آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان
آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان

آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان واقع در تکیه میرفندرسکی از آثار ملی قرن دهم قمری می باشد . شیخ مولانا میرفندرسکی از دانشمندان برتر ایرانی در زمینه علم کیمیاگری، علم ریاضی و مذهب بود.

آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان واقع در تکیه میرفندرسکی از آثار ملی قرن دهم قمری می باشد . شیخ مولانا میرفندرسکی از دانشمندان برتر ایرانی در زمینه علم کیمیاگری، علم ریاضی و مذهب بود.

در آن سالها با تلاش و تحقیقات فراوان سهم بسزایی در با سواد کردن کودکان در مدرسه میر که امروزه به تکیه تغییر کاربری داده ، داشته است. تخت فولاد که خود دارای تعداد زیادی آرامگاه از اشخاص مهم سیاسی و غیر سیاسیت میزبان این مکان تاریخست.

 ابوالقاسم میرفندرسکی e1677065746475 آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان

ابوالقاسم میرفندرسکی که بود؟

مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فِندِرسکی، که به اختصار میرفندرسکی خوانده می‌شود. حکیم و دانشمند بنام مکتب اصفهان در دوره صفوی است که در ۹۷۰ هجری قمری به دنیا آمد. وی فرزند یکی از حکمای طراز اول اصفهان بود و شهرت زیادی در ریاضی، کیمیا، فنون و عجایب و… داشت.

زهد و پارسایی، تیز هوشی، شجاعت اخلاقی و وارستگی، برخی از ویژگی‌های اخلاقی او بود.
ابوالقاسم در سال ۱۰۵۰ هجری قمری چشم از جهان فرو بست. و پیکر وی، طبق وصیت خودش در مدرسه محل تدریسش (مدرسه میر)، که امروز به تکیه میرفندرسکی یا تکیه بختیاری‌ها، شهر دارد به خاک سپرده شد. این تکیه در قبرستان قدیمی، وسیغ و تاریخی شهر اصفهان، یعنی تخت فولاد قرار دارد.

 ابوالقاسم میرفندرسکی1 e1677065760941 آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان

معماری بنا

درمقبره میرفندرسکی در فضای باز و رو به تابش مستقیم نور خورشید، در صحن تکیه، روی سکو بزرگی قرار دارد. برخی بر این عقیده هستند که این تکیه در گذشته محل اجتماع درویشان و خانقاه بوده و قدمت آرامگاه را، دوران قبل از میرزا ابوالقاسم میرفندرسکی می‌دانند.

منارجنبان اصفهان| علت لرزش منارجنبان چیست
بیشتر بخوانید

در بخش‌هایی از تکیه شاهکارهای خوشنویسی میر عماد، هنرمند خطاط، به چشم می‌خورد. از آنجا که میرعماد قبل از میرزا زندگی می‌کرده، این باور که قدمت تکیه به دوران قبل از میرزا بازمی‌گردد را قوت می‌بخشد.

همچنین خوب است بدانید که برخی از بزرگانِ ایلِ بختیاری همچون سردار اسعد بختیاری (ایلخان معروف و روشنفکر هفت‌لنگ بختیاری و از شخصیت‌های اصلی انقلاب مشروطه). نجفقلی صمصام السلطنه (از سران ایل بختیاری و دو دوره رئیس‌الوزرای ایران) و بی‌بی مریم بختیاری (مبارز انقلاب مشروطه و دارنده بالاترین مدال شجاعت کشور آلمان) نیز در این تکیه دفن شده‌اند.

فضای این مجموعه تاریخی، بسیار زیباست. در محوطه یک حوض به چشم میخورد که در کنار پنجره های اُرسی مقبره و شیشه های رنگی‌اش، فضای دیدنی ایجاد کرده اند. علاوه بر خطاطی‌های زیبا، گچ‌بری‌های دیدنی و مقرنس‌کاری‌های چشم نواز نیز از ویژگی‌های این بناست. بعلاوه درخت خشکیده و کهن سال با قدمتی حدودا ۴۰۰ یا ۵۰۰ ساله در ضلع شرقی محوطه. تزئینات زیبا و چشم نواز اتاق‌های آرامگاه، سقاخانه و همین طور چاه آبی که در محدوده آرامگاه خوانین بختیاری وجود دارد. حال و هوای خاصی را به این مکان بخشیده‌اند.

بنای تکیه در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۶۴ با شماره ثبت ۱۶۷۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج طغرل شهرری ، آرامگاه سلطنتی یا ساعت خورشیدی
بیشتر بخوانید

%name آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان

نحوه دسترسی به آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان

آدرس:اصفهان، خیابان شیخ مفید

 ابوالقاسم میرفندرسکی3 e1677065798612 آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان

آرامگاه ابوالقاسم میرفندرسکی اصفهان

منبع: سیری در ایران

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟