عصبانیت و قطع تماس فردین در مصاحبه جنجالی
عصبانیت و قطع تماس فردین در مصاحبه جنجالی

ماجرای حضور امیررضا معصومی، کشتی‌گیر وزن ۱۳۰ کیلوگرم ایران در کشور آذربایجان، یکی از جنجالی‌ترین اخبار پس از رقابت‌های جهانی کشتی است.

در شرایطی که تیم ملی کشتی آزاد ایران خود را آماده حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو می‌کند، فردین معصومی، قهرمان سابق تیم ملی کشتی ایران و دارنده مدال برنز جهان در گفتگویی اعلام کرد پسرش، امیررضا، از کشور آذربایجان پیشنهاد دارد و او می‌خواهد این پیشنهاد را در گفتگو با علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی و سرمربی تیم ملی کشتی، پژمان درستکار، مطرح کند.از آنجایی که این مسئله (تغییر ملیت آن هم در رشته کشتی) موضوعی است که بارها از سوی رسانه‌ها و مقامات تقبیح شده و مورد نقد قرار گرفته، جالب بود که این قهرمان سابق کشتی با چه نگاهی این مسئله را علنی می‌کند.
 به گزارش زیر نویس ،در واقع اینطور به نظر می‌رسید که او چه بابت آینده‌نگری و مهر پدرانه و چه بابت مسائل دیگر قصد دارد به فدراسیون کشتی این هشدار را بدهد که پسرش می‌تواند با حضور در یک کشور دیگر و کشتی گرفتن برای یک پرچم دیگر، شانس قهرمانی در رقابت‌های المپیک بعدی در وزن ۱۳۰ کیلوگرم را به چالش بکشد. البته شاید هم حق با معصومی باشد، چرا که به اعتقاد او جوان‌هایی مثل امیررضا باید در مسابقات مهمی مثل بازی‌های آسیایی نیز تست بشوند.

این مسئله‌ای بود که به واسطه آن با فردین معصومی تماس گرفتیم تا از خودش سوالات را بدون سانسور بپرسم؛ موضوعی که البته دوستانه آغاز شد اما با گذشت چند دقیقه شکل دیگری گرفت و منجر به خاتمه گرفتن این مکالمه از سوی او شد.

این گفتگو بی کم و کاست در اختیار شما قرار می‌گیرد:

* مثل اینکه امیررضا قصد دارد به جمهوری آذربایجان برود و به عنوان نماینده این کشور کشتی بگیرد. این موضوع تا چه حد جدی است؟
امیررضا این قصد را ندارد. آذربایجانی‌ها توسط جبرئیل حسنوف پیشنهادی را به امیررضا دادند که برای المپیک برای کشور آذربایجان کشتی بگیرد. اول از همه که امیررضا متعلق به کشور خودش است و باید در کشور خودش بماند و برای مردم خودش کشتی بگیرد. پیگیری از طرف جمهوری آذربایجان است و اتفاقی از طرف ما رخ نداده است.

* خودتان چقدر مایل هستید که این اتفاق رخ بدهد؟
من هیچ نظری ندارم و حرف اول و آخر را فدراسیون کشتی خواهد زد. امیررضا مثل یک سرباز وطن در خدمت فدراسیون کشتی و مردم ایران است. اگر به امیررضا نیاز داشته باشند، همینجا کشتی می‌گیرد و در غیر این صورت تصمیم می‌گیریم که برود یا خیر.

* شما مصاحبه‌ای داشتید که در آن گفته بودید دوست ندارید امیررضا هم مثل کامران قاسمپور که سال‌ها پشت حسن یزدانی ماند، پشت امیرحسین زارع بماند. این موضوع نشان می‌دهد شما دوست ندارید امیررضا در ایران بماند.
به هر حال اگر چنین اتفاقی تکرار شود، قطعا تصمیم دیگری خواهم گرفت. امیررضا یا باید برای کشور دیگری کشتی بگیرد و یا فکری برای جوانی و آینده خودش بکند.

* به نظر می‌رسد شما کمی گلایه‌مند هستید. چه اتفاقی باعث شده که شما دلخور شده‌اید؟
گلایه خاصی نیست. به هر حال مدتی قبل مسابقات جام تختی و انتخابی تیم ملی برگزار شد و قرار بود نفرات اول به مسابقات جهانی برگزار شوند و نفرات دوم به بازی‌های آسیایی. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که نظرات عوض شد. اگر قرار بود فقط نفرات اول به هر دو مسابقات اعزام شوند، نیازی نبود که مسابقات انتخابی برگزار شود. به هر حال این جوان‌ها هم باید میدان ببینند.

1933405

* اما اصولا ما این اتفاق را در کشورهای دیگر این اتفاق را نمی‌بینیم که وقتی کشتی‌گیری پشت یک کشتی‌گیر دیگر می‌ماند، به کشور دیگری برود.
بحث این است که در کشورهای دیگر این تعداد کشتی‌گیر نداریم‌. به هر حال ایران، صاحب کشتی است. برای مثال در برزیل به قدری فوتبالیست است که به تمام دنیا فوتبالیست صادر می‌کند؛ مگر تیم ملی برزیل می‌تواند چند نفر را به خدمت بگیرد؟

* در واقع فکر می‌کنید به خاطر همه‌گیری کشتی در ایران، این اتفاقات طبیعی است؟
شاید در کشورهای دیگر به ندرت یک تیلور تایمازوف یا سعدالله‌یف پیدا شود و فقط در ایران و روسیه است که کشتی‌گیر زیاد است که این هم به خاطر عشق مردم است. ما هم ته دل‌مان دوست نداریم امیررضا و جوان‌های دیگر زیر‌ پرچم دیگری باشند اما اگر هم رفتند، این یک صنعت است. مگر آقای ارسلان که رفته، به مردم خودش پشت کرده است؟ او که خیانت نکرده است.

* شما با جمهوری آذربایجان درباره مسائل مالی هم صحبت کردید؟
ما هیج صحبتی با آذربایجان انجام ندادیم. آنها خواسته‌ای داشتند که ما هم گفتیم به فدراسیون کشتی نامه بزنید. مسئول امیررضا، فدراسیون کشتی است و اگر امیررضا معصومی، امیررضا معصومی شده، با حمایت‌های فدراسیون کشتی به اینجا رسیده است. تصمیم‌گیرنده فدراسیون کشتی است.

* مصاحبه‌ای که شما داشتید باعث شده بود برخی تصور کنند شما قصد دارید فدراسیون را تحت فشار قرار بدهید و امتیازی بگیرید.
خدا را شکر مردم ما به قدری کشتی را می‌فهمند که می‌دانند با داد و فریاد نمی‌توان حق را گرفت. حق کشتی در تشک داده می‌شود. من چه امتیازی می‌توانم بگیرم؟ چطور می‌توانند هوای امیررضا را داشته باشند؟ مسابقات جهانی تمام شده و کشتی‌گیران بازی‌های آسیایی هم انتخاب شده‌اند؛ چه امتیازی مانده که من بگیرم؟ المپیک هم انتخابی دارد و کسی را بدون انتخابی نمی‌برند. چطور می‌توانم کسی را تحت فشار بگذارم؟ آقای دبیر و آقای درستکار، دوستان من هستند. اگر بچه من قهرمان نشود، مگر می‌توانند او را به بازی‌های آسیایی یا جوانان جهان ببرند؟ به هرحال حرف و حدیث‌ها همیشه هست و هر کسی با ایمان خودش صحبت می‌کند. ممکن است کسی احساس کند فردین معصومی قصد بازارگرمی دارد اما آش دهان‌سوزی نیست که بخواهیم این کار را کنیم.

1910480

* پس خودتان هم با این نظرات مواجه شده‌اید.
در برخی از پیج‌ها دیدم که‌ برخی تمجید می‌کنند و برخی هم این صحبت‌ها را مطرح می‌کنند. هر کسی در حد اندازه فهم و شعور خودش نظر می‌دهند.‌ به هر حال پیشنهادی از سوی یک کشور مطرح شده و ما هنوز نه تصمیمی گرفتیم و نه صحبتی کردیم. روز اول هم گفتم امیررضا هم دوست دارد اگر افتخارآفرینی می‌کند، در کنار مردمش باشد. من یادم نمی‌رود وقتی علی ارسلان قهرمان شد و پرچم یک کشور بیگانه در دستش بود، چطور گریه می‌کرد و نمی‌توانست مثل یک جوان ایرانی که پرچم کشور خودش در دستش است، لذت ببرد. اگر یادتان باشد چند سال قبل هم چنین پیشنهادی را به آقای حسین رضازاده دادند. این اتفاقات طبیعی است و دیدیم که کشتی‌گیر روسی به بحرین رفته و آنجا کشتی می‌گیرد؛ آیا او خائن است؟

* چرا خود امیررضا درباره سکوت کرده و درباره این موضوعات صحبتی نمی‌کند؟
امیررضا که تصمیم‌گیرنده نیست؛ تصمیم‌گیرنده امیررضا، فدراسیون کشتی و سپس هم بزرگتر او است.

* اما هیچوقت در هیچ رشته ورزشی دخالت بیش از حد پدران در زندگی ورزشی فرزندان منجر به اتفاق مثبتی نمی‌شود.
به نظر شما من دخالتی می‌‌کنم؟

* اینکه می‌گویید امیررضا تصمیم‌گیرنده نیست و شما به جای او صحبت می‌کنید.
اگر اینطور فکر می‌کنید چرا با من تماس گرفتید؟

(تلفن را با عصبانیت قطع می‌کند و باوجود تلاش بعدی برای ادامه مصاحبه، دیگر به تماس‌ها پاسخ نمی‌دهد)

منبع :ورزش ۳

میانگین ۶ از ۶ - (۲ امتیاز)