پیام پنهانی عربستان به اسرائیل چه بود؟
پیام پنهانی عربستان به اسرائیل چه بود؟

ابوالقاسم قاسم زاده: نشست وزیر خارجه دولت بایدن «انتونی بلنیکن» با دولت‌های عربی کشورهای حاشیه خلیج فارس با ارائه پیشنهاد توقف فوری جنگ حماس و دولت اسرائیل «نتانیاهو» در صدر اخبار منطقه قرار گرفته است. وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه دولت سعودی خبر داد: «… توافق عادی‌سازی روابط […]

- پیام پنهانی عربستان به اسرائیل چه بود؟

ابوالقاسم قاسم زاده: نشست وزیر خارجه دولت بایدن «انتونی بلنیکن» با دولت‌های عربی کشورهای حاشیه خلیج فارس با ارائه پیشنهاد توقف فوری جنگ حماس و دولت اسرائیل «نتانیاهو» در صدر اخبار منطقه قرار گرفته است. وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه دولت سعودی خبر داد: «… توافق عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و اسرائیل به مراحل پایانی خود رسیده است و با به دست آمدن دو پیش‌نیاز، یعنی آرامش در غزه و قرار گرفتن در مسیر تشکیل کشور فلسطین، این توافق عملی می‌شود.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در نشستی با نمایندگان شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، خواستار ایجاد یک ساز و کار پدافندی هوایی مشترک با این شورا شد. نمایندگان رسمی «حماس» به قاهره رفته‌اند تا مسیر اجرایی این پیشنهاد وزیر خارجه آمریکا با اعضاء شورای همکاری خلیج فارس را بررسی کنند و در صورت توافق، آتش بس علنی و رسمی اعلام کنند.

این پیشنهاد وزیر خارجه آمریکا در توافق با اعضاء دولت‌های عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در حالی به صورت علنی اعلان شده است که مقام‌های دولت اسرائیل (نتانیاهو و فرمانده ارتش) مدام خبر از آغاز عملیات گسترده زمینی در منطقه «رفح» می‌دهند! و از هم اکنون آرایش جنگی در این منطقه گرفته‌اند. وزیر خارجه آمریکا در پایان دیدارهایش با وزراء خارجه شورای همکاری خلیج فارس گفت: «پیشنهاد «سخاوتمندانه» برای آتش بس و پایان جنگ ارائه کرده است!». 

از سوی دیگر موج فراگیر اعتراض‌های دانشجویی و مردمی در اغلب دانشگاه‌های آمریکا و اروپا فراگیر شده است. این موج اعتراضی در داخل اسرائیل علیه دولت نتانیاهو نیز گسترده شده است و فضای عمومی در این کشور، خواهان عزل و برکناری او و دولت افراطی صهیونیستی در داخل اسرائیل است.

اکنون در صحنه خبر بین‌المللی و در افکار عمومی مردم اغلب کشورها این نشانه‌ها فراگیر شده است.

۱ـ نتانیاهو و دولت راست افراطی او در این مدت از هیچ کشتار و جنایت‌های جنگی فروگذار نکرده‌اند تا آنجا که اغلب سیاستمداران رسمی و غیررسمی در کشورها و دولت‌ها اظهار کرده‌اند:«اقدامات اسرائیل در غزه نسل‌کشی است.» برخی از نمایندگان و سناتورهای آمریکایی نیز بیان کرده‌اند که « شکی وجود ندارد آنچه نتانیاهو در غزه انجام می‌دهد، پاکسازی نژادی و قومی است.»

این جمله اکنون در اغلب رسانه‌های کشورهای غربی، به ویژه در آمریکا و فرانسه، آلمان و انگلیس مدام تکرار می‌شود و رسانه‌های عمومی از آن به «فاجعه بین‌المللی» یاد می‌کنند. انزوای سیاسی اسرائیل محصول آن است. واقعیت این است که در اغلب کشورهای اروپای غربی انعکاس اخبار کشتار زنان و کودکان و سالخوردگان در غزه به یک جریان نفرت از دولت نتانیاهو مبدّل شده است.

۲ـ جامعه عرب در سراسر کشورهای عربی، به ویژه در خاورمیانه زخم خورده از تکرار جنایات جنگی در فلسطین اشغالی به ویژه در غزه است. سکوت و بی‌تفاوتی اغلب دولت‌های عربی در منطقه در برابر وسعت جنایات رژیم صهیونیستی، سال‌های سال در اذهان عمومی مردم مسلمان به ویژه در منطقه خاورمیانه باقی خواهد ماند. اسرائیلی‌ها دریافته‌اند که سیاست‌های جنگی نتانیاهو زخم عمیقی بر روابط مسلمانان و به ویژه اعراب منطقه با آنها برجای گذاشته است.

۳ـ هنوز معلوم نیست نشست حماس با دولت مصر در قاهره به سرانجام برسد؛ آن هم در حالی که نتانیاهو و دولت راست افراطی او آینده روشنی برای خود نمی‌بینند. واقعیت این است که بحران غزه فاجعه بزرگ انسانی و بشری است و سال‌ها طول خواهد کشید تا شرایط در سراسر خاورمیانه و در جهان اسلام به شرایطی متعادل گردد.

۴ـ به رسمیت شناختن دولت فلسطین که در شورای امنیت سازمان ملل در دستور کار قرار گرفت و یک باره از سوی دولت‌‌های آمریکا و انگلیس بایکوت شد، شاید بار دیگر در دستور کار سازمان ملل قرار گیرد.

دولت روسیه و چین به اجرای آن بی‌تفاوت نخواهند بود، اگر چه این دو قدرت بین‌المللی در این مرحله سیاست مماشات و خریدن زمان را در پیش گرفته‌اند. به هر حال بحران همچنان باقی است تا زمانی که رژیم صهیونیستی تعریف اصلی‌اش «نژاد پرستی» و سلطه «نژادی» است.

منبع: اطلاعات انلاین

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.