وقتی صحبت از اعتیاد می‌شود، ناخودآگاه ذهن مردم به سمت کسی می‌رود که به دلیل مصرف عادت‌وار نوعی از مواد مخدر تمام زندگی‌اش خراب شده است.   اما این عادت در مصرف فقط مخصوص مواد‌ مخدر و الکل نیست، بلکه عادت شدن رفتار هم نوعی از این پدیده است که بسیار بیشتر از اعتیاد به […]

 وقتی صحبت از اعتیاد می‌شود، ناخودآگاه ذهن مردم به سمت کسی می‌رود که به دلیل مصرف عادت‌وار نوعی از مواد مخدر تمام زندگی‌اش خراب شده است.

 

اما این عادت در مصرف فقط مخصوص مواد‌ مخدر و الکل نیست، بلکه عادت شدن رفتار هم نوعی از این پدیده است که بسیار بیشتر از اعتیاد به مواد مخدر فراگیر شده است. در حقیقت این نوع از اعتیاد می‌تواند به معنی وابستگی شدید به انجام برخی رفتار‌ها و فعالیت‌ها باشد که ممکن است اثرات منفی بر زندگی افراد ایجاد کند. زیرا اغلب افرادی که دچار اعتیاد رفتاری هستند، در هر نوبت با شدت بیشتری به انجام آن کار می‌پردازند تا از دفعه قبل بیشتر لذت ببرند که این مسأله می‌تواند مشکل‌ساز باشد. رفتارهای اعتیادی نیز مانند اعتیاد به مواد مخدر در اعماق روان فرد معتاد ریشه دارد، در واقع عوارضی است که نشان می‌دهد فرد مبتلا به این نوع از اعتیاد، تلاش می‌کند تا از احساسات ناخواسته و ناخوشایندی که دچار آن شده فرار کند. به هر حال این افراد زمانی که علائم و نشانه‌های اعتیاد را مشاهده می‌کنند، می‌توانند متناسب با نوع مشکل و این‌که نقش خانواده تا چه حد می‌تواند در جهت حمایت اجتماعی یا همراهی یا اصلاح خانواده مهم باشد، بین مشاوره فردی، گروه درمانی و خانواده درمانی  با بررسی و پیشنهاد روان درمانگر انتخاب کنند و در صورتی که روان درمانگر نیاز به دارو درمانی در کنار روان درمانی را لازم بداند ارجاع به روانپزشک نیز صورت می‌گیرد.

جام جم

+