حماسه هیأت کنشگری‌های اجتماعی هیأت‌ها در محرم
حماسه هیأت کنشگری‌های اجتماعی هیأت‌ها در محرم

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی با اشاره به برگزاری رویداد «حماسه هیأت» همچون سال گذشته در ایام ماه محرم و صفر از سوی این سازمان گفت: هیأت‌های مذهبی، اتفاقات بزرگی را در کشور رقم می‌زنند که متأسفانه در جامعه تنها برگزاری مراسم‌های مذهبی هیأت‌ها مدنظر قرار گرفته است. بنای ما در سازمان هیأت این است که نگاه مردم به هیأت‌ها را تغییر دهیم و این گزاره را هم به هیأت‌ها برسانیم که باید برای تمام اقشار مردم برنامه و اقدام داشته باشند.

  حجت‌الاسلام مجید باباخانی -رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی با اشاره به اجرای طرح حماسه هیأت گفت: در این برنامه ابتدا بنا داریم، اتفاقات خوب و رویدادهای اجتماعی فرهنگی هیأت‌ها را بشناسیم، یعنی در اصل کنش اجتماعی هیأت‌های مذهبی را داشته باشیم. در گام دوم این اتفاقات داوری و ارزیابی می‌شود و برگزیده‌ها در سطح ملی حمایت می‌شوند. در نهایت در سومین گام روایت اقدامات هیأت‌ها در دستور کارقرار دارد تا به عنوان الگویی جریان ساز باقی هیأت‌ها باشد.

 باباخانی افزود: هیأت‌های عزاداری در ایام محرم و صفر، به غیر از برگزاری مناسک عزاداری که رسالت اصلی آنها است، برنامه‌های تربیتی، اجتماعی و فرهنگی بسیاری مانند فعالیت در عرصه مقابله با آسیب‌های اجتماعی، تهیه جهیزیه و آزادسازی زندانیان، اطعام نیازمندان، آبرسانی به روستاهای محروم و … را انجام می‌دهند که این برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی آن‌چنان که باید و شاید به گوش مردم نمی‌رسد.

بیشتر بخوانید
سامانه راهپیمایی مجازی اربعین رونمایی شد

نشر خوبی‌ها با رویکرد انسجام اجتماعی و همدلی

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی افزود: محور این رویداد امسال خط محتوایی انسجام اجتماعی و همدلی است و قرار است تمرکز ویژه‌ای بر نشر خوبی‌ها و فعالیت‌های اینچنینی داشته باشیم. در همین راستا تیم‌های استانی در سطح کشور مشغول شناسایی این اقداماتی هستند که با  رویکرد انسجام اجتماعی و همدلی، همکاری نوجوانان و جوانان و مردمی بودن، اتفاقات و رویدادها را انتخاب ‌کنند.

وی افزود: همدلی و انسجام اجتماعی یکی از ملاک‌های انتخاب است زیرا در شرایط کنونی جامعه و تفرقه افکنی دشمنان قسم خورده‌ ما، یکی از نقاط مورد هدف دشمن بحث از بین بردن انسجام اجتماعی و ایجاد تفرقه پوشالی در جامعه است. شامل شدن و درگیر کردن جوانان و نوجوانان در طرح‌ها به عنوان آینده‌سازان این مرز و بوم ملاک بعدی است. فی‌الواقع در نهایت کار باید مردمی باشد زیرا در این صورت است که دوام خواهد داشت.

بیشتر بخوانید
تصاویری از 15خرداد 1342 عکس های قیامی که زمینه ساز انقلاب شد

الگوسازی برای هیأت‌ها در طرح حماسه هیأت

باباخانی با اشاره به اینکه مرحله سوم این برنامه، روایت اتفاقات و اقدامات هیأت‌هاست، گفت: در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و همچنین وبگاهی با عنوان «حماسه هیأت» و همچنین سایر رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها، قرار است این اقدامات روایت ‌شود. همه می‌دانیم که این اقدامات هیأت‌ها ممکن است در دهه دوم محرم و حتی ماه صفر و اربعین هم ادامه داشته باشد. این ترویج و روایت اقدامات برای این است که هیأت‌های شاخص برای دیگر هیأت‌ها الگو شوند و کمک‌های مردمی بیشتری دریافت کنند.

به گزارش زیرنویس، رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی در پایان با اشاره به اینکه تجلیل از برگزیدگان این برنامه، همان حمایت‌هایی است که از آنان صورت می‌گیرد گفت: در سطح استان، تجلیل‌هایی از این اقدامات و رویدادها خواهیم داشت و در سطح ملی نیز آنان را حمایت می‌کنیم. هدیه برگزیده‌ها، حمایت‌ها و کمک‌هایی است که برای اجرای بهتر برنامه‌ها رقم می‌خورد که یکی از آن‌ها همان حمایت رسانه‌ای از آنان است

بیشتر بخوانید
3680شیء تاریخی توقیف‌شده کجاست؟

منبع:ایسنا

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟