به گزارش زیرنویس به نقل از تسنیم، روزنامه نیکی ژاپن طی گزارشی نوشت: صادرات نفت خام ایران در سال گذشته میلادی تقریباً 50 درصد رشد کرد و به بالاترین میزان در پنج سال اخیر یعنی حدود 1.3 میلیون بشکه در روز رسید. بیشتر صادرات نفت ایران در این سال به مقصد چین بوده است. بر […]

به گزارش زیرنویس به نقل از تسنیم، روزنامه نیکی ژاپن طی گزارشی نوشت: صادرات نفت خام ایران در سال گذشته میلادی تقریباً 50 درصد رشد کرد و به بالاترین میزان در پنج سال اخیر یعنی حدود 1.3 میلیون بشکه در روز رسید.

بیشتر صادرات نفت ایران در این سال به مقصد چین بوده است.

بر اساس این گزارش آژانس بین‌المللی انرژی از تولید روزانه 2.99 میلیون بشکه نفت ایران در سال 2023 خبر داده که 440 هزار بشکه بیشتر از سال 2022 است.

تقاضای سریع چین، ایران را به افزایش تولید ترغیب کرده است. داده‌های شرکت تحقیقاتی اروپایی کپلر نشان می‌دهد که تقریباً 90 درصد از صادرات نفت خام ایران به چین انجام می‌شود.

به گفته رویترز و منابع دیگر، بیش از 40 پالایشگاه مستقل کوچک و متوسط چین اغلب نفت ایران را با یوان خریداری می‌کنند.

نفتکش‌هایی که نفت ایران را منتقل می‌کنند از روش‌هایی مانند انتقال کشتی به کشتی در دریا و پنهان کردن اطلاعات مکانی خود برای دور زدن تحریم‌ها استفاده می‌کنند.

این گزارش مدعی است از زمانی که حمله روسیه به اوکراین باعث افزایش قیمت نفت خام و بنزین شد، رویکرد واشنگتن در اجرای تحریم‌ها تغییر کرده و دولت جو بایدن در واقع مجبور شده است به طور ضمنی صادرات ایران را بپذیرد.

منبع خبر: رکنـا