به گزارش زیرنویس، بر اساس مطالعه اخیر دانشگاه اکستر انگلستان ، موسیقی و نواختن ساز منجر به سلامت مغز در سنین بالاتر می‌شود. نتایج نشان‌دهنده همبستگی روشنی بین درگیری موسیقی و بهبود عملکرد شناختی در آینده است. محققان تأثیر نواختن آلات موسیقی یا آواز خواندن گروه کر را بر سلامت مغز بررسی کردند. کارشناسان تجربه […]

به گزارش زیرنویس، بر اساس مطالعه اخیر دانشگاه اکستر انگلستان ، موسیقی و نواختن ساز منجر به سلامت مغز در سنین بالاتر می‌شود. نتایج نشان‌دهنده همبستگی روشنی بین درگیری موسیقی و بهبود عملکرد شناختی در آینده است.

محققان تأثیر نواختن آلات موسیقی یا آواز خواندن گروه کر را بر سلامت مغز بررسی کردند. کارشناسان تجربه موسیقی و قرار گرفتن در معرض موسیقی در طول زندگی شرکت‌کنندگان همچنین نتایج آزمون‌های شناختی را بررسی کردند تا مشخص کنند که آیا درگیری موسیقی به حفظ هوشیاری مغز در آینده زندگی کمک می‌کند یا خیر.

نتایج این تجزیه و تحلیل نشان داد که نواختن یک ساز موسیقی به ویژه پیانو ، موجب تقویت حافظه و عملکرد اجرایی بهتر می‌شود و شامل توانایی‌های پیچیده حل مسئله است. این مزایا حتی برای کسانی که فعالیت‌های موسیقی خود را تا آخر عمر ادامه می‌دهند بیشتر است.

اگرچه تحقیقات بیشتری برای بررسی این رابطه مورد نیاز است اما یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که ترویج آموزش موسیقی بخش ارزشمندی از ابتکارات بهداشت عمومی برای ترویج یک سبک زندگی محافظت‌کننده برای سلامت مغز است، همانطور که افراد مسن را تشویق می‌کند تا در زندگی به موسیقی بازگردند.

شواهد قابل‌توجهی برای فواید فعالیت‌های گروهی موسیقی برای افراد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر وجود دارد و این رویکرد می‌تواند به‌عنوان بخشی از یک بسته سالمندی سالم برای افراد مسن گسترش یابد تا آنها را قادر سازد به‌طور فعال خطر ابتلا را کاهش و سلامت مغز را ارتقاء دهند.

 

منبع خبر: رکنـا