اکبر کارگر جم پیشکسوت قدیمی تیم استقلال در گفت‌وگو با زیرنویس، درباره شرایط این روزهای استقلال و مشکلات جدید به‌وجودآمده در سطح مدیریتی اظهاراتی را مطرح کرد. از اوضاع و احوال باشگاه استقلال تا چه اندازه مطلع هستید؟به هر حال کمابیش در ارتباط هستم و می‌دانم که اخیرا اردوی تیم استقلال در خارج از کشور […]

اکبر کارگر جم پیشکسوت قدیمی تیم استقلال در گفت‌وگو با زیرنویس، درباره شرایط این روزهای استقلال و مشکلات جدید به‌وجودآمده در سطح مدیریتی اظهاراتی را مطرح کرد.

از اوضاع و احوال باشگاه استقلال تا چه اندازه مطلع هستید؟
به هر حال کمابیش در ارتباط هستم و می‌دانم که اخیرا اردوی تیم استقلال در خارج از کشور به هم خورد. این اصلا خوب نبود و من از شنیدن این خبر ناراحت شدم. واقعا جای تاسف دارد.

از چه نظر جای تاسف دارد؟
از هر نظر که فکر کنید جای تاسف دارد. اول و مهمتر از هر چیز این برای شان باشگاه استقلال بسیار بد است. ظاهرا قرار بوده به امارات برویم و با یک زمین تمرینی صحبت‌هایی صورت گرفته بوده ولی حالا این اردو به هم خورده است. به هر حال برای پرستیژ باشگاه استقلال خوب نیست که اردویش به هم بخورد. نمی‌خواهم از تیم‌های اروپایی مثال بزنم ولی در همین تیم‌های حاشیه خلیج فارس باشگاه‌هایی که در کشورهای قطری، اماراتی و یا عربستانی حضور دارند از ماه‌ها قبل اردویشان در اروپا یا کشورهای دیگر پیش‌بینی می‌شود و در تاریخ مقرر به آن‌جا می‌روند، بازی‌های دوستانه برگزار می‌کنند و در نهایت به خوشی برمی‌گردند. اما این‌که ما در همین کشور همسایه، برنامه اردو بریزیم و بعد آن را لغوشده اعلام کنیم اصلا برای باشگاه استقلال و نامش خوب نیست. ای کاش این اتفاق رخ نمی‌داد.

شنیدید که علت اصلی لغو این اردو چه بوده است؟
ظاهرا کادر فنی از قبل اعلام کرده بوده که در صورت جذب بازیکنان موردنظر جواد نکونام این اردو عملی خواهد شد ولی این اتفاق رخ نداده و بازیکنان جذب نشدند. این‌ها از جمله ناهماهنگی‌هایی است که بین مدیریت و کادر فنی اختلاف به وجود می‌آورد. من اصلا دوست ندارم در این باره حرف بزنم و بخواهم بگویم که تا چه اندازه این شرایط می‌تواند برای تیم استقلال و البته باشگاه دردسرساز باشد. هرچند که شنیدم گروهی از هواداران استقلال هم مقابل باشگاه رفته بودند و از این نظر ابراز نگرانی کردند.

تا چه اندازه به آن‌ها حق می‌دهید که از این بابت نگران باشند؟
آن‌ها صددرصد حق دارند نگران باشگاهشان باشند. اگر آن‌ها نگران نباشند که دیگر استقلال، استقلال نیست. اگر امروز علی خطیر یا جواد نکونام به خودشان می‌بالند که مدیر عامل یا سرمربی یکی از پرافتخارترین تیم‌های آسیا و ایران هستند به خاطر همین هواداران است. طرفداران تیم استقلال طی دهه‌های متمادی این باشگاه را حمایت کرده‌اند و هر روز بر تعدادشان افزوده شده حالا این حمایت میلیونی است که به باشگاه استقلال ارزش و اعتبار بیشتری می‌بخشد. در غیر این صورت باشگاه استقلال هم با یک باشگاه کم‌طرفدار یا بی‌طرفدار معمولی تفاوتی نداشت. برای همین است که می‌گویم این قبیل اختلافات ضرر و زیان سنگینی برای این باشگاه دارد.

چه ضرر و زیانی! منظورتان مسائل مالی است؟
فراتر از مالی! وقتی هواداران استقلال نگران باشند این بدترین اتفاق برای باشگاه است. هوادار وقتی خوشحال باشد از تیمش حمایت می‌کند، خیالش راحت است، جلوی هواداران دیگر تیم‌ها سرش را بالا می‌گیرد و به تیمش افتخار می‌کند. در غیر این صورت سرشکستگی، ناراحتی، حتی گریه و غصه خوردن و در پاره‌ای موارد خدای نخواسته اتفاقات بدتری می‌تواند در انتظار این هوادار باشد. هوادار جان اصلی باشگاه است. در واقع قلب تپنده این باشگاه همان هواداران هستند که اگر نباشند قلب باشگاه از حرکت می‌ایستد.

هدفشان پایین کشیدن استقلال است/ باور نمی‌کنم کسی در باشگاه آرزوی ناکامی نکونام را دارد/ جواد نه، حالا نوبت مدیرعامل است!

چه پیشنهادی دارید؟
قطعا نکونام و علی خطیر باید کنار هم بایستند. مادامی که مدیرعامل و سرمربی تیم پشت هم نباشند و یکدیگر را حمایت نکنند تیم ضرر می‌کند. من واقعا خوشحالم که با وجود این قبیل اختلافات که در طول ماه‌های گذشته کمابیش از آن‌ها اطلاع داشتیم، تیم استقلال توانست خودش را در بالای جدول حفظ کند و در نهایت بیشترین امتیاز را بگیرد. این خیلی خوب بود اما تضمینی وجود ندارد که ما بتوانیم در دور برگشت هم چنین شرایطی را داشته باشیم. تا جایی که خبر دارم تیم‌های دیگر اردوی خارج از کشور برگزار کردند بازیکن گرفتند. در آرامش هستند و خودشان را برای دور برگشت مهیا می‌کنند. قطعا مهمترین هدف آن‌ها پایین کشیدن استقلال و گرفتن جای تیم ماست. در چنین وضعیتی انتشار بیانیه باشگاه استقلال علیه نکونام و حرف‌های نکونام علیه خطیر اتفاقات خوبی نیست و می‌تواند تمرکز و انرژی بازیکنان را از بین ببرد. ما باید به فکر استقلال باشیم. استقلال با این پتانسیل بالای هواداران و بازیکنان قطعا می‌تواند کاندیدای قهرمانی باشد. حیف است این وضعیت خوب را از بین ببریم و قدرش را ندانیم.

فکر می‌کنید این اتفاقات خوب که شما انتظارش را دارید برای استقلال رقم بخورد؟
نمی‌دانم! متاسفانه اتفاقات مربوط به اختلاف بین خطیر و نکونام به‌قدری طولانی شده که تصور رفع شدن آن کمی سخت است، ولی قطعا می‌توان با کدخدامنشی و پادرمیانی بزرگترهای باشگاه این موضوع را ختم بخیر کرد. به نظرم جواد نکونام در حد خودش ثابت کرده که برای استقلال از هیچ تلاشی فروگذار نیست. او در چند مورد در طول نیم‌فصل اول از خواسته‌هایش کوتاه آمد و قید برخی مسائل را زد، فکر می‌کنم حالا نوبت مدیر عامل باشگاه است که به خواسته‌های جواد نکونام فکر کند و آن‌ها را جامه عمل بپوشاند. قطعا هر افتخاری نصیب استقلال شود نام مدیرعامل هم در آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین نفرات برده خواهد شد. تعجب می‌کنم اگر این شایعات درباره مدیریت باشگاه و این‌که نخواهد نکونام موفق باشد حقیقت داشته باشند. من و خیلی‌های دیگر از موسفیدهای باشگاه استقلال منتظر دیدن دوباره جام قهرمانی بالای دستان کاپیتان تیم مان هستیم و نمی‌توانیم باور کنیم که یک نفر در باشگاه استقلال چنین خواسته‌ای نداشته باشد. امیدوارم اتفاقات خوب برای استقلال رقم بخورد و در نهایت بتوانیم با قهرمانی فصل جاری لیگ برتر را پشت سر بگذاریم.

منبع: خبـر ورزشی