بسته شدن پرونده دوپینگ ۲۰۲۳ با اعلام ۵ حکم/ کشتی هم دوپینگی دارد  |
بسته شدن پرونده دوپینگ ۲۰۲۳ با اعلام ۵ حکم/ کشتی هم دوپینگی دارد  |

پرونده محرومان دوپینگی ایران در سال ۲۰۲۳ میلادی به زودی با اعلام حکم قطعی ۵ ورزشکار بسته خواهد شد، این ورزشکاران از رشته های کشتی، فوتبال، جودو نابینایان و پارادوومیدانی هستند.

 

به گزارش خبرنگار مهر، با وجود گذشت حدود دو ماه از آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی و آغاز فعالیت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) برای کنترل دوپینگ ورزشکاران در این سال، هنوز پرونده محرومان دوپینگی در سال گذشته بسته نشده است چرا که هنوز حکم نهایی در مورد ۵ ورزشکار صادر نشده است.

جودو نابینایان (۲ نفر)، پارادوومیدانی، فوتبال و کشتی (یک نفر) رشته‌هایی هستند که تست دوپینگ ورزشکاران شأن به خاطر استفاده از مواد نیروزا متخلف مثبت شده است اما هنوز حکم محرومیت آنها اعلام نشده یا اینکه نهایی نشده است.

کشتی در حالی یک ورزشکار دوپینگی دارد که تا پیش از نام این رشته در فهرست دوپینگی‌های سال ۲۰۲۳ میلادی نبود. فوتبال اما پیش از این به واسطه دوپینگ محمد حسین حیدری و محرومیت ۴ ساله او وارد فهرست رشته‌های دوپینگی سال گذشته میلادی شده بود.

جودوکاران نابینا که در انتظار اعلام حکم هستند هم همان ورزشکارانی هستند که به بازی‌های پاراآسیایی هانگژو اعزام شدند اما به خاطر برملا شدن نتیجه نمونه گیری اخذ شده از آنها به کشور بازگردانده شدند. پارادوومیدانی کار دوپینگی اما در بازی‌های پاراآسیایی شرکت کرد و موفق به کسب مدال هم شد.

فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در گفت و گو با خبرنگار مهر با یادآوری پروسه صدور رأی برای ورزشکاران دوپینگی و اینکه گذر از مرحله استیناف لازمه نهایی شدن حکم است، گفت: حکم محرومیت یکی از جودوکاران نابینا و کشتی گیر متخلف از دوره استیناف گذشته و نهایی شده است. به زودی این حکم و نام ورزشکاران دوپینگی این دو رشته اعلام رسمی می‌شود.

وی تصریح کرد: در مورد سه ورزشکار دیگر که از رشته‌های فوتبال، جودو نابینایان و پارادوومیدانی هستند حکم اولیه برای آنها صادر شده است اما هنوز مرحله بررسی در کمیته استیناف به سرانجام نرسیده است. به محض برگزاری نشست این کمیته و نهایی شدن حکم، آن را هم اعلام رسمی می‌کنیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ تاکید کرد: با نهایی شدن حکم محرومیت این ۵ ورزشکار، پرونده ورزشکاران محروم و دوپینگی در سال ۲۰۲۳ بسته خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، تاکنون ۱۶ ورزشکار از رشته‌های کشتی پهلوانی (۲ نفر)، وزنه برداری (۳ نفر)، جودو (یک نفر)، دوومیدانی (یک نفر)، کوراش (۳ نفر)، دوچرخه سواری (۲ نفر)، بسکتبال (یک نفر)، پاراکانو (یک نفر)، فوتبال (یک نفر)، پارادوومیدانی (یک نفر) به خاطر استفاده از مواد نیروزا در سال ۲۰۲۳ با محرومیت مواجه شده‌اند.

با اضافه شدن ۵ ورزشکار دوپینگی که حکم آنها هنوز نهایی یا اعلام نشده است، مجموع ورزشکاران دوپینگی ایران در سال گذشته میلادی به ۲۱ نفر می‌رسد.

منبع: مـهر