روستای کندوان تبریز؛ تنها روستای زنده صخره‌ای جهان
روستای کندوان تبریز؛ تنها روستای زنده صخره‌ای جهان

روستای کندوان با قدمتی حدود ۷۰۰۰ سال، به دلیل ویژگی معماری‌ منحصر به فرد آن که در دل صخره واقع شده در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تصاویر کاپادوکیا را می‌بینید و دلتان می‌خواهد در یک روستای صخره‌ای تعطیلات خود را بگذرانید؟ کاپادوکیای ایران را دیده‌اید؟ روستای کندوان همان کاپادوکیای ایران است.

در رشته‌کوه‌های سهند در منطقه‌ای ییلاقی و زیبا در آذربایجان شرقی و شهرستان اسکو، روستایی وجود دارد که معماری طبیعی و خاص آن موجب شهرت جهانی‌اش شده است.

اسم این روستا «کندوان» است که سالانه ۳۰۰ هزار گردشگر را به خود جذب می‌کند؛ روستایی تاریخی که یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است.

روستای کندوان با قدمتی حدود ۷۰۰۰ سال، به دلیل ویژگی معماری‌ منحصر به فرد آن که در دل صخره واقع شده در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تاریخ در روستای کندوان

برخی بر این باور هستند که قدمت روستای صخره‌ای کندوان به دوره‌های قبل از اسلام بازمی‌گردد
برخی بر این باور هستند که قدمت روستای صخره‌ای کندوان به دوره‌های قبل از اسلام بازمی‌گردد

در برخی از روایات و داستان‌های مربوط به تاریخ این منطقه نقل شده است که ساکنان روستایی بنام حیله‌ور در ۲ کیلومتری غرب کندوان نخستین کسانی بودند که در قرن هفتم هجری قمری برای در امان ماندن از حمله مغول‌ها به دشتی در مقابل کندوان فعلی مهاجرت کردند.

که به تدریج حفاری‌های درون این دشت و ایجاد پناهگاه موجب شکل گیری این روستا شد. البته برخی هم بر این باور هستند که قدمت روستای صخره‌ای کندوان به دوره‌های قبل از اسلام بازمی‌گردد. امروزه کندوان از اهداف مهم گردشگری آذربایجان شرقی است.

داستان گدازه‌هایی که روستای کندوان را شکل دادند

117 خانواده در روستای کندوان زندگی می‌کنند
۱۱۷ خانواده در روستای کندوان زندگی می‌کنند

می‌گویند اصلی‌ترین و مهم‌ترین عوامل پیدایش روستای کندوان مربوط به گدازه‌های کوه سهند است که فعالیتش حدود ۱۴۰ سال پیش به پایان رسیده است و روستای کندوان و شکل خانه‌هایش باقی مانده فعالیت آتشفشان کوه سهند است.

بیشتر بخوانید
آسیاب بادی کرمان| بزرگترین سازه آسیاب بادی در خاورمیانه

با وجود آنکه در درون تپه‌های بلند روستای کندوان که ارتفاع آن‌ها بیش از ۴۰ متر است. صدها انبار و اتاقک دیدنی حفر شده اما آن چه که باعث جذب گردشگر به این منطقه شده و هویت باستانی به روستای کندوان داده است وجود منازل مسکونی در درون توده‌های مخروطی و هرمی شکل صخره‌ای است. اجزای این منازل شامل تنور، اناق‌ها، صندوق‌ها و … است و قطر دیوارهایش معمولا حدود ۲ تا ۳ متر است.

چشمه آب معدنی کندوان نیز از جاذبه‌های این روستا محسوب می‌شود. آب این چشمه بسیار سبک بوده و برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است. روستای کندوان همچنین دارای بازارچه و نمایشگاه‌های متعدد گیاهان دارویی، صنایع دستی و آثار تاریخی است. ۱۱۷ خانواده در این روستا زندگی می‌کنند. می‌گویند که به دلیل شباهت روستا به کندوی زنبور عسل، به آن کندوان می‌گویند.

سفر به روستای کندوان

ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی در کندوان اتفاقی مثبت بوده و باعث توسعه روستا شده است اما برخی معتقدند پیشبرد اهداف بوم‌گردی در این منطقه نیازمند ایجاد زیرساخت‌ها و تامین نیازهای اولیه منطقه‌ای در این روستا است.

به عنوان مثال یکی از عمده مشکلات در این روستا نبود پارکینگ مناسب برای خودروهای گردشگران است. ساکنان روستا معتقد هستند که تا این مساله حل نشود و گردشگران جای مناسبی برای پارک ماشین‎هایشان نداشته باشند تمایلشان برای بازدید از این روستا به طور شخصی و نه با تور کم خواهد شد.

البته بخش مثبت حضور گردشگران در روستای کندوان این است که امرار معاش آنها از طریق فروش محصولات بومی چون عسل، گردو و .. و همچنین صنایع دستی بومی منطقه تامین می‌شود که با سر و سامان دادن به بازارچه صنایع‌دستی می‌توان باعث رونق آن شد.

پس در برنامه‌ سفرهای پیش روی خود سری به این روستا در دل دامنه‌های سهند سرفراز بزنید که برخلاف گذشته کندوهای صخره‌ای آن را به اقامتگاه‌های بوم‌گردی تبدیل کرده تا با ایجاد محلی برای تفریح گردشگران عامل کسب درآمد برای روستاییان هم شود. ‌

بیشتر بخوانید
آبشار اسکلیم رود سوادکوه| آبشاری آهکی در دل جنگل‌های لفور

بهترین زمان سفر به کندوان, روستای کندوان تبریز, گردشگری تبریز

آدرس روستای کندوان روی نقشه گوگل

چرا باید کندوان را ببینیم ؟

بازدید از روستای کندوان تبریز، فراتر از یک سفر معمولی برای شما خواهد بود. کندوان در نوع خود یک روستای بسیار منحصر به فرد محسوب می‌شود. روستایی که فرهنگی به خصوص دارد و حتی معماری خانه‌های مردم کندوان نیز منحصر به خودشان است.

در سفر به روستای کندوان، می‌توانید با صفحه‌ای جدید از فرهنگ مردم ایران آشنا شوید خانه‌هایی را ببینید که شاید پیش از آن مشابه آن را ندیده باشید و با مردمی رو به رو شوید که قلبی به زلالی آینه دارند.

اما از مسائل فرهنگی کندوان و ظاهر منحصر به فرد آن که بگذریم، باید به طبیعت کوهستانی و مثال زدنی آن اشاره کنیم. همانطور که گفتیم، کندوان تبریز در منطقه‌ای کاملا کوهستانی قرار دارد و شش ماه سال را در یخبندان به سر می‌برد.

مردم این روستا هنوز استفاده زیادی از ماشین آلات صنعتی ندارند و به همین خاطر خبری از دود و آلودگی در این منطقه نیست. هنوز هم می‌توانید همانند روزهای خوش گذشته، در این منطقه از اکسیژن خالص استفاده کنید و چند سال جوان شوید!

در کوچه و پس کوچه روستای کندوان هنوز بوی نان تازه از تنورهای خانگی مردم روستا به مشام می‌رسد. صدای پرندگان شما را سر مست می‌کند و می‌توانید در زمان خستگی و دل تنگی، سری به دشت‌های سرسبز آن بزنید و جانی دوباره بگیرید. روستای کندوان تبریز را می‌توان نگینی بر انگشت طبیعت کوهستانی تبریز دانست.

روستای کندوان

روستای کندوان

دیدنی های روستای کندوان

  • خانه‌هایی در دل کوه

زمانی که به روستای کندوان برسید، در درجه اول، خانه‌هایی بسیار عجیب که پیش از آن مثالش را ندیده‌اید، نظر شما را به خود جلب می‌کنند. خانه‌هایی که در دل سنگ ساخته شده‌اند و شاید قدمت آنها به هزاران سال پیش باز می‌گردد!

بیشتر بخوانید
مسجد نصیر الملک شیراز | بازی رنگ و نور

نکته جالب توجه اینجاست که هنوز هم مردم روستایی در همین خانه‌های سنگی زندگی می‌کنند. خانه‌هایی که در دل کوه کنده شده‌اند، به نوبه خود بسیار منحصر به فرد هستند و شکل خاصی به روستای کندوان بخشیده‌اند.

بسیاری از گردشگران این موقعیت را غنیمت می‌دانند و کنار این خانه‌های سنگی، تصاویر یادگاری زیادی می‌گیرند. همچنین باید بدانید که در بسیاری از مواقع، روستاییان شما را به داخل منزل خود راه می‌دهند و می‌توانید حس حضور در خانه‌های صخره‌ای را نیز تجربه کنید و خاطره‌ای بی‌نظیر را از این سفر همراه خود ببرید.

خانه‌هایی در دل کوه

خانه‌هایی در دل کوه

طبیعت بکر و بی‌نظیر کندوان

کندوان در منطقه‌ای کاملا کوهستانی واقع شده است و طبیعت اطراف آن را می‌توان یکی از زیباترین و بکرترین مناظر طبیعی تمام ایران دانست. کسانی که عاشق طبیعت گردی و لذت بردن از مناظر طبیعی هستند، می‌توانند ساعت‌ها در دل طبیعت پیاده‌روی کنند و از مناظر مختلف لذت ببرند. همچنین برای افرادی که در حوزه ورزش کوهنوردی و صخره‌نوردی مهارت دارند، ارتفاعات کندوان می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

طبیعت روستای کندوان
طبیعت بکر و بی‌نظیر کندوان

اقامت در کندوان

اقامت در کندوان تا همین چند سال پیش، تنها در خانه‌های با صفای مردم روستایی منطقه امکان‌پذیر بود. اما از مدتی قبل، شاهد حضور هتلی با نام هتل صخره‌ای لاله کندوان هستیم که مکانی بسیار زیبا و در عین حال بکر و روستایی را برای اقامت مسافران در نظر گرفته است.

اگر ترجیح می‌دهید که در اماکنی با امنیت بیشتر اقامت داشته باشید، هتل پنج ستاره صخره‌ای لاله کندوان می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد.

جالب است بدانید که در برخی از اتاق‌های هتل لاله، جکوزی‌هایی با آب معدنی وجود دارند که برای درمان درد‌های رماتیسمی و عضلانی بسیار مفید خواهند بود. همچنین طراحی این اتاق‌ها کاملا بر اساس خانه‌های روستایی منطقه بوده و می‌توانید حس زندگی در خانه‌های صخره‌ای را با اعماق وجود تجربه کنید.

بهترین زمان سفر به کندوان, روستای کندوان تبریز, گردشگری تبریز

روستای کندوان

اقامت

سوغات روستای کندوان

کندوان یک منطقه روستایی است و همانطور که انتظار می‌رود، بیشتر سوغات آن را محصولات کشاورزی تشکیل می‌دهند. اگر قصد دارید برای دوستان و آشنایان خود از سفرتان سوغاتی بیاورید، بهتر است عسل کندوان را انتخاب کنید.

عسل کندوان عسلی کوهی و کاملا طبیعی است که طعمی بسیار شیرین و منحصر به فرد دارد. اما علاوه بر عسل، می‌توانید به سراغ خرید زرد آلو، آلبالو، لواشک و برخی انواع خشکبار مثل گردو نیز بروید.

جالب است بدانید که آب معدنی کندوان را نیز به صورت بسته بندی شده در داخل روستا می‌فروشند. شما می‌توانید این آب معدنی را نیز به عنوان سوغات همراه خود ببرید.

علاوه بر آن، مردم خوش ذوق کندوان، جاجیم و گلیم‌های دست بافت بسیار زیبایی نیز تولید می‌کنند که با خرید آنها هم می‌توانید به صنعت مردم منطقه کمک کنید و هم از کیفیت و زیبایی آن لذت ببرید.

اطلاعات بازدید از روستای کندوان

آدرس روستای کندوان: آذربایجان شرقی، تبریز، شهر اسکو، روستای کندوان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

بهترین زمان سفر به کندوان

بهترین زمان سفر به کندوان, روستای کندوان تبریز, گردشگری تبریز

بهترین فصل سفر به روستای کندوان

بهترین فصل سفر به کندوان

کندوان منطقه‌ی بسیار سردی است و حتی تا اردیبهشت و اوایل خرداد هم سرد است. بهترین فصل سفر به این منطقه تابستان و تا اواخر شهریور است.

 

منبع: سفرزون

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟