«برای اسکای هر ماه حدود ۱۶ میلیون تومان هزینه می‌کنم. آخر هفته هم می‌خواهم برایش چکمه بخرم» این را ژیلا می‌گوید که درآمدش حدود ۱۸ میلیون تومان است! جایگاه حیوانات خانگی در بین خانواده‌ها به حدی رسیده که حتی کافه و رستوران‌هایی مخصوص حیوانات در برخی مناطق شهری راه افتاده است. این در حالی است […]

 «برای اسکای هر ماه حدود ۱۶ میلیون تومان هزینه می‌کنم. آخر هفته هم می‌خواهم برایش چکمه بخرم» این را ژیلا می‌گوید که درآمدش حدود ۱۸ میلیون تومان است!

جایگاه حیوانات خانگی در بین خانواده‌ها به حدی رسیده که حتی کافه و رستوران‌هایی مخصوص حیوانات در برخی مناطق شهری راه افتاده است. این در حالی است که یک جامعه‌شناس سیف‌الله سیف‌اللهی می‌گوید که «برخی مردم در طول سال حتی رنگ رستوران را نمی‌بینند».

 

این کافه سفارش سگتان را سرو می‌کند

صنعتی که حیوانات خانگی با خودشان آورده‌اند!

نگهداری حیوانات خاص در سال‌های اخیر بین مردم جا افتاده و بسیاری در خانه‌های کوچک هم حیوان خانگی نگهداری می‌کنند، البته نگهداری پرندگان و ماهیان نزد ایرانیان قدمت طولانی دارد.در خارج از کشور هم بر اساس گزارش بلومبرگ صنعت حیوانات خانگی ۳۰۰ میلیارد دلار است. یعنی بیش از ۶ برابر درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۳ !

سگ‌گردانی این روزها به فخر فروشی تبدیل شده است

با وجود ممنوع بودن نگهداری برخی حیوانات در مشاعات آپارتمان‌ها، هنوز قانون مجازات سگ در مجلس نهایی نشده است. همچنین در پارک‌ها آوردن برخی حیوانات همچون سگ ممنوع است، اما این روزها برخی از مراکز تفریحی پاتوق سگ‌ها شده‌اند. در حالی که رئیس جامعه دامپزشکان ایران گفته است از «هر ۱۰ نفر یک نفر حیوان خانگی دارد»

 

این کافه سفارش سگتان را سرو می‌کند

کافی‌پت‌ها در صنعت حیوانات خانگی جای پا پیدا کرده است

در مناطق شمالی تهران پت‌شاپ‌ها، آرایشگاه، آتلیه عکاسی، هتل‌ها و پانسیون‌های حیوانات در حال گسترش است و حتی حیوانات به نوعی جایگزین فرزند در خانواده شدند. یک دامپزشک پیام محبی معتقد است که «برخی فکر می‌کنند نگهداری حیوانات باعث بهبود جایگاه اجتماعی آن‌ها می‌شود».

البته یک روان‌شناس فرزاد طباطبایی می‌گوید گاهی انسان نیاز دارد با موجودی غیر از انسان ارتباط برقرار کند تا «از احساس تنهایی در وجودش کاهش یابد» و حتی برایش هزینه هم کند.

با استناد بر داده‌های وزارت بهداشت و سازمان نظام دامپزشکی کشور

اما روانشناس و مشاور خانواده اکرم تقی‌پور می‌گوید این افراد که مدعی حقوق‌حیوانات هستند، «برای خودنمایی حیوانات را در اسارت قرار می‌دهند» ‌ظلم آشکار به آن‌ها می‌کنند.

یک کافی‌پت در تهران

ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی، تشویق به ازدواج و فرزندآوری برای کاهش حس تنهایی می‌تواند نقش موثری در شادابی جوانان داشته باشد، همچنین ایجاد پارک‌های شادی و پر کردن اوقات فراغت سالم برای کودکان، نوجوانان و جوانان از سوی شهرداری و نهادهای فرهنگی نقش کلیدی برای دور کردن نسل جوان از نگهداری حیوانات خانگی نظیر گربه و سگ را داشته باشد.

+