چگونه می‌توان در سامانه ثنا ثبت نام کرد؟
چگونه می‌توان در سامانه ثنا ثبت نام کرد؟

برای دریافت خدمات قضایی باید از طریق سامانه ثنا اقدام کرد و برای ثبت نام در این سامانه از دو روش می‌توان استفاده کرد.

  در گذشته برای ابلاغ اوراق قضائی از جمله احضاریه‌های دادگاه، مأموران به شکل حضوری به درب منزل مراجعه می‌کردند که این فرایند مشکلات متعددی را به همراه داشت اما امروزه با ایجاد سامانه ثنا اکثر اقدامات قضائی به صورت برخط انجام می‌شود.

به گزارش زیرنویس، سامانه‌ی ثنا سامانه ایی طراحی شده توسط قوه قضائیه است که در آن تمامی ابلاغ‌های قضائی و تمامی شکواییه ها و دادخواست‌ها به ثبت رسیده و افراد می‌توانند به راحتی از طریق این سامانه به آنها دسترسی داشته باشند.

برای دریافت خدماتی مانند سو پیشینه، نوبت دهی قضائی، ابلاغ الکترونیک، نوبت دهی دفاتر خدمات الکترونیک قضائی استعلام وضعیت کارشناس و وکیل، استعلام هزینه‌های دادرسی و خدمات دیگر باید به سامانه ثنا مراجعه کرد اما مراجعه به این سامانه مستلزم ثبت نام در آن و دریافت کد اختصاصی است.

 ثبت نام در سامانه ثنا به دو صورت انجام می‌شود

به صورت کلی ثبت نام در سامانه ثنا به دو صورت انجام می‌شود که در راه اول شخص به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه و مدارک هویتی و مشخصات خود شامل شناسنامه، کارت ملی و شماره تلفن همراه به نام خود را ارائه می‌دهد و کار ثبت نام وی انجام می‌شود؛ دفاتر خدمات الکترونیک قضائی در شهرهای بزرگ فعال هستند ولی اگر در شهرهای کوچک فعال نباشد شخص باید به دادگستری شهرستان مراجعه کند و این کار را در دادگستری شهرستان انجام دهد.

12مصدوم در ریزش آوار در محله جوانمرد قصاب / حال ۳ تن وخیم است
بیشتر بخوانید

در راه دوم شخص به سامانه «عدل ایران» مراجعه می‌کند و اطلاعات هویتی و شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و احراز هویت وی نیز به صورت برخط از طریق سامانه انجام می‌شود.

پس از ثبت نام در سامانه ثنا یک رمز شخصی برای شخص پیامک می‌شود که با استفاده از آن می‌تواند وارد سامانه شده و رمز را تغییر دهد و رمز دلخواه خود را قرار دهد پس از آن در دفعات بعدی با استفاده از رمز شخصی خود و رمز یک بار مصرفی که به شماره خصوصیی ارسال خواهد شد می‌تواند وارد سامانه شود.

منبع:مهر

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟