رضا مراد صحرایی در حاشیه مرکز پاسخگویی ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران درباره ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی جدید و سیاست ارتقای کیفیت مدارس دولتی گفت: ارتفای کیفیت آموزش و تقویت مدارس دولتی در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و اقدامات متعددی در این راستا در حال انجام است؛ از جمله نحوه […]

رضا مراد صحرایی در حاشیه مرکز پاسخگویی ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران درباره ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی جدید و سیاست ارتقای کیفیت مدارس دولتی گفت: ارتفای کیفیت آموزش و تقویت مدارس دولتی در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و اقدامات متعددی در این راستا در حال انجام است؛ از جمله نحوه سازماندهی نیروی انسانی که مدارس دولتی در اولویت قرار دارند. همچنین نحوه تخصیص سرانه‌های دانش آموزی که اولویت با مدارس دولتی است و یا در نوسازی که اولویت با مدارس دولتی است.

وی با بیان اینکه امسال ۱۹ هزار مشاور و مربی پرورشی برای مدارس دولتی عادی استخدام می‌کنیم افزود: حتما باید سطح کیفیت مدارس بالا برود، یک عقب ماندگی نسبتا طولانی داریم که به سرعت امیدوار هستیم، جبران شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه از خانواده‌ها تقاضا دارم کمک کنند چرا که مدیران مدارس به کمک آنها نیاز دارند ادامه داد: اگر انجمن اولیاء و مربیان در مدرسه قوی شکل بگیرد، برای ارتقای مدرسه و سطح کیفیت آن نقش جدی ایفا خواهند کرد.

مبلغ شهریه مدارس غیردولتی را آموزش و پرورش تعیین نمی‌کند

در این خصوص حامی خانواده‌ها هستیم

صحرایی درباره شهریه مدارس غیردولتی نیز عنوان کرد: شهریه این مدارس طبق قانون تعیین می‌شود و آموزش و پرورش مبلغ تعیین نمی‌کند و مطابق الگویی که در قانون پیش بینی شده است، اقدام می‌کنیم و در این موضوع به طور جدی سعی می‌کنیم حامی خانواده‌ها باشیم و نظارت جدی ایفا کنیم.

چگونگی نظارت بر شهریه مدارس و عودت شهریه اضافی به خانواده‌ها

وی با بیان اینکه امسال طبق قانون، سامانه‌ای راه اندازی خواهد شد که تمام هزینه‌ها شفاف در آنجا ذکر می‌شود گفت: یکی از مسائل این است، عددی که به عنوان شهریه مصوب تعیین می‌شود غیر از شهریه‌ای است که در مدارس دریافت می‌شود، اگر این سامانه با سرعتی که مورد انتظار است راه‌اندازی شود و امیدوارم به آغاز سال تحصیلی جدید برسد، دیگر هیچ پولی گرفته نخواهد شد مگر طبق سامانه و در این سامانه هزینه‌ها شفاف خواهد شد و  اگر مدرسه‌ای شهریه اضافه دریافت کرده باشد، به خانواده برگردانده می‌شود.

موانع قانونی پیش‌پای تشکیل سازمان رفاهی و اقتصادی معلمان

وزیر آموزش و پرورش درباره رفاهیات معلمان و تاسیس سازمان رفاهی گفت: لایحه پیش نویس تاسیس سازمان رفاهی و اقتصادی معلمان تقدیم دولت شد و چندین جلسه در کمیسیون‌های مرتبط بحث شد اما موانع قانونی دیگری برای تاسیس سازمان جدید وجود دارد که این موارد در کمیسیون سرمایه انسانی دولت بحث و مقرر شد که این پیشنهاد به شورای عالی اداری برود و با ارتقای وضعیت موجود، چنین سازوکاری طراحی شود.

وی ادامه داد: تا زمانی که سازمان رفاهی و اقتصادی معلمان تاسیس بشود، ما پیامد آن را در شرایط فعلی دنبال می‌کنیم به عنوان مثال  امکاناتی که در اختیار داریم شبکه بشود و معلمان از سراسر کشور بدانند که در کدام شهرها مراکز رفاهی وجود دارد تا بتوانند سفر کنند؛ تهیه این سامانه ملی در دستور کار قرار گرفته است و در عید نوروز بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در مراکز رفاهی و در مدارس اسکان داده شدند.

شرکت‌های زیان‌ده صندوق ذخیره فرهنگیان تعیین تکلیف می‌شوند 

طبق برنامه هفتم؛ ۸۰ درصد این صندوق بورسی می‌شود

صحرائی درباره روند فعالیت صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: صندوق در اجرای ارزش مالکانه گام موفقی را برداشت و به تازگی سهم بازنشستگان را به سرعت پرداخت می‌کند؛ همچنین قرار است شرکت‌های زیان‌ده تعیین تکلیف شوند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: در برنامه هفتم حکمی تصویب شد تا ۸۰ درصد صندوق ذخیره فرهنگیان در طول برنامه بورسی شود و این مقدمه اصلی شفاف شدن وضعیت است.

وی درباره گزینش فرهنگیان و توجه به سلامت روان آنها دراین خصوص بیان کرد: به طور کلی مسئله گزینش معلم و انتخاب معلم نیکو، کار مهم و جدی است که دولت‌ها باید به آن توجه کنند و همه اجزای دولت هم باید به این موضوع توجه کنند، انتخاب صحیح و خردمندانه معلم مبتنی بر استعداد و علاقه موضوع بسیار مهمی است که در دستور کار ما بوده؛ سال گذشته با شیوه جدیدی الگوی نوین جذب و گزینش معلمان را مبتنی بر کانون‌های ارزیابی پایه گذاری کردیم، برای امسال این تجربه را در اختیار داریم و به شیوه صحیح‌تر و دقیق‌تر و سریع تر این کار را انجام خواهیم داد.

صحرایی با بیان اینکه دیروز رییس جمهور در دیدار فرهنگیان و تجلیل از معلمان نمونه کشور یک جلسه اختصاصی برای دانشگاه فرهنگیان تشکیل دادند گفت: رییس جمهور در این جلسه حدود دو ساعت درباره دانشگاه فرهنگیان صحبت و شخصا جلسه را اداره کردند و مسئله فضای دانشگاه فرهنگیان تا حد زیادی حل شد؛ در آن جلسه تصمیمات قاطعی اتخاذ کردند که در یک جای دیگری روایت این اتفاق را عرض خواهم کرد.

وی با بیان اینکه مسئله مهم دانشگاه فرهنگیان کمک به اعتبارات آن است افزود: خوشبختانه در سال ۱۴۰۳ اعتبارات دانشگاه فرهنگیان جهش خوبی نسبت به گذشته کرده است. مسئله دیگر تامین نیروی انسانی برای دانشگاه فرهنگیان است. در سال جدید قریب به ۲۰۰۰ استاد و کارمند جدید به دانشگاه فرهنگیان ملحق خواهند شد که برخی استخدام جدید و برخی تبدیل وضعیت هستند، برخی نیز از نیروهای خوب دانشگاه‌های دیگرند که برای دانشگاه فرهنگیان مناسب تشخیص داده شدند به دانشگاه فرهنگیان ملحق خواهند شد و همه این نوید بخش یک مسیر شکوهمندی برای تربیت معلمان آینده کشور است.

وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه مطابق با مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه فرهنگیان هیئت جذب مرکزی دارد، ادامه داد: این دانشگاه نظام اختصاصی جذب استاد و ارتقاء استاد و همچنین نظام اختصاصی جذب دانشجو معلم دارد که کنکور آن امسال برای اولین بار برگزار شد.

 

منبع خبر: رکنـا

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.