ایران در صنعت نیروگاهی خودکفا شد
ایران در صنعت نیروگاهی خودکفا شد

اطلاعات نوشت: علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو دیروز در بازدید از کارخانه‌های گروه صنعتی مپنا با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: در کل صنعت نیروگاهی به خودکفایی کامل رسیده ایم و آماده انتقال تجارب و محصولات خود به بازارهای صادراتی هستیم. وی ادامه داد: طی دو سال و نیم اخیر با کمک بخش‌های مختلف بیش […]

- ایران در صنعت نیروگاهی خودکفا شد

اطلاعات نوشت: علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو دیروز در بازدید از کارخانه‌های گروه صنعتی مپنا با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت: در کل صنعت نیروگاهی به خودکفایی کامل رسیده ایم و آماده انتقال تجارب و محصولات خود به بازارهای صادراتی هستیم.

وی ادامه داد: طی دو سال و نیم اخیر با کمک بخش‌های مختلف بیش از ۸۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور‌ افزوده شد‌‌ و این مهم نقش به سزایی در رفع ناترازی برق کشور داشته است .

وزیر نیرو با اشاره به لزوم حمایت مالی از واحدهای نیروگاهی کشور به منظور افزایش راندمان و توسعه ظرفیت گفت: با وجود اهمیت بالای حمایت مالی از طرح‌های توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور، صندوق توسعه ملی به تعهدات خود در این حوزه به خوبی عمل‌ نکرده است.

وی افزود: موضوع رفع ناترازی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد که این اتفاق علاوه بر افزایش رفاه عمومی همچنین به افزایش بازدهی در حوزه انرژی منجر شده و به اقتصاد کشور هم کمک شایانی خواهد کرد.

محرابیان با اشاره به برنامه‌های وزارت نیرو برای عبور موفق از اوج بار ۱۴۰۳ گفت: طی سه سال اخیر برنامه‌های مشخصی برای مدیریت بار مصرف برق فصل گرم در دستور کار قرار گرفت که در سال ۱۴۰۱ برای این موضوع ۱۰۰ اقدام، در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۴۰ اقدام و برای فصل گرم سال جاری هم ۱۸۰ اقدام طراحی و‌اجرا شد.

وی با تشریح بخش‌های مختلف برنامه‌های وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق در سال جاری گفت: بخشی از اقدامات وزارت نیرو‌ در این راستا به توسعه شبکه‌های انتقال، توزیع، افزایش پست‌ها و نظایر آن مرتبط است و بخشی هم به افزایش ظرفیت و راندمان نیروگاهی کشور چه در بخش حرارتی و چه در بخش برقابی باز می گردد.

این مقام مسئول درباره نحوه مدیریت مصرف برق صنایع تصریح کرد: سال گذشته برای اولین بار میزان مصرف کلی برق صنایع از میزان مصرف برق بخش خانگی در ایام فصل گرم سال فراتر رفت.

وی با تاکید بر اهتمام وزارت نیرو برای تامین برق کافی برای صنایع در دوره اوج بار مصرف امسال ادامه داد: بر اساس تفاهمنامه‌ای که با وزارت صنعت و بر اساس قانون منعقد شده است، صنایع بزرگ ملزم به ایجاد نیروگاه به منظور تامین بخشی از برق مورد نیاز خود هستند.

محرابیان با بیان اینکه انرژی مورد نیار صنایع امسال هم در ساعات مختلف تامین می‌شود،گفت: هم اکنون ۵ واحد نیروگاهی صنایع در استان‌های مختلف کشور به بهره‌برداری رسیده است و صنایعی که اقدام به احداث نیروگاه‌های خود تامین کرده‌اند، در ایام مدیریت مصرف برق در اولویت قرار می‌گیرند.

وی درباره میزان واردات و صادرات برق کشور گفت: تبادل برق با کشورهای همسایه یکی از سیاست‌های اصلی وزارت نیرو است که به صورت کلی در طول یک سال ما ٨٠ درصد صادرات و ٢٠ درصد واردات دا‌ریم.

محرابیان ضمن انتقاد از عملکرد صندوق توسعه ملی در تامین مالی طرح‌های نیروگاهی، ابراز امیدواری کرد که به‌زودی رویکرد این صندوق تغییر کند وگفت: تامین مالی طرح‌های نیروگاهی بسیار مهم هستند زیرا نمی‌توان طرح‌هایی مثل فولاد و سایر صنایع تامین مالی شوند، اما صنعت نیروگاهی که زیرساخت همه این صنایع است، تامین مالی نشود.

وی ابراز امیدواری کرد با تامین مالی از سوی صندوق توسعه ملی بتوان طرح‌های نیروگاهی را به موقع به بهره‌برداری برسانیم.

منبع: اطلاعات انلاین

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.