واگذاری اراضی پارک‌های علم و فناوری جهاد دانشگاهی با اجاره‌های بلندمدت
واگذاری اراضی پارک‌های علم و فناوری جهاد دانشگاهی با اجاره‌های بلندمدت

رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان سازمان جهاد دانشگاهی از تصویب مصوبه‌ای خبر داد که طی آن اراضی پارک‌های علم و فناوری به صورت اجاره‌های بلندمدت واگذار خواهند شد.

دکتر مسعود ابراهیمی؛ رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان سازمان جهاد دانشگاهی  اظهار کرد: تجاری‌سازی در معنای ساده، فرایندی است که از آغاز شکل‌گیری یک ایده، صاحب ایده را همراهی کرده تا محصولش را به عنوان کالا یا یک خدمت تولید کرده و در بازار فروخته و از این طریق کسب درآمد کند؛ این فرایند شامل مراحل و فعالیت‌های مختلفی است که جزو  شرح وظایف سازمان تجاری‌سازی محسوب می‌شود.

ابراهیمی گفت: اصطلاح “دانش‌بنیان” به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که از معاونت علمی و فناوری اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری یک گواهی خاص را دریافت کنند که بعد از تقاضا و ارزیابی شرکت‌ها، این گواهی دانش‌بنیانی را دریافت کرده و یک محصول دانش‌بنیان خواهند داشت؛ یک مجموعه شرکت وجود دارند که در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر هستند که بعضاً به لحاظ ماهیتی کار دانش‌بنیانی را انجام می‌دهند اما ممکن است گواهی دانش‌بنیانی را نداشته باشند؛ ما در این زیست‌بوم به شرکت‌هایی که زیرمجموعه پارک‌ها و مراکز رشد هستند، واحدهای فناور می‌گوییم.

 

وی تأکید کرد:‌ معاونت علمی ریاست جمهوری نهاد بالادستی و سیاستگذار در این حوزه است و مسئله بعدی اینکه طبق قوانین و آیین‌نامه‌های موجود، شرکت‌هایی که دانش‌بنیانی آنها توسط معاونت علمی احراز شود، مشمول تسهیلات قانونی و حمایتی می‌شوند.

بیشتر بخوانید
خرید و فروش میلیونی کد دعوت بلو اسکای ؛رقیب توییتر در ایران!

به عنوان مثال، صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان یک نهاد حامی، خدماتی از جمله وام‌های ارزان‌قیمت بانکی را به شرکت‌ها ارائه می‌کند؛ شاید ۱۰۰ ردیف تسهیلات و حمایت‌های مختلفی وجود داشته باشد که معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌هایی که شرایط دانش‌بنیانی را احراز کرده باشند بسته به گرید آنها ارائه می‌کند.

پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد

به گزارش زیرنویس، رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان سازمان جهاد دانشگاهی گفت: در جهاد دانشگاهی ۳ پارک، ۲۵ مرکز رشد و تعدادی زیادی مرکز نوآوری و شتاب‌دهی وجود دارد و ۵۰۰ واحد فناور زیرمجموعه جهاد دانشگاهی وجود دارد؛ جهاد با مکانیزم‌های مختلفی به این واحدهای فناور کمک می‌کند تا شرایط دانش‌بنیانی خود را احراز کرده و بعد از دریافت گواهی دانش‌بنیانی، از تسهیلات تعریف‌شده استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد:‌ بسیاری از اجزای این سیستم نوآوری، مولود انقلاب هستند، به عنوان مثال معاونت علمی، معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف، صندوق نوآوری و شکوفایی و جهاد دانشگاهی بعد از انقلاب تشکیل شده است اما جهاد دانشگاهی پیشکسوت همه این مجموعه‌های ذکر شده در حوزه فناوری و نوآوری است؛ به‌واسطه تجارب جهاد دانشگاهی در ۴ دهه انقلاب اسلامی، می‌تواند در سیاست‌گذاری، کمک‌های فکری به مجموعه‌های بالادستی از جمله معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی بدهد.

بیشتر بخوانید
توضیحات فضانورد سعودی در مورد نماز خواندن و وضو گرفتن در فضا

ابراهیمی گفت: در مجموعه جهاد دانشگاهی اخیراً دو مصوبه به تصویب رسیده است که نخست، مشارکت بخش خصوصی با جهاد در حوزه‌های مختلف و مصوبه دوم واگذاری اراضی پارک‌های علم و فناوری در سطح کشور به صورت اجاره‌های بلندمدت بوده است که موافقت آن از هیئت‌های امنای جهاد دانشگاهی و هیئت امنای پارک علم و فناوری گرفته شده است

بنابراین از همه عزیزان و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان دعوت می‌کنیم که در صورت نیاز به استقرار در پارک مناسب در نزدیکی استان تهران می‌توانند پارک البرز را انتخاب کرده و در صورت سکونت در غرب کشور پارک کرمانشاه را انتخاب کنند. همچنین از سرمایه‌گذاران مختلف دعوت می‌کنیم در صورت تمایل به مشارکت در پارک‌های علم و فناوری جهاد دانشگاهی، با مدل‌های مختلف و جذابِ درنظر گرفته‌شده، در خدمت این سرمایه‌گذاران خواهیم بود.

منبع:تسنیم

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

بیشتر بخوانید
تهیه کود ارزان قیمت با مواد ارزان
به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟