به گزارش زیرنویس به نقل ار ایسنا، «جنت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که این کشور در حال بررسی تحریم‌های بیستر علیه جنبش حماس فلسطین به منظور محدود کردن توان این گروه برای دسترسی به منابع مالی در پی عملیات گسترده و غافلگیرانه «طوفان الاقصی» علیه رژیم صهیونیستی در ۷ اکتبر(۱۵ مهر) است.بلومبرگ در این […]

به گزارش زیرنویس به نقل ار ایسنا، «جنت یلن» وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که این کشور در حال بررسی تحریم‌های بیستر علیه جنبش حماس فلسطین به منظور محدود کردن توان این گروه برای دسترسی به منابع مالی در پی عملیات گسترده و غافلگیرانه «طوفان الاقصی» علیه رژیم صهیونیستی در ۷ اکتبر(۱۵ مهر) است.
بلومبرگ در این باره گزارش داد که یلن در این باره گفت: «ما مطمئنا به دنبال فرصت‌های بیشتری هستیم. ما تماما روی این موضوع متمرکزیم و احتمالا کارهای بیشتری انجام خواهیم داد.»
وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره این که چه اقدامات بخصوصی انجام خواهد شد، توضیحی نداد اما گفت که دولت آمریکا طی سال گذشته، اقدامات متعددی برای محدودسازی توان حماس در دسترسی به منابع مالی انجام داده است.
او گفت که مقامات وزارت خزانه‌داری این هفته سفرهایی خواهند داشت که در آن با متحدان اروپایی و منطقه‌ای به بررسی راه‌های جدید به منظور هدف قرار دادن این گروه می‌پردازد که از زمان تروریستی اعلام شدنش در ۱۹۹۷ تحت قوانین آمریکا، مشمول تحریم‌های سختی بوده است.
قرار است «والی آدییِمو» معاون وزیر خزانه‌داری به اروپا سفر کند و «برایان نلسون» معاون دیگر وزیر خزانه‌داری قرار است به قطر سفر کند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا، هفته گذشته چند فرد مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های حماس و دو تن از مقامات ارشد این گروه را تحریم کرد. اما تعداد کلی تحریم‌ها علیه این گروه کمتر از ۱۵۰ مورد است که نشان‌دهنده چالش پیدا کردن اهداف تحریمی جدید است.
یلن همچنین ادعای جمهوری‌خواهان آمریکا مبنی بر هزینه شدن پول‌های آزاد شده ایران از بانک‌های کره جنوبی به عنوان بخشی از توافق تبادل زندانیان میان دو کشور در تامین حمله حماس به رژیم صهیونیستی گفت: ایران حتی به یک سنت از ۶ میلیارد دلار پول‌های درآمد نفتی‌اش که در حساب‌های بانکی در قطر است، دست نزده است.
طبق توافقی که میان طرفین انجام شده بود، این پول‌ها پس از انتقال به حساب‌های بانکی محدودشده در قطر، قرار است صرف هزینه‌های بشردوستانه، از جمله خرید دارو، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی شود.

در همین راستا و در پی ادعای اثبات‌نشده برخی مقامات آمریکایی، به ویژه جمهوری‌خواهان مبنی بر نقش ایران در رخ دادن عملیات گسترده «طوفان الاقصی» توسط جنبش مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی و تلاش برای مرتبط ساختن موضوع توافق تهران و واشنگتن برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی به وقوع این حمله، «تیم اسکات» سناتور کارولینای جنوبی به همراه ۲۲ قانون‌گذار جمهوری‌خواه و یک قانون‌گذار مستقل، اخیرا، لایحه‌ای را برای مسدودسازی دوباره این ۶ میلیارد دلار تنظیم و ارائه کرده‌اند.
شبکه ان‌بی‌سی نیوز در این باره گزارش داد که این لایحه خواستار لغو معافیت تحریمی صادر شده از سوی دولت آمریکا برای آزادسازی این پول‌ها می‌شود.
این لایحه همچنین از وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌خواهد دارایی‌های باارزش ایران را که در حال حاضر تحت تحریم‌های آمریکا مسدود شده‌اند بررسی کرده و به کنگره گزارش دهد.
لایحه موجود با توجه به شکاف‌های موجود میان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، مسیر نامشخصی برای تصویب شدن پیش رو دارد.
تیم اسکات در بیانیه‌ای مدعی شد که آزادسازی این پول‌ها «اشتباه بزرگی بود که بازاری برای گروگان‌ گرفتن آمریکایی‌ها، جسورتر کردن رقبایمان و افزایش اعتبارات صورت وضعیت مالی یکی از بزرگ‌ترین حامیان حماس شد.»
اگرچه، مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله «آنتونی بلینکن» در این مدت در واکنش به انتقادات داخلی از این دست، تاکید کردند که حتی یک دلار هم از این پول‌ها که در واقع، درآمد نفتی ایران بود که در جریان آزادسازی به حساب‌های بانکی محدودشده در قطر منتقل شده‌اند، هنوز هزینه نشده و تنها برای مصارف بشردوستانه استفاده خواهد شد.
مقامات دولت آمریکا با وجود ادعای این که ایران به واسطه حمایت‌های دیرینه‌اش از جنبش مقاومت فلسطین در این اقدام حماس «نقش هم‌دستانه» داشته است، می‌گویند هنوز مدرک موثقی ندارند که اثبات کند ایران از این حمله مطلع بوده یا به آن مستقیما کمک کرده است.
این در حالی است که «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگویی تلویزیونی در این باره تاکید کرده که «جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه از جنگ استقبال نکرده است. تلاش ما متمرکز بر احقاق حقوق فلسطینی‌ها و عدم گسترش جنگ است.»
انتهای پیام

به این نوشته از ۶ چند امتیاز می دهید؟