راز شکست انقلاب‌های عربی رمزگشایی شد
راز شکست انقلاب‌های عربی رمزگشایی شد

به گزارش «اطلاعات آنلاین»، همایش “ژئوپلتیک خلیج فارس” در راستای سلسله نشست‌های چهلمین سال تاسیس انتشارات اطلاعات ظهر امروز در سالن استاد جلال رفیع این موسسه برگزار شد. در این نشست محمد جواد ظریف، وزیر سابق امور خارجه کشورمان، حجت الاسلام محمد مسجد جامعی، عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه،احمد مسجد جامعی، […]

- راز شکست انقلاب‌های عربی رمزگشایی شد

به گزارش «اطلاعات آنلاین»، همایش “ژئوپلتیک خلیج فارس” در راستای سلسله نشست‌های چهلمین سال تاسیس انتشارات اطلاعات ظهر امروز در سالن استاد جلال رفیع این موسسه برگزار شد.

در این نشست محمد جواد ظریف، وزیر سابق امور خارجه کشورمان، حجت الاسلام محمد مسجد جامعی، عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه،احمد مسجد جامعی، وزیر فرهنگ و وارشاد در دولت اصلاحات، حسین جابری انصاری، معاون سابق عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه، سردار حسین علایی، فرمانده اسبق نیروی دریایی سپاه پاسداران و سید عباس صالحی، مدیرمسئول مؤسسه و روزنامه اطلاعات و جمعی از دانشجویان و محققان حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل حضور داشتند.

حجت الاسلام محمد مسجد جامعی، نویسنده کتاب “ژئوپلتیک خلیج فارس- عربستان و شیخ نشین ها” در این نشست طی سخنانی با اشاره به وضعیت فرهنگی، دینی، سنتی، سیاسی، اجتماعی و جغرافیایی و… کشور‌های حاشیه خلیج فارس اظهارداشت: ۶ کشور عربستان، بحرین، امارات، قطر، عمان و کویت که خود را شورای همکاری خلیج فارس می‌نامند علی رغم همه تفاوت‌ها و اختلافات با یکدیگر هماهنگ  هستند  و به معنای واقعی منافع مشترک دارند.

وی افزود: در جریان انقلاب‌های عربی شاهد هیچ گونه تحول رادیکالی که منجر به سقوط نظام حاکم در این کشور‌ها شود نبودیم چرا که این اتفاق به تنهایی در این کشور‌ها رخ نمی‌دهد و شاهد تحول از پایین به بالا در این کشور‌ها نیستیم. یکی از دلایل آن این است که گرایش دینی مردم اغلب این کشور‌ها حنبلی مذهب است و در چارچوب فقه حنبلی مقابله با نظام حاکم حرام است.

این کارشناس مسائل خارمیانه با بیان اینکه نگاه این کشور‌ها نسبت به ایران نگاهی مشترک است، گفت: اگر چه الزامات سیاسی ایجاب می‌کند که هر کدام رویکرد خود را نشان دهند، اما تلقی آن‌ها از ایران در نهایت کم و بیش یکی است.

مسجد جامعی ادامه داد: از سال ۲۰۰۰ میلادی  قطر، امارات و عربستان علاوه بر لذت از زندگی ناشی از ثروت نفتی وارد مدلی می‌شوند که الگوی دیگر شیخ نشین‌ها می‌شوند و آن ورود به صحنه تحولات منطقه و برنامه ریزی برای توسعه است

وی افزود: جنگ اوکراین و قطع گاز اروپا توسط روسیه به اعراب کمک کرد که به عنوان جایگزین تامین انرژی غرب مطرح شوند بنابراین جنگ اوکراین تنها زدن روسیه نبود بلکه زدن چین نیز بود و شکست روسیه در این جنگ در حقیقت شکست چین است از این رو اعراب یاد گرفتند که خود را در رابطه با غرب به عنوان بازیگر مهم منطقه‌ای مطرح کنند و امروز نوع مذاکرات آمریکایی‌ها به شیخ نشین‌ها بر سر مسائل منطقه متفاوت از گذشته است.

گفتنی است؛ در ادامه این همایش، نقشه‌های تاریخی خلیج فارس نیز از سوی مهندس رودانی و مهندس سحاب از کارشناسان ژئوپلتیک و جغرافیای سیاسی مورد بررسی قرار گرفت.

در ادامه این همایش، محمد جواد ظریف وزیر سابق امورخارجه ایران به اشتباهات راهبردی ایران و جهان اسلام در تحولات منطقه ای پرداخت. 

وی به کشورهای منطقه و خاورمیانه هشدار داد که امنیت خریدنی نیست! متن سخنرانی ظریف را اینجا بخوانید.

منبع: اطلاعات انلاین

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.