دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه
دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

دریاچه ولشت در یک منطقه کوهستانی در جنوب غربی شهر چالوس و ۷ کیلومتری شمال شرقی شهر کلاردشت قرار دارد.

دریاچه ولشت در یک منطقه کوهستانی در جنوب غربی شهر چالوس و ۷ کیلومتری شمال شرقی شهر کلاردشت قرار دارد. مسیر دسترسی به آن از طریق جاده کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز گردیده و در کیلومتر ۲۳ به بعد از پل کجور به سمت غرب منشعب شده است. در مسیری پرپیچ و خم با جنگل‌های زیبای کاج به روستای کردی چال و جاده‌ای خاکی تا کنار دریاچه منتهی می‌شود. دریاچه ولشت با مساحت حدود ۱۵۰ هزار مترمربع و متوسط عمق آن ۲۰ متر، زیستگاه پرندگان مهاجر است. در این دریاچه امکان ماهیگیری، شنا و قایقرانی وجود دارد.

دریاچه ولشت 1 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

دریاچه ولشت مرزن آباد کجاست؟

زمانی که قدم به جاده هزار رنگ چالوس گذارید در ۲۵ کیلومتری این جاده تماشایی شهر ییلاقی مرزن آباد قرار دارد که از دو منطقه کجور و کلاردشت تشکیل شده است. کلاردشت که در قدیم با نام کلار آباد معروف بوده، در شمال شرقی خود دریاچه ای دارد که دل از همه بازدید کنندگانش ربوده است. دریاچه ولشت که در نزدیکی تخت سلیمان واقع شده در حصار یک تپه و در گودالی، به دوستداران زیبایی رخ نشان داده است. دریاچه ولشت علاوه بر ویژگی های بسیار دیدنی که یک به یک آن ها را خواهیم شمرد، دارای آبی شیرین و گوارا است که به جان های خسته روحی تازه می بخشد.

دریاچه ولشت 2 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

نحوه شکل گیری دریاچه ولشت

سال ها پیش در اثر رانش زمین و فرورفتگی سطح آن، گودالی عمیق به وجود آمده است. با ۱۵۰۰۰۰ متر وسعت و ۲۰ متر عمق تبدیل به یک دریاچه منحصر به فرد شده است. این گودال که حجم آبی بالغ بر ۳ میلیون متر مکعب را در خود جای داده، در گودالی عمیق گرفتار و جاذبه ای خارق العاده را به وجود آورده است. به دلیل وجود مقادیر فراوان آب شیرین در این حفره عمیق، پرندگان و آبزیان بسیاری در کنار گیاهان متنوع، این دریاچه را زیست گاهی برای خود برگزیده اند و در کنار چنین مناظری نهایت لذت را می برند. یکی از ویژگی های بسیار جذاب دریاچه ولشت پنهان بودن آن است. این جاذبه بی نظیر میان تپه ها و کوه ها پنهان شده و اگر از ارتفاع به تماشا آن نپردازید قطعا قادربه دیدن این آب زلال نخواهید شد.

دریاچه ولشت 3 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

آب دریاچه ولشت از کجا تامین می شود

شاید برایتان این سوال پیش آید که این حجم از آب از کجا پدید آمده است. در پاسخ این سوال باید گفت که آب دریاچه از برکت آب باران و چشمه های زیر زمینی می باشد که این حفره همیشه پر آب و سرزنده مانده است. به دلیل وجود دریاچه ولشت، این منطقه از کلاردشت آب و هوایی مطبوع دارد. آب و هوایی که پرندگان را نیز به وجد آورده و شاد و سرمست نواهای دلنشینی را به گوش همگان می رسانند. زمانی که نم باران بر روی دریاچه شروع به باریدن می کند. مه دریاچه را در برگرفته، اگر به تماشای این مناظر بنشینید خاطره ای در ذهنتان حک خواهد شد که تا مدت ها شیرینی اش در یادتان ماندگار خواهد ماند.

بیشتر بخوانید
باغ موزه نگارستان؛ باغی زیبا و باشکوه در دل پایتخت

همچنین زمانی که نور خورشید مستقیما بر روی دریاچه فکوس کرده است. زیباترین رنگ دنیا یعنی آبی دریا چشمان شما را محو جاذبه اش خواهد کرد. از برکت وجود این دریاچه منحصربه فرد، چشمه های دیگری نیز شکل گرفته اند که هر کدام سود و منفعت فراوانی را به روستاهای همجوار می رسانند.

ولشت 4 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

پوشش گیاهی و گونه های جانوری

گیاهان و درختانی که دور تا دور دریاچه ولشت روییده اند بیشتر به شکل بوته ای هستند. گیاهان نی بن که ریشه هایشان تا عمق ۶ متری نفوذ کرده است. در این منطقه به چشم می خورند. همچنین آبزیانی مانند: ماهی سفید، اردک ماهی، مار ماهی، قورباغه و شاه کولی در این جاذبه توریستی وجود دارند.

امکانات تفریحی دریاچه ولشت مازندران

شما می توانید ساعت ها در دریاچه ولشت مشغول ماهیگیری شوید. از زندگی لذت ببرید و یا دور تا دور این منظره دیدنی به دوچرخه سواری بپردازید. اکسیژن را به ریه خود هدایت کنید. شنا کردن نیز می توانید پیشنهاد خوبی برای تفریح در این قاب رویایی باشد. به شرط آنکه به طور حرفه ای با این ورزش آشنا باشید تا خدایی نکرده این لحظات خوش تبدیل به تلخی و مصیت برای شما و خانواده تان نشود. در پایان روز هیچ چیز به اندازه دقایق قایق سواری بر روی این دریاچه تماشایی شما را سرشوق نخواهد آورد. اگر دوست دارید که نهایت لذت را ازدیدن این شاهکار عالم خلقت ببرید، پس در فصل بهار و تابستان قدم به دریاچه ولشت بگذارید. یعنی زمانی که آبی دریاچه با سبزی سبزه ها و گیاهان ادغام شده و طبیعتی ورای تصور را به وجود آورده است.

بیشتر بخوانید
خانه زینت الملک شیراز کجاست؟

دریاچه ولشت 4 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

نکات مهم هنگام بازدید

به دلیل خاکی بودن مسیر منتهی به دریاچه ولشت، هنگام باران این راه به شدت گلی می شود و عبور و مرور را دشوار می سازد. تا حد امکان تمام وسایل مورد نیازتان را تهیه کنید زیرا قیمت همه اجناس در این منطقه توریستی چند برابر گران تر می باشد. همچنین هنگام آمدن به دریاچه ولشت لباس گرم را فراموش نکنید. اگر مایل هستید شب را در کنار دریاچه ولشت بگذرانید. حتما از چادر ضد آب استفاده نمایید تا باران های شدید این منطقه شما را مجبور به ترک این همه جاذبه دیدنی نکند. تمام تلاش خود را در تمیز نگه داشتن این مکان گرانبها به کار ببندید تا ثروت عظیم دریاچه ولشت تا سال ها برای نسل های بعدی همچنان حرفی برای گفتن داشته باشد.

دریاچه ولشت 5 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

مشکلات دریاچه ولشت مرزن آباد

دریاچه ولشت که جزء سرمایه ملی تمام ایران به شمار می رود، خود و آبزیانی که در آن وجود دارند، سود فراوانی را برای تمام مردم ایران به همراه دارند. با این حال متاسفانه مدتی است که به دلیل قطع نیزارهای اطراف دریاچه جهت ساختمان سازی، آبزیان برای تخم ریزی دچار مشکل شده اند . این زنجیره غنی رفته رفته رو به تباهی می رود. همچنین ورود مواد سمی به این دریاچه نیز موجب مرگ آبزیان مخصوصا شاه کولی ها، پلانگتون ها و جلبک ها شده است.

بیشتر بخوانید
آبشار اسکلیم رود سوادکوه| آبشاری آهکی در دل جنگل‌های لفور

نحوه دسترسی

در جاده چالوس- تهران، ۲۳ کیلومتر بعد از پل کجورو ۳ کیلومتر قبل از مرزن آباد. یک راه آسفالت و البته پرپیچ وخم وجود دارد که راه رسیدن شما به دریاچه ولشت بعد از عبور کردن از روستای کردی چال را فراهم می سازد.

دریاچه ولشت 6 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

دریاچه ولشت دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

ولشت 1 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

ولشت 3 دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

ولشت دریاچه ولشت ، بهشتی در دل کوه

دریاچه ولشت کجاست ؟

دریاچه ولشت در جنوب غرب چالوس و شمال شرق کلاردشت و در ۲۵ کیلومتری مرزن‌‌آباد قرار دارد.

نزدیک ترین روستای اطراف دریاچه کدام است؟

روستای سنار نزدیک‌ترین روستا به دریاچه است.

عمق دریاچه ولشت چقدر است؟

 حداکثر عمق دریاچه ۲۲ متر می‌باشد که میانگین عمق اطراف ۹ متر و میانگین عمق وسط دریاچه ۱۸ متر می‌باشد.

منبع: سیری در ایران

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟