تأیید احکام ‌متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان در دیوان‌عالی‌
تأیید احکام ‌متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان در دیوان‌عالی‌

رئیس‌کل دادگستری استان البرز از تأیید رأی متهمان پرونده شهید عجمیان که در ۱۲ آبان سال گذشته به شهادت رسید، در دیوان‌عالی کشور خبر داد.

  ‌حسین فاضلی هریکندی با اعلام تأیید احکام شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در پرونده شهادت شهید عجمیان که در ۱۲ آبان سال گذشته در جریان اغتشاشات واقع در کمال‌شهر کرج به شهادت رسید، گفت: در این پرونده حکم اعدام دو محکوم یعنی «محمدمهدی کرمی» و «محمد حسینی» پس از تأیید دیوان‌عالی کشور در ۱۷ دی ماه سال گذشته اجرا شد.

 

محکومیت حمید قره‌حسنلو به ۱۵ سال حبس

رئیس‌کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه رأی صادره در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز غیر از دو محکوم به اعدام، جهت بررسی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده شده بود، اضافه کرد: پس از رسیدگی و صدور احکام مجدد، آرای صادره قطعیت یافت و بدین ترتیب «حمید قره‌حسنلو» به ۱۵ سال حبس نفی بلد؛ «رضا آریا»، «حسین محمدی» و «مهدی محمدی» هر کدام به ۱۰ سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

تشریح روند صدور احکام نهایی متهمان پرونده شهادت شهید عجمیان

وی تصریح کرد: متهمان «محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی»، «امین‌مهدی شکراللهی» و «فرزانه قره‌حسنلو» هر کدام به پنج سال حبس نفی بلد و «علی معظمی گودرزی» به سه سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

بیشتر بخوانید
مجوز مدارس غیردولتی در دوره ابتدایی باید محدود شود

فاضلی هریکندی در رابطه با صدور حکم حبس نفی بلد برای این متهمان گفت: اتهام متهمان این پرونده که رسیدگی و منتهی به صدور حکم محکومیت قطعی شد، «قتل عمد» نبوده بلکه حسب مورد «افساد فی الارض» و «محاربه» بوده است.

وی ادامه داد: اتهام افساد فی الارض در این پرونده منطبق با ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی و به‌جهت ارتکاب جرایم متعدد از جمله جرایم علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی، شرکت در تجمع غیرقانونی و انسداد بزرگراه و ممانعت از عبور و مرور، حمله به مأمورین در حین انجام وظیفه، تخریب اموال عمومی و خصوصی، اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی غیرمسلح و حافظ امنیت به متهمان تفهیم شد و پس از رسیدگی، برخی از متهمان به اعدام که از مجازات قانونی اتهام مذکور است، محکوم شدند.

بیشتر بخوانید
"اسکودا" یک آزمون وکالت به داوطلبان و قانون بدهکار است!

به گزارش زیرنویس، به‌گفته رئیس‌کل دادگستری استان البرز هیچ یک از متهمان فقط به‌صرف دخالت در ضرب‌وجرح و یا جنایت نسبت به شهید به اعدام محکوم نشده‌اند بلکه به‌جهت مجموع اقدامات آن‌ها که دادگاه آن را از مصادیق «افساد فی الارض» تشخیص داده است، به اعدام محکوم شدند ضمن اینکه متهمانی که حسب تشخیص دادگاه عمل آن‌ها با این عنوان مطابقت نداشت با تطبیق عمل با عنوان محاربه به مجازات «نفی بلد» محکوم شدند.

وی اضافه کرد: حکم صادره در خصوص متهم «آرین فرزام‌نیا» نیز با توجه به ادعای متعاقب بستگان او مبنی بر ابتلای وی به بیماری افسردگی، برای معرفی به پزشکی قانونی از سوی دیوان‌عالی کشور نقض شد و پرونده جهت بررسی و صدور حکم مجدد به شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز اعاده شد.

رئیس‌کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: بدین ترتیب احکام صادره در دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در مورد همه محکومان پرونده شهادت شهید عجمیان به‌جز «آرین فرزام‌نیا»، توسط دیوان‌عالی کشور تأیید و قطعی شد.

بیشتر بخوانید
چرا سابقه تحصیلی برخی کنکوری‌ها «منفی» شد؟

منبع:تسنیم

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟