در جامعه کارگری نخبگانی داریم که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند
در جامعه کارگری نخبگانی داریم که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در جشنواره کارگران نخبه و نمونه ملی بیان کرد: حقیقت این است که روز کارگر یک نماد برای توجه به کارگر است وگرنه باید در تمام ایام سال این توجه وجود داشته باشد. اما چون در این روز بیش از همه توجه به کار و کارگر در محافل رسانه‌ای قرار […]

- در جامعه کارگری نخبگانی داریم که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در جشنواره کارگران نخبه و نمونه ملی بیان کرد: حقیقت این است که روز کارگر یک نماد برای توجه به کارگر است وگرنه باید در تمام ایام سال این توجه وجود داشته باشد. اما چون در این روز بیش از همه توجه به کار و کارگر در محافل رسانه‌ای قرار دارد باید چند نکته را اشاره کنم. ما از رهنمود‌های مقام معظم رهبری درباره کارگران بهره برده‌ایم و ساز و کار‌هایی که برای بهره‌گیری از صحبت‌های ایشان لازم است باید ایجاد شود. محصولاتی که در اختیار ما است به دست مبارک کارگران ساخته شده است و نشانه ذوق و سلیقه این قشر عزیز است و نباید به محصولاتی بسنده کرد که در حال حاضر در کارخانه‌ها وجود دارد.  

وی ادامه داد: عزیزان ما امروز تولیدشان برای کشور امید آفرین است و این همان نکته‌ای است که مقام معظم رهبری فرمودند. این همان پای کار ایران بودن است و دشمن همچنان که در عرصه‌های مختلف ناکام مانده قطعا در عرصه اقتصاد هم ناکام خواهد ماند. محور تولید، کارآفرینی و کارگران هستند که نقش بی بدیلی دارند؛ لذا باید همه حمایت‌های حقوقی، مالی و اجتماعی از کار و کارگر صورت بگیرد و روز به روز تولیدات ما هم در کمیت و هم در کیفیت افزایش داشته باشد. می‌تواند تولیدی به دنیا ارائه شود که در دنیا بهتر باشد و ملت ما نشان دادند که این را می‌توانند انجام دهند و حتی کالایی بالاتر از استاندارد‌های دنیا نیز ارائه کنند. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند ما در جامعه کارگری نخبگانی داریم که مورد بی توجهی قرار می‌گیرند.

لایحه امنیت شغلی کارگران دنبال خواهد شد

رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: توجه به ایده‌های نخبگان با اولویت در دستور کار وزارتخانه‌ها قرار خواهد گرفت. توجه به فرهنگ کار بسیار مهمی است و هم عمل و هم عامل اهمیت دارد. عمل زمان شناسانه و موثر بسیار مهم است. کار‌هایی در دفاع مقدس در کارخانه‌های ما انجام شد که ما را از بیگانگان بی نیاز کرد. تا امروز جوانان ما نشان داده‌اند همانطور که در جنگ نظامی سیلی محکمی به دشمن زدند در جنگ اقتصادی هم این سیلی را به دشمن خواهند زد. حتما لایحه امنیت شغلی کارگران دنبال خواهد شد. برای خانواده بسیار مهم است که تزلزل شغلی وجود نداشته باشد، زیرا این امر می‌تواند یک خانواده را متزلزل کند. خداوند متعال تفضل کرد و به دست شما کارگران و کارآفرینان عزیز امروز شاهد افزایش میزان اشتغال و کاهش بیکاری در کشور هستیم. آمار اشتغال نشان می‌دهد که زمینه ایجاد اشتغال برای تحصیل‌کرده‌ها بسیار بهتر از قبل فراهم شده است.

آیت الله رئیسی بیان کرد: باید تلاش کرد و دانش افزایی را اولیت خود بدانیم و خود را محتاج این بدانیم که بر دانش خود بیفزاییم. دنیا دنیای ارتباطات و دانش است. در مساله مهارت هم همین ضرورت وجود دارد. ما رشد تولید، رشد اقتصادی و رشد نوآوری داریم و در حوزه فناورانه نیز رشد داریم. رشد کمی در شرکت‌های دانش بنیان داریم. جامعه کارگری و کارآفرینی ما پای کار است و این جای تقدیر دارد. نقش کارگران ساختمانی مهم است و بیمه آن‌ها حتما مورد تاکید بنده است. دولت حتما بیمه کارگران ساختمانی را مورد تاکید قرار می‌دهد تا این کارگران دغدغه‌ای درباره بیمه نداشته باشند. ساز و کار سه جانبه تعیین حداقل دستمزد کارگران و اینکه شورایی با حضور کارفرما، کارگران و دولت وجود داشته باشد خوب است و آنچه نیاز و مصلحت است به خوبی تصمیم می‌گیرند. بانک‌ها درخصوص اشتغال، مسکن و ازدواج با کارگران همراهی کنند. به بانک‌ها تاکید می‌کنم به پرداخت وام برای هر سه این موضوعات رسیدگی و به رفع دغدغه جوانان کمک کنند. در سال‌های گذشته دولت‌ها نتوانستند دولت الکترونیک را اجرایی کنند و اکنون ۳۷ درصد دولت الکترونیک محقق شده است. همه ما محتاجیم که دانش‌مان به روز شود و مهارت افزایی و دانش افزایی برای جامعه کارگران هم اهمیت زیادی دارد.

وی در پایان گفت: هزاران کارگر مشغول به کار و کارخانجات تعطیل دوباره احیاء شده‌اند. تعطیلی کارخانجات مشکلات زیادی در زندگی کارگران ایجاد کرده است. کارخانه‌های زیادی بودند که از گردانه تولید خارج شده بودند و اما الان به چرخه تولید بازگشته‌اند. قریب به ۱۰ هزار کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل به تولید بازگشته‌اند. تاکید کرده‌ام که مسئولان اجازه ندهند کارخانه‌ای به هر دلیلی تعطیل شود.

+

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.