واکنش‌های دیپلماتیک به «کاهش تراز آب دریای خزر» به دنبال انتشار تصاویر ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران
واکنش‌های دیپلماتیک به «کاهش تراز آب دریای خزر» به دنبال انتشار تصاویر ماهواره‌ای سازمان فضایی ایران

انتشار تصاویر ماهواره‌ای مستند از کاهش تراز آب دریای خزر، واکنش دیپلمات‌های کشورمان را به همراه داشته است.

 گزارش روز جمعه (۲۰ مرداد ماه) تسنیم در رابطه کاهش تراز آب دریای خزر به وسیله تصاویر ماهواره‌ای کاهش تراز آب را به وضوح نشان داد و سپس این مسئله تأیید سازمان فضایی ایران را به دنبال داشت. با واکنش دیپلمات‌های کشورمان در خصوص مطالبه‌گری از سایر کشورهای حاشیه خزر (روسیه، ترکمنستان، پاکستان، قزاقستان)‌ همراه شده است.

 

یک روز پس از انتشار تصاویر ماهواره‌ای  ، سخنگوی سازمان فضایی ایران به طور رسمی اعلام کرد که کاهش تراز آب دریای خزر را با تصاویر ماهواره‌ای رصد کرده و خبررا تأیید کرد.

خط ساحلی دریای خزر را در حال کوچک شدن

پس از انتشار و تأیید تصاویر ماهواره‌ای، نمایندگی دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در ژنو خطاب به جمهوری آذربایجان، جمهوری قزاقستان، فدراسیون روسیه و ترکمنستان اعلام کرد: «تصاویر آژانس فضایی ایران (ISA) خط ساحلی دریای خزر را در حال کوچک شدن نشان می‌دهد. سازمان فضایی ایران با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، وضعیت سطح آب دریای خزر را بررسی کرده و در این بررسی‌ها که شامل بررسی یک بازه زمانی حدوداً ۱۰ ساله بوده و توسط بخش سنجش از دور سازمان فضایی ایران انجام شده است، بخش‌های مختلف دریای خزر از منظر سطح آب دریا مورد ارزیابی قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید
توضیحات تامین اجتماعی در خصوص محاسبه «آزاد» نسخ کاغذی بیمه‌شدگان

این بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش شمالی دریای خزر در سالیان گذشته به خصوص دو سال اخیر با کاهش سطح آب و پیشروی خط ساحل که نشات‌گرفته از کاهش میزان آب بوده، مواجه شده است همچنین، در بخش جنوبی و سواحل کشورمان، فعلاً تغییرات زیادی حاصل نشده که احتمالاً به دلیل شیب یا عمق دریا در این بخش است اما روند کاهش سطح آب دریای خزر موضوعی مهم و جدی تلقی می‌شود.»

همچنین سید عباس موسوی؛ سفیر ایران در آذربایجان نیز با استناد به همین تصاویر در صفحه توییتر خود نوشت: «۲۱ مرداد روز دریای خزر/ مازندران است که دردمندانه با خطر جدی کم شدن آب و فاجعه زیست محیطی در آینده روبروست. بر همه ۵ کشور ساحلی این نگین آبی فرض است تا فارغ از هر ملاحظه‌ای و قبل از وخامت بیشتر چاره‌ای بجویند تا سلامت، امنیت و اقتصاد خود و منطقه را نجات دهند.»

به گزارش زیرنویس، کاهش تراز آب دریای خزر اصلی‌ترین چالش این پهنه آبی ارزشمند محسوب می‌شود که تبعات آن در وهله اول متوجه هر ۵ کشور حاشیه این دریا و در ابعاد بزرگتر تمام کشورهای منطقه و جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید
دریای خزر، ارومیه می‌شود؟

در سال‌های اخیر رسانه‌های بیش از گذشته به این موضوع پرداخته‌اند و کارشناسان نیز همواره به دنبال راهکاری برای تقلیل اثرات سوء کاهش تراز آب دریای خرز هستند اما در این میان نقش سیاستمداران بسیار اهمیت دارد چرا که راهکار مقابله با این بحران تنها به دنبال همکاری هر ۵ کشور این حوضه آبریز محقق می‌شود و پرداختن به این موضوع نیاز به یک همیّت جمعی دارد.

۵ کشور حاشیه دریای خزر به منظور حفاظت از این پهنه آبی در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۲ «کنوانسیون تهران» را تشکیل داده‌اند اما جلسات این کنوانسیون مدت‌هاست برگزار نشده و کشورها همکاری خوبی در این زمینه ندارند لذا پرداختن به مبحث کاهش تراز دریای خزر توسط دیپلمات‌های کشورمان از این نظر حائز اهمیت است که این واکنش‌ها می‌تواند زنگ خطری باشد که سیاستمداران سایر کشورهای حوضه آبریز خزر را نیز بیدار کند.

منبع:تسنیم

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟