به گزارش سلام نو آنطور که ایسنا نوشته است کشف آنزیمی شگفت‌انگیز برای تبدیل هر نوع خونی به خون قابل انتقال به همه افراد! خبر خوب برای بیماران نیازمند به انتقال خون! دانشمندان با کشف آنزیمی جدید، گامی بزرگ به سوی رویای دیرینه “خون جهانی” برداشته‌اند. این آنزیم که از یک باکتری معمولی روده استخراج […]

به گزارش سلام نو آنطور که ایسنا نوشته است کشف آنزیمی شگفت‌انگیز برای تبدیل هر نوع خونی به خون قابل انتقال به همه افراد!

خبر خوب برای بیماران نیازمند به انتقال خون! دانشمندان با کشف آنزیمی جدید، گامی بزرگ به سوی رویای دیرینه “خون جهانی” برداشته‌اند. این آنزیم که از یک باکتری معمولی روده استخراج شده، می‌تواند آنتی‌ژن‌های گروه خونی را از بین ببرد و بدین ترتیب، خون هر فرد را به خونی قابل انتقال به همه افراد تبدیل کند.

پایان مشکل کمبود خون؟

کمبود ذخایر خون در سراسر جهان، همواره یکی از معضلات بزرگ سیستم‌های بهداشتی بوده است. این کمبود ناشی از عوامل متعددی از جمله افزایش جمعیت سالمند، تقاضای روزافزون و کمبود اهداکنندگان است.

علاوه بر کمبود، چالش دیگری نیز در زمینه انتقال خون وجود دارد: ناسازگاری گروه‌های خونی.

گروه‌های خونی A، B و AB به دلیل وجود آنتی‌ژن‌های خاص بر روی گلبول‌های قرمز، با یکدیگر متفاوت هستند. در transfusion خون، گروه خونی اهدا کننده و گیرنده باید مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت، سیستم ایمنی بدن گیرنده به گلبول‌های خونی اهدایی حمله کرده و واکنش‌های خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.

آنزیم نجات‌بخش

اکنون، پژوهشگران دانشگاه فنی دانمارک (DTU) و دانشگاه لوند (Lund) سوئد، با کشف آنزیمی جدید، امیدی تازه برای حل این معضل ایجاد کرده‌اند. این آنزیم که از باکتری “آکرمانسیا موسینیفیلا” (Akkermansia muciniphila) ساکن روده انسان استخراج شده، می‌تواند آنتی‌ژن‌های A و B را از گلبول‌های قرمز خون حذف کند و بدین ترتیب، آنها را به “خون جهانی” تبدیل نماید.

مزایای خون جهانی

  • افزایش دسترسی به خون: با وجود خون جهانی، دیگر نیازی به مطابقت گروه خونی اهدا کننده و گیرنده نیست و بدین ترتیب، جان بسیاری از بیماران نیازمند نجات خواهد یافت.
  • کاهش ضایعات خون: از آنجایی که خون جهانی برای همه افراد قابل استفاده است، ضایعات ناشی از عدم تطابق گروه خونی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.
  • ایمنی بیشتر: احتمال خطای انسانی در حین تزریق خون به شدت کاهش می‌یابد، چرا که دیگر نیازی به بررسی دقیق گروه خونی اهدا کننده و گیرنده نیست.

مسیر پیش رو:

با وجود این پیشرفت چشمگیر، هنوز راه درازی تا “خون جهانی” باقی مانده است.

  • پژوهشگران باید بر روی آنزیم‌های جدید خود مطالعات بیشتری انجام دهند تا از اثربخشی و ایمنی آنها در بدن انسان اطمینان حاصل کنند.
  • آزمایشات بالینی گسترده‌ای بر روی بیماران باید صورت بگیرد.
  • مراحل قانونی و صدور مجوزهای لازم برای استفاده از این آنزیم در فرآیند انتقال خون باید طی شود.

سخن پایانی:

کشف آنزیم جدید برای تبدیل خون به “خون جهانی” نقطه عطفی در تاریخ پزشکی محسوب می‌شود و امیدی تازه برای نجات جان بیماران نیازمند به انتقال خون در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد.

با وجود چالش‌های پیش رو، دانشمندان مصمم هستند تا با تلاش و پشتکار خود، این رویا را به حقیقت تبدیل کنند.

نکات مهم:

  • این مطالعه در مجله “Nature Microbiology” منتشر شده است.
  • پژوهشگران هنوز در حال بررسی اثر این آنزیم بر فاکتور Rh خون هستند.
  • انتظار می‌رود آزمایشات بالینی این روش جدید در عرض سه سال و نیم آینده آغاز شود.

+

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.