واکنش به تغییر نام فدراسیون «جانبازان و معلولان»
واکنش به تغییر نام فدراسیون «جانبازان و معلولان»

سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های معلولان جسمی و حرکتی با انتقاد از اقدام رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان برای تغییر نام این فدراسیون به «جانبازان و توان‌یابان» گفت: هر گونه واژه جایگزین کلمه معلول یا افراد دارای معلولیت ناشی از کج‌سلیقگی و خلأ دانش در حوزه افراد دارای معلولیت است.

  ۲۸ خردادماه بود که رئیس فدراسیون جانبازان و معلولان، از اقدام این فدراسیون با اخذ مجوزهای مربوطه از جمله وزارت ورزش وجوانان برای تغییرنام این فدراسیون خبر داد و گفت: کلمه معلولان بار منفی دارد و به دنبال این هستیم نام فدراسیون را به نام «جانبازان و توان یابان» تغییر دهیم.

علی‌همت محمودنژاد سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های معلولان جسمی و حرکتی اما در واکنش به این اقدام  با تاکید بر اینکه «معلولیت» واژه بدی نیست، اظهار می‌کند: آنچه در نزد افراد دارای معلولیت بد تلقی می‌شود نگاه غلط فرهنگی به این افراد و تضییع حقوق آنان است.

به گزارش زیرنویس، وی از مدیران فدراسیون‌ مربوطه خواست تا با سازمان‌ها و نخبگان علمی اجتماعی حوزه معلولیت در این رابطه نظرخواهی کند.

محمودنژاد همچنین با انتقاد از  عملکرد وزارت ورزش و جوانان در عرصه ورزش و اوقات فراغت و ظرفیت‌های جوانان معلول اظهار کرد: مدیران این وزارتخانه باید نگاه هوشمندتری به انتخاب نام فدراسیون، حقوق قهرمانان دارای معلولیت، گسترش ورزش همگانی و گزینش نیروی انسانی و مشاوران اصلح در حوزه معلولان داشته باشند.

بیشتر بخوانید
آیا "رسانه‌ها" در خدمت ایده حجاب هستند؟

وی همچنین خواهان واکنش وزیر رفاه به عنوان رئیس اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در خصوص تغییر نام فدراسیون جانبازان و معلولان شد.

سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های معلولان جسمی و حرکتی بار دیگر تاکید کرد که هرگونه واژه‌ای به جز معلول یا نابینا یا ناشنوا در متون مختلف، پوششی برای ضایع کردن حقوق افراد دارای معلولیت و با ایجاد نگاه ترحم‌آمیز برای جامعه معلولان، غیرقابل قبول است.

منبع:ایسنا

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

بیشتر بخوانید
کودکان کار فرهنگی؛ پدیده‌ای نوظهور در فضای مجازی
میانگین ۶ از ۶ - (۱ امتیاز)