هشدار ظریف به عربستان و کشورهای خاورمیانه: امنیت خریدنی نیست!
هشدار ظریف به عربستان و کشورهای خاورمیانه: امنیت خریدنی نیست!

به گزارش «اطلاعات آنلاین»، محمد جواد ظریف وزیر خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران در همایش “ژئوپلتیک خلیج فارس” که در راستای سلسله نشست‌های چهلمین سال تاسیس انتشارات اطلاعات ظهر امروز در سالن استاد جلال رفیع این برگزار شد با اشاره به جنگ اسرائیل علیه مردم بی دفاع غزه تصریح کرد: باید در شناخت و ادراک […]

هشدار ظریف به عربستان و کشورهای خاورمیانه: امنیت خریدنی نیست!

به گزارش «اطلاعات آنلاین»، محمد جواد ظریف وزیر خارجه سابق جمهوری اسلامی ایران در همایش “ژئوپلتیک خلیج فارس” که در راستای سلسله نشست‌های چهلمین سال تاسیس انتشارات اطلاعات ظهر امروز در سالن استاد جلال رفیع این برگزار شد با اشاره به جنگ اسرائیل علیه مردم بی دفاع غزه تصریح کرد: باید در شناخت و ادراک خود نسبت به تحولات منطقه و جهان بازنگری کنیم.

وی افزود: امروز سه انگاره و تصور اشتباه نسبت به تحولات منطقه و جهان وجود دارد که باعث شده است منطقه خاورمیانه رنگ آرامش و صلح را نبیند.

ظریف  با اشار به اینکه امنیت خریدنی نیست خاطرنشان کرد: یکی از اشتباهات دولت‌های عربی حاشیه خلیج فارس که از گذشته هنوز در ذهن آن‌ها مانده این است که فکر می‌کنند امنیت خریدنی است و به همین دلیل نیز آن‌ها در جنگ تحمیلی از صدام حمایت کردند، اما صدام نه تنها به آن‌ها وفادار نبود بلکه به کویت و عربستان حمله کرد.

وی تاکید کرد: یکی از دلایل اصلی مخالفت عربستان و رژیم صهیونیستی با برجام نیز همین بود که می‌خواستند آمریکا حضور نظامی خود را در منطقه خاورمیانه حفظ کند.

وزیر سابق امورخارجه کشورمان با اشاره به اینکه اعراب پس از صدام به دنبال این بودند که امنیت خود را از آمریکا خریداری کنند. گفت: واقعیت این است که آمریکا با توجه به نفوذ جهانی چین دیگر به دنبال گسترش حضور نظامی خود در خاورمیانه نیست و به نوعی به دنبال این است که این حضور را به رژیم اسرائیل برون سپاری کند و به همین جهت کشور‌های عربی این خیال خام را در سر می‌پرورانند که می‌توانند با عادی سازی روابط با صهیونیست‌ها امینت خودشان در منطقه خارمیانه را از آن‌ها بخرند در حالیکه در طول تاریخ یک جا سراغ نداریم که اسرائیلی‌ها از کسی حمایت کرده باشند.

ظریف با اشاره به شکست دولت‌های عربی در جنگ ۶ روزه با رژیم صهیونیستی، تصریح کرد:، اما صهیونیست‌ها و حامیان آن‌ها ۷ ماه است که نتوانسته اند در برابر مقاومت مردم مقاوم و غیور غزه کاری از پیش ببرند و امروز به جایی رسیده اند که در فضای بین المللی دیگر کسی از نابودی حماس و جابه جایی مردم غزه به کشور دیگری صحبت نمی‌کند و نه تنها اسرائیل در افکار عمومی جهان محکوم است که ورق جنگ به نفع مقاومت مردم غزه در حال برگشت است.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین کاری که ما می‌توانستیم بعد از جنگ غزه انجام دهیم این بود که به کشور‌های منطقه پیشنهاد منع تجاوز دهیم تا جلوی ایران هراسی را بگیریم چرا که هدف اسرائیل در منطقه دامن زدن به ایران هراسی است از این رو ما باید نگاه مان به همسایه‌ها نگاه فرصت محور به جای نگاه تهدید محور باشد.

وزیر سابق امورخارجه کشورمان  با تاکید بر اینکه جهان امروز جهان پساقطبی است که دیگر در آن هیچ کشور حتی آمریکا هژمون و قدرقدرت محسوب نمی‌شود گفت: اشتباه دیگر این است که ما فکر می‌کنیم اگر در موقعیت یا پیمانی حضور نداشته باشیم و آن را به رسمیت نشناسیم آن پیمان اجرایی نخواهد شد در حالیکه در قضیه طالبان شاهد عدم حضور ایران بودیم ولی دیگران در تحولات حضور یافتند و ما عملا حذف شدیم.  و یا در قضیه اف‌ای تی اف که ما نپذیرفتیم فکر کردیک، چون ما حضور نداریم نمی‌توانند کاری کنند، اما برای بانکداری ما مشکلات عدیده‌ای به وجود آمد و الان باید با ۱۰ برابر قیمت پول جا به جا کنیم.

منبع: اطلاعات انلاین

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.