نسخه مرمت‌شده اولین فیلم عاشورایی سینمای ایران به نمایش درمی‌آید
نسخه مرمت‌شده اولین فیلم عاشورایی سینمای ایران به نمایش درمی‌آید

نسخه مرمت شده فیلم سینمایی «سفیر» به کارگردانی زنده‌یاد فریبرز صالح در سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید.

عاشورا همواره برای فیلمسازان و حتی محققان ایرانی از ارزش بالایی برخوردار بوده است، در همین راستا سینمای ایران بعد از انقلاب اسلامی تاکنون تلاش‌های بسیاری را جهت ادای دین به این واقعه انجام داده است، تلاش‌هایی که سینمایی «سفیر» اولین آن بود.

نسخه مرمت شده فیلم «سفیر» به کارگردانی زنده‌یاد فریبرز صالح، روز یکشنبه ۱۹ شهریور جاری، ساعت ۱۵ در سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در می‌آید.

زنده‌یاد فریبرز صالح, فیلم سفیر, فیلم عاشورایی, نسخه مرمت شده فیلم سینمایی سفیر

 «سفیر» محصول سال ۱۳۶۱ ، نخستین فیلم‌ ایرانی است که به واقعه عاشورا می‌پردازد. در این فیلم که در اولین دوره از جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، بازیگرانی چون فرامرز قریبیان، عزت‌الله مقبلی، جلال پیشوایان و کاظم افرندنیا به ایفای نقش می‌پردازند.

فیلمنامه «سفیر»، نوشته مرحوم فریبرز صالح و کیهان رهگذر است و موسیقی آن توسط کامبیز روشن‌روان ساخته شده است.

به گزارش زیر نویس ،در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: «قیس بن مُسهر با نامه‌ای از سوی حسین بن علی(ع) برای سلیمان بن صرد خزاعی راهی کوفه می‌شود که در راه توسط ماموران ابن‌زیاد والی کوفه دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتد. در زندان به او گفته می‌شود که در صورت سخنرانی علیه حسین بن علی(ع) از زندان آزاد خواهد شد. او با پذیرفتن این شرط، روی منبر رفته اما علیه یزید سخنرانی می‌کند. پس از این سخنرانی قیس به دستور ابن‌زیاد کشته می‌شود».

بیشتر بخوانید
تمام مشروبات الکلی «سَمی» هستند/ عوارض ماندگار و مرگبار الکل‌های تقلبی

زنده‌یاد فریبرز صالح, فیلم سفیر, فیلم عاشورایی, نسخه مرمت شده فیلم سینمایی سفیر

حسن جلایر تهیه‌کننده این فیلم درباره انتخاب فرامرز قریبیان گفته است:« از ابتدا انتخاب اولمان برای نقش قیس، فرامرز قریبیان بود و به نظرم اصلح‌ترین انتخاب بود.»

تهیه‌کننده سفیر درباره دستمزد بازیگران فیلم نیز خاطرنشان کرد: «قرار بود فیلمبرداری ظرف مدت زمان سه ماه تمام شود و فرامرز قریبیان ۸۰ هزار تومان دستمزد گرفت اما به دلیل طولانی شدن زمان فیلمبرداری گروه بازیگران سه بار دستمزد گرفتند؛ یعتی فرامرز قریبیان برای سفیر ۲۴۰ هزار تومان دستمزد گرفت.»

وی با اشاره به جوانان فیلمساز مبنی بر اینکه در کارشان هیچ وقت خدا را نادیده نگیرند، گفت: «در نظر داشته باشید که خدا همه چیز را می‌بیند بنابراین خودتان باشید و برای خودتان کار کنید. برای چیزی که مهم است کار کنید اما تصور نکنید فقط آنچه که شما فکر می‌کنید درست است. شما باید نزد خداوند متعال راز و نیاز کنید و از او بخواهید که «خدایا کاری کن که من جز برای تو نگویم، جز برای تو ننویسم و جز برای تو کاری انجام ندهم». شخصیتی که خدا به شما داده است را خرج یک سری آدم‌های سطح پایین نکنید و بدانید هنر بزرگتر از آن است که با آن بازی شود و توجه جدی داشته باشید که هنرفروش هنرمند نیست با هنر بازی و داد و ستد نکنید، هنر را ببینید با هنر بیاندیشید و با هنر کار انجام دهید تا به هدف اصلی‌تان برسید.»

بیشتر بخوانید
افزایش 40 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد

بازیگرانی همچون: فرامرز قریبیان، عزت‌الله مقبلی، جلال پیشواییان، کاظم افرندنیا، محمدتقی کهنمویی و … در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

علاقه‌مندان برای تماشای فیلم سینمایی «سفیر» می‌توانند به نشانی خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله، سالن سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران، مراجعه کنند.

منبع :خبرگزاری فارس

عفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست ۰۶ مهر ۱۴۰۲

اینجا دین هم درخطر استعفاف و حجاب در ساحل مازندران به گِل نشست

مشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

نقدی بر رشد قارچ‌گونه مشاورین املاکمشاورین املاکی که مشتریان خود را نقره‌داغ می‌کنند

آهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است ۰۸ شهریور ۱۴۰۲

پیرامون کمپین تبلیغاتی دافیآهنگ دافی روح و روان کودکان را نشانه گرفته است

جاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد ۰۸ مهر ۱۴۰۲

جاده مخصوص کولبرهاجاده‌هایی که کولبران را به بهشت خواهد برد

رسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده ۰۸ مهر ۱۴۰۲

به بهانه رسانه‌ای شدن خودکشی پسر بیرانوندرسانه و رسالت خبرنگاری فراموش شده

میانگین ۴ از ۶ - (۶ امتیاز)