شگردهای کلاهبرداران اینترنتی چیست؟
شگردهای کلاهبرداران اینترنتی چیست؟

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا فراجا شگردهای کلاهبرداران اینترنتی را تشریح کرد.

 سرهنگ علی‌محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا فراجا در برنامه تلویزیونی «سلام تهران» در تشریح انواع شگردهای کلاهبرداران اظهار داشت: متأسفانه مجرمان سایبری از مناسبت‌ها سوء استفاده کرده و اربعین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی گفت: یکی از شگردهای این افراد، درخواست‌های قرض جعلی است. در این روش افراد با حساب کاربری شخصی که هک شده است، به آشنایان او پیام داده و درخواستی مبنی بر قرض گرفتن پول می‌کند.

وی افزود: یکی دیگر از شگردهای افراد کلاهبردار این است که شخص در فضای مجازی عکسی می‌گذارد و در حالی که ادعا می کند که در مسیر پیاده‌روی به مشکل برخورده است، درخواست کمک می‌کند یا بعضا سودجویان خود را به جای موکب‌داران جا می‌زنند و ادعا می‌کنند که برای آماده‌سازی برخی امکانات در حال جمع‌آوری کمک‌های مردمی هستند. لذا توصیه می‌شود که مردم در این زمینه دقت و احتیاط کافی را داشته باشند.

سرهنگ رجبی تصریح کرد: در سایت‌های تبلیغاتی بعضا افراد آگهی کرایه خودرو در مسیر تهران تا مهران را داده و به این بهانه مبلغی را از اشخاص دریافت می‌کنند. همچنین فروش تجهیزات سفر کربلا و دریافت بیعانه برای آن از دیگر روش‌های رایج کلاهبرداری در این مدت است.

بیشتر بخوانید
پوشه الکترونیک رشد تربیتی برای دانش‌آموزان از بدو تولد تا پایان مقطع متوسطه

وی گفت: در رابطه با دستگاه‌های کارتخوان باید این نکته را در نظر داشت که دستگاهی به نام اسکیمر با قابلیت ایجاد کپی از کارت بانکی وجود دارد. به این شکل افراد می‌توانند به راحتی با در اختیار داشتن رمز کارت، اقدام به تخلیه حساب کنند. لذا توصیه می‌شود که افراد همیشه خودشان کارت را بکشند و رمز را شخصا وارد کنند.

ارسال لینک‌های جعلی از طریق پیامک یکی از شگردهای کلاهبرداران

به گزارش زیرنویس، سرهنگ رجبی خاطرنشان کرد: ارسال لینک‌های جعلی از طریق پیامک همچنان مشکل‌ساز بوده و منجر به هک‌های متعدد می‌شود؛ این پیامک‌ها به شیوه‌های مختلف از جمله ادعای اهدای اینترنت رایگان ویژه اربعین یا دریافت گذرنامه، افراد را تشویق می‌کنند که وارد یک لینک شده و به این طریق تلفن همراه وی را هک می‌کنند.

منبع:فارس

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟