سازمان خصوصی‌سازی نمی‌خواهد استقلال به لیگ قهرمانان برود!
سازمان خصوصی‌سازی نمی‌خواهد استقلال به لیگ قهرمانان برود!

مدیرعامل اسبق استقلال با صراحت گفت سازمان خصوصی‌سازی نمی‌خواهد استقلال در لیگ قهرمانان حاضر شود!

 

استقلال اتفاقات حاشیه‌ای عجیبی را به جان خریده است. از اختلاف علی خطیر و جواد نکونام گرفته تا ماجرای دریافت مجوز حرفه‌ای. در این رابطه و پیرامون مسائل دیگر با کاظم اولیایی مدیرعامل اسبق استقلال و یکی از اعضای کمیته صدور مجوز حرفه‌ای صحبت کردیم. او اطلاعات بسیار جالبی در اختیارمان گذاشت.

اختلاف میان علی خطیر و جواد نکونام به اوج رسیده است. چرا استقلال چنین فضایی را تجربه می‌کند؟
این مسئله دو عامل دارد. عامل اول اینکه برخی  افراد  به وظیفه خودشان در مورد استقلال عمل نمی‌کنند. شما ببینید مجمع باید در این رابطه خیلی قاطعانه داستان را حل کند. باید به اختلاف وزارت ورزش و سازمان خصوصی‌سازی در مورد استقلال رسیدگی شود. عامل بعدی هم بحث مالی است. استقلال می‌خواهد بازیکن بخرد و برای این کار باید بودجه داشته باشد. الان چه کسی برای استقلال ردیف بودجه تعیین می کند؟ در واقع باید  با توجه به ردیف بودجه بازیکن بخرند. سرمربی می‌خواهد بهترین بازیکنان را جذب کند ولی باید ردیف بودجه مشخص شده باشد تا هم مدیرعامل و هم سرمربی بدانند که چقدر می‌توانند خرید کنند. به قول معروف: بر احوال آن کسی باید گریست که دخلش بود ۱۹ و خرجش ۲۰!

 در رابطه با همین بحث بودجه یاد فروردین سال ۶۹ می‌افتیم. زمانی که شما مدیرعامل بودید و در یک مقطع کمتر از ۲۰ روز توانستید ۴ بازیکن سرشناس را به استقلال بیاورید. از عبدالعلی چنگیز و شاهین بیانی که برگشتند تا احمدرضا عابدزاده و مهدی فنونی‌زاده که از تام اصفهان و دارایی تهران به استقلال آمدند. پول خرید این چهار بازیکن که در قهرمانی‌های داخلی و آسیایی استقلال نقش بسیار مهمی داشتند چطور تهیه شد؟
اولاً که باید انصاف داشت و گفت ما در آن مقطع فوتبال را به صورت آماتور اداره می‌کردیم و شرایط حرفه‌ای نبود. هرچند که در همان فوتبال آماتور ما ستارگان بسیار بزرگی داشتیم که در فوتبال ایران به چهره‌های ماندگاری تبدیل شدند. همین آقای عابدزاده در استقلال شد عابدزاده. ایشان به توصیه مرحوم پرویز دهداری برای پیشرفت بیشتر به تهران آمد و ما او را جذب کردیم. عابدزاده کمتر از ۱۸ ماه پس از حضورش در استقلال با تیم ملی قهرمان بازی‌های آسیایی شده بود، قهرمانی در لیگ قدس را جشن گرفت وتوانست با استقلال قهرمان جام باشگاه‌های آسیا نیز شود. این سه مقام قهرمانی کمک شایان توجهی به عابدزاده کرد. البته انصافا خودش هم بازیکن بزرگی بود. چنگیز و شاهین بیانی نیز چون از قبل استقلالی بودند بلافاصله پس از اینکه بحث حضورشان در استقلال مطرح شد اصلاً با ما مسائل مالی را مطرح نکردند و آنقدر معرفت داشتند که اول با استقلال توافق کردند و ما بعد از این توافق، رقمی که می‌توانستیم به آنها پرداخت کنیم را اعلام کردیم. در رابطه با این بازیکنان که اسم آوردید و تمام بازیکنان آن فصل استقلال باید بگویم که به طور میانگین ۳۰ درصد از بودجه برای جذب آنها توسط هواداران متمول تامین می‌شد و این مسئله غیر قابل کتمان است. البته در آن زمان پول گرفتن از هواداران متمول در قالب کانون طرفداران کاملاً قانونی بود و چون فوتبال به صورت آماتور اداره می‌شد، اصلاً حرکت غیرقانونی به حساب نمی‌آمد. ۳۵ درصد دیگر از بودجه تبلیغاتی شرکت‌های خصولتی تامین می‌شد و مابقی را هم به نوعی از طریق اسپانسرهای پنهان جور می‌کردیم.

الان حضور ذهن دارید که برای عابدزاده، شاهین بیانی، چنگیز و مهدی فنونی زاده در مجموع فروردین سال ۶۹ چقدر هزینه کردید؟
آن زمان ما بچه‌ها را به سه گروه تقسیم کرده بودیم که کسوت برایمان در اولویت بود. این چهار بازیکن که شما نام بردید در فروردین سال ۶۹ روی هم با ۵۰۰ هزار تومان استقلالی شدند.

و به عنوان سوال آخر، برسیم به شرایط استقلال بابت گرفتن مجوز حرفه‌ای آیا به نظر شما استقلال این فصل مجوز حرفه‌ای می‌گیرد و می‌تواند به لیگ قهرمانان برود یا اینکه اتفاق تلخ ۲ فصل قبل دوباره تکرار خواهد شد؟
متاسفانه نمی‌خواهند استقلال مجوز حرفه‌ای بگیرد و به لیگ قهرمانان آسیا برود. متاسفانه باید بگویم سازمان خصوصی‌سازی سد راه حضور استقلال در لیگ قهرمانان آسیا شده است. این سازمان سد راه شده تا استقلال مجوز حرفه‌ای نگیرد. زمان به سرعت در حال سپری شدن است و تا چشم به هم بزنیم، به ضرب الاجل تعیین شده توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌رسیم. سازمان خصوصی‌سازی باید مشکل مدیریت مشترک را از روی سر استقلال و پرسپولیس بردارد تا مشکل استقلال برای رسیدن به مجوز حرفه‌ای و لیگ قهرمانان آسیا حل شود ولی نمی‌دانم چرا آقایان زیر بار نمی‌روند؟ باید به دستور صریح رییس جمهور عمل شود ولی متاسفانه نمی شود.

منبع: خبـر ورزشی