دیگر قادر به پذیرش بیشتر اتباع نیستیم
دیگر قادر به پذیرش بیشتر اتباع نیستیم

احمد وحیدی عصر امروز در آیین “سپاس معلم” ضمن تبریک روز معلم اظهار داشت: حرکت رو به جلو در دنیا بدون جریان علم آموزی معنا ندارد و معلمان نیز موتور حرکت جامعه هستند. وی افزود: تهران ام‌القرای سیاسی کشور محسوب می‌شود، لذا حل و پرداختن به مسائل تهران بسیار مهم است. وزیر کشور در ادامه […]

- دیگر قادر به پذیرش بیشتر اتباع نیستیم

احمد وحیدی عصر امروز در آیین “سپاس معلم” ضمن تبریک روز معلم اظهار داشت: حرکت رو به جلو در دنیا بدون جریان علم آموزی معنا ندارد و معلمان نیز موتور حرکت جامعه هستند.

وی افزود: تهران ام‌القرای سیاسی کشور محسوب می‌شود، لذا حل و پرداختن به مسائل تهران بسیار مهم است.

وزیر کشور در ادامه گفت: درصد سهم تهران در توسعه کشور بر اساس آمار رسمی در حدود ۲۶ درصد است که بر این اساس در حدود یک چهارم نرخ رشد در این استان محقق می‌شود و جمعیت این استان نیز در حدود ۱۵ میلیون نفر است که نزدیک به یک پنجم جمعیت کشور را شامل شده که مدام نیز در حال افزایش است.

وحیدی با تأکید بر اینکه مسولیت سنگینی در استان تهران وجود دارد، ابراز داشت: انتخابات بسیار خوبی در ۱۱ اسفند از لحاظ امنیت، سلامت و رقابت و مشارکت رقم خورد که بسیار ارزشمند و قابل توجه بود.

وی ادامه داد: انتخابات پیش رو نیز باید به خوبی و با صلابت، امنیت و مشارکت خوب مردم برگزار شود و باتوجه به اینکه بیشترین تعداد کاندیدا مربوط به شهر تهران است این اولین موضوع در دست اجرای شورای اداری استان تهران است که باید برای آن تلاش کنند.

وحیدی با اشاره به موضوع اتباع در استان تهران اظهار داشت: اتباع از یک نگاه انسانی و اخلاقی بررسی می‌شود که عده‌ای تحت فشار‌هایی از طرف قدرتمندان و زورگویان و مستکبرین عالم تحت فشار قرار گرفتند و کشورشان را رها کرده و به کشور ما پناه آوردند که در نگاه اول انسان دوستی و اصول اخلاقی در کشور ما ساکن شدند.

وی افزود: در نگاه دیگر، ما واقعا ظرفیت میزبانی بیش از این نداریم و کشورمان اشباع شده است و بیش از این نباید وارد کشور شوند و اعلام کردیم که قادر به پذیرش بیشتر نیستیم.

وزیر کشور گفت: تعدادی از اتباع نیز که داخل کشورند نیز باید بستر برای بازگشت آنها فراهم شود و کسانی که غیرمجاز‌ند نیز به هیچ وجه مورد قبول ما نیستند.

وحیدی تصریح کرد: هر مجموعه‌ای که این افراد را غیرمجاز به کار گرفته دارای تخلف است و نباید در کشور ما صنایع، ادارات و … این افراد را به کار بگیرند.

وی تأکید کرد: اتباع مجاز نیز محدود به زنان هستند و باید در زمان مقرر به کشور خود بازگشته و برای اصلاح کشورشان کمک کنند؛ موضوع اتباع نباید در کشور‌مان وضعیتی سازمان‌نیافته و بی‌سامان داشته باشد و احیاناً در برخی شهر‌ها مردم نگران شوند لذا باید برنامه برای بازگشت این افراد آماده شود.

وحیدی با بیان اینکه تهران بسیار بزرگ است و کنترل این وسعت موجب شده در خصوص تقسیمات کشوری بحث شود، گفت: تقسیمات کشوری یک ابزار برای اداره و رسیدگی بهتر است.

وی افزود: در حال حاضر در استان تهران ما توازن خوبی نداریم و در برخی از شهر‌ها نرخ رشد خوب است، اما در برخی شهر‌ها خوب نیست، لذا توازن و رسیدگی ضروری است.

وزیر کشور تاکید کرد: تقسیمات کشوری اهدافی را همچون جلوگیری از تمرکزگرایی، امکان رسیدگی بهتر به جا‌هایی که از لحاظ توسعه دچار مشکل هستند و کنترل جمعیت و جلوگیری از ورود جمعیت به شهر تهران است.

وحیدی ادامه داد: برخی تصور می‌کنند، چون مرکز تهران است باید به سمت تهران حرکت کنند، اما در تقسیمات کشوری مراکز دیگری شکل می‌گیرد و رشد می‌کند و کنترل جمعیت و اداره بهتر را بر عهده بگیرند.

وی ابراز داشت: مدتی است که موضوع تهران غربی و تهران شرقی مطرح شده که سیاست دولت در راستای ایجاد عدالت و بهبود رفاه برای شهروندان است که اگر تقسیمات کشوری بتواند به اداره بهتر کمک کند دولت مضایقه‌ای ندارد.

وزیر کشور گفت: در غرب تهران نزدیک به ۳ میلیون نفر جمعیت داریم که جمعیتی فراتر از چندین استان است، لذا از تقسیمات کشوری به عنوان آورده مهم و یک ابزار توسعه و توازن بتواند به کارگیری شود تا مردم بتوانند مسائل اداری و اقتصادی خود را در محیط به خوبی کنترل و اداره کنند که مراحل توسعه و رشد را داشته باشند.

وحیدی افزود: تقسیمات کشور نیاز به مصوبه مجلس دارد و در مجلس بعدی بررسی خواهد شد، لذا نباید دغدغه خاطری باشد، بلکه در راستای بهبود وضعیت انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: انتقال پایتخت از سابق و از همین بابت که بهبود وضعیت را در پی داشته باشد، مطرح بوده که جزو موضوعات کارشناسی است که باید بررسی شود و تحت بررسی قرار گیرد.

منبع: تسنیم

+

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.