از سوی دانش‌‌آموزان بابت روند آزمون‌های نهایی در سال‌های آتی مطرح شد همچنین شائبه‌هایی از روند نگران‌کننده آموزش در مدارس به وجود آمد.

به دنبال این موضوع سید جلال موسوی؛ معاون ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نگرانی داوطلبان سال‌های آتی کنکور از روند تاثیر نمرات در کنکور با اشاره به اینکه آزمون امسال به طور کامل طراحی استانداردی داشت، گفت: داوطلبان از بابت تاثیر معدل در کنکور هم نگرانی نداشته باشند چرا که معدل به طور خوشه‌ای وارد می‌شود و نمرات تراز می‌شوند بنابراین اجحافی صورت نمی‌گیرد.

خروجی‌های امسال در آزمون نهایی، دانش‌آموزان دوران کرونا هستند

وی در پاسخ به این شائبه که آیا این نتایج زنگ خطری برای افت روند آموزش در مدارس کشور قلمداد می‌شود یا خیر گفت: فرضیه تضعیف آموزش به دلیل کرونا را هم می‌توان عنوان کرد با توجه به اینکه خروجی‌های امسال در آزمون نهایی، دانش‌آموزان دوران کرونا هستند!

معاون ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:  در حالی که کشورهای جهان خصوصا کشورهایی که در روند آموزش حرفی برای گفتن دارند، مدارس را تعطیل نمی‌کردند اما در ایران، نخستین نهاد در معرض تعطیلی، مدارس بود؛ در حالی که باید سیاست‌ها را تغییر می‌دادیم و اکنون هم در آزمون‌های بین المللی شاهد افت کیفیت آموزشی هستیم.

بیشتر بخوانید
افتتاح همزمان 110 مدرسه برکت در سراسر کشور

شائبه طراحی غیراستاندارد سؤالات نهایی سال‌های گذشته

به گزارش زیرنویس، طرح فرضیات متعدد در مورد افت کیفیت آموزشی  با توجه به نتایج امتحانات موجب شد تا رضا مراد صحرایی؛ وزیر آموزش و پرورش به این مسئله واکنش نشان دهد؛ به عقیده او، نتایج امسال صرفا به دلیل طراحی استاندارد سوالات بوده است؛  «او اعلام کرد که نمره امتحان نهایی دانش‌آموزان واقعی شده؛ این افت را نشان نمی‌دهد؛ هیچ کدام از نمرات قبلی ما واقعی نبودند.»

چنین اظهارنظری این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا در سال‌های گذشته آزمون‌ها، روندی غیراستاندارد دنبال کرده است؟!

در همین مورد عبدالرسول عمادی؛ رئیس پیشین مرکز سنجش آموزش و پرورش  گفت: هر ساله فرایند طراحی سؤال ثابت است و اینطور نیست که امسال آزمون استاندارد بوده باشد و سال‌های قبل چنین روالی نبوده است.

وی ادامه داد: روند برگزاری استاندارد سؤالات به گونه‌ای است که طراح با توجه به محتوای کتاب‌های درسی و ضریب دشواری ترکیبی از سؤالات را طراحی می‌کنند و طی تمام چندین دهه‌ای که آزمون نهایی برقرار است، چنین روالی را دنبال کرده و در مراحل بعدی هم ثبت نمرات و صدور کارنامه استاندار بوده‌اند.

بیشتر بخوانید
بیش از 90 درصد بانوان با تذکر لسانی پلیس پوشش خود را کامل نمودند

عمادی اظهار کرد: تنها تفاوت آزمون امسال با سال‌های قبل در تصحیح الکترونیکی بود که البته به اعتقاد بنده این موضوع دقت کار را بالاتر می‌برد هرچند که باز هم این عامل تنها دلیل بر کاهش نمرات نیست.

دلیل پایین بودن نمرات امتحان نهایی امسال

رئیس پیشین مرکز سنجش آموزش و پرورش در تشریح علل تضعیف نمرات امتحان نهایی بیان کرد: اگر میانگین نمره کسب شده از ۵۰ درصد بارم سؤال کمتر باشد احتمالا یا سؤال طرح شده از استاندارد طراحی تبعیت نمی‌کند یا محتوای تدوین شده نارسا است یا معلمان برای تدریس اثربخش آن بخش از محتوا نیاز به بازآموزی دارند.

وی اضافه کرد: علت کاهش میانگین نمرات امتحان نهایی نیز این‌ نیست که سؤالات را سخت‌تر کرده‌اند تا نقش کنکور را ایفا کند؛ طراحان، سؤالات را مبتنی بر اهداف آموزشی دروس طراحی می‌کنند و این‌ اهداف ربطی به کنکور و غیر کنکور ندارد؛ اهداف دروس، اهدافی است که دبیران در هنگام تدریس آنان را مدنظر دارند و تلاش آموزشی معلم و شاگرد به قصد تحقق آن‌ اهداف است.

بیشتر بخوانید
دیدار معلمان و فرهنگیان سراسر کشور با رهبر انقلاب

عمادی تصریح کرد: خطری که همچنان امتحانات نهایی و واقعی بودن نتایج آن را تهدید می‌کند عدم مراقبت کافی از حوزه‌های امتحانی است، به ویژه این‌ افت نتایج امتحانات می‌تواند تمایل به تقلب را در برخی از داوطلبان شرکت در امتحان نهایی برای سال‌های بعد تشدید کند که باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

منبع:تسنیم

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟