شانس ماندن خوزستانی‌ها و نساجی چقدر است؟
شانس ماندن خوزستانی‌ها و نساجی چقدر است؟

با نتایجی که در هفته بیست و ششم به جا ماند رقابت در صدر و قعر جدول به مراتب نفس گیرتر شد

 

در آستانه آغاز رقابت‌های هفته بیست و ششم دو تیم در بالای جدول برای قهرمانی و ۴ تیم در پایین جدول برای بقا مبارزه می‌کردند. استقلال و پرسپولیس دو قطب پرطرفدار پایتخت با اختلاف یک امتیازی در صدر جدول و به لطف فاصله ۸ و ۷ امتیازی با سپاهان در پله سوم، عملاً فقط یکدیگر را مانع قهرمانی می‌دیدند و حتی روی کاغذ هم شانس قهرمانی سپاهان به کمتر از ۱۰ درصد رسیده بود.

حالا که ۱۲ امتیاز از این فصل باقی مانده و به دلیل تفاضل گل مساوی بین استقلال، پرسپولیس و سپاهان با عدد ۲۱ سپاهان تنها باید هر چهار بازی باقیمانده را ببرد و منتظر سه شکست و یک مساوی سرخابی‌های تهران بنشیند تا قهرمان شود، اتفاقی که جدا دور از انتظار و تصور است.

اما تکلیف رقابت در پایین جدول و جنگ برای بقا مثل صدر جدول مشخص و محدود به دو تیم نیست. تا قبل از شروع بازی‌های این هفته صنعت نفت با ۱۶ امتیاز قعر نشین بود. استقلال خوزستان ۲۱ امتیاز داشت و در پله پانزدهم نشسته بود، نساجی و فولاد هم ۲۲ امتیازی بودند که نساجی به لطف تفاضل گل بهتر در رتبه سیزدهم نشسته بود. یعنی سه تیم خوزستانی در سه پله پایین جدول….

البته که روی کاغذ پیکان هم با ۲۵ امتیاز هنوز در خطر سقوط بود و هست، ولی درست مثل شانس قهرمانی سپاهان شانس سقوط خودروسازان هم عددی یک رقمی در درصد بندی است.

اما این هفته با نتایجی که بجا ماند فاصله تیم‌ها در صدر جدول بیشتر شد. استقلال و پرسپولیس بردند و سپاهان مساوی کرد تا حالا اختلاف بین تیم سوم و تیم اول دو رقمی باشد ولی اتفاق مهمتر در پایین جدول رخ داد.

صنعت نفت با یک گل در خانه تیم مس را برد. تیمی که از شروع دور برگشت با محرم نوید کیا باخت نداشت و حالا آبادانی‌ها ۱۹ امتیاز دارند. آنها کماکان در انتهای جدول هستند ولی فاصله‌شان با سه تیم بالادستی فقط به امتیازات یک بازی یعنی ۳ رسیده است.

این هفته فولاد با دو گل مغلوب تراکتور شد. آن هم در اهواز تا باز هم یک پله پایین‌تر بیاید و با ۲۲ امتیاز حالا در رتبه پانزدهم است. یعنی در جدول فعلی این فولاد و صنعت نفت هستند که به لیگ آزادگان سقوط می‌کنند، اتفاقی که هر دو تیم تجربه‌اش را دارند.

استقلال خوزستان به لطف یک گل در اصفهان از سپاهان مساوی گرفت و ۲۲ امتیازی شد تا به لطف تفاضل گل بهتر دو پله بالا رفته و جای نساجی را در رتبه سیزدهم بگیرد. خود نساجی هم که در خانه به پرسپولیس باخت و با همان ۲۲ امتیاز به رتبه چهاردهم رفت.

حالا سه تیم ۲۲ امتیازی در پایین جدول داریم. تفاضل گل استقلال خوزستان منفی ۱۰ و برای نساجی منفی ۱۶ است، فولاد تفاضل گل منفی ۲۱ دارد، این یعنی اگر هر چهار تیم چهار بازی باقیمانده را با نتیجه مشابه ببرند، فولاد و صنعت نفت سقوط خواهند کرد…

اما همانطور که این هفته با نتایج بجا مانده فولاد و نساجی یک پله پایین آمده و استقلال خوزستان دو پله بالا رفت، در هفته‌های آینده نیز احتمال وقوع هر اتفاقی هست. صنعت نفت می‌تواند به شرط یک برد و در صورت یک باخت دیگر فولاد – چون هر دو تیم تفاضل گل منفی ۲۱ دارند – بعد از هفته‌ها از قعر جدول تکان خورده و جایش را به تیم اهوازی بدهد.

و البته که این قاعده برای استقلال خوزستان و نساجی هم کماکان هست. آنها نیز در صورت یک شکست احتمالی دیگر و با برد صنعت نفت با این تیم هم امتیاز خواهند شد. همانطور که پیکان هم با ۲۵ امتیاز حاشیه امنی ندارد و فقط ۳ امتیاز با سه تیم بعد از خود اختلاف داشته که به شرط برد آنها و باخت مجدد خودروسازان، این فاصله نیز ازبین می‌رود.

پیکان هم تفاضل گل منفی ۱۰ دارد، یعنی همین حالا در تفاضل گل با استقلال خوزستان برابر است و با هر نتیجه‌ای که ببازد و استقلال خوزستان ببرد، جای این دو تیم عوض خواهد شد. اگر به جدول دور برگشت نگاه کنیم خواهید دید که شاگردان پورموسوی و عنایتی هر دو در نیم فصل دوم بسیار بهتر از دور رفت نتیجه و امتیاز گرفتند، پس وقوع هر اتفاقی ممکن است!

منبع: خبـر ورزشی

27 اردیبهشت 1403

یافته های جدید و مرموز فیزیکدان‌ها!

  این موضوع نویدبخش یک پیشرفت بسیار مهم در فیزیک است. کار اصلی گلوبال‌ها نگه داشتن کوارک‌ها در محل‌شان و پایدار نگه داشتن اتم‌ها است. کوارک‌ها بلوک‌های سازنده پروتون‌ها و نوترون‌ها هستند. این کارکرد باعث می‌شود که گلوبال‌ها را بخشی از نیروی هسته‌ای «قوی» محسوب کنیم که یکی از چهار نیروی اساسی همراه با گرانش، […]

26 اردیبهشت 1403

چرا چربی بازو مهم است؟

به گزارش سلام نو آنطور که ایسنا نوشته است دانشمندان یونانی در مطالعه‌ای جدید، ارتباطی بین چربی بازو و کیفیت استخوان ستون فقرات کشف کرده‌اند. این یافته‌ها می‌تواند به روشی جدید برای پیش‌بینی و پیشگیری از شکستگی‌های ستون فقرات در افراد مسن منجر شود. پوکی استخوان، بیماری شایعی که باعث ضعیف شدن و شکننده شدن […]

26 اردیبهشت 1403

جنجالی که یک «موش مُرده» در ژاپن به پا کرد!

 یک شرکت تولید نان ژاپنی به خاطر پیدا شدن بقایای موش مرده در محصولات توزیع شده خود، بسته های نان را از بازار جمع کرد و عذرخواهی کرد.      به نقل از اسوشیتیدپرس، شرکت پاسکو پس پیدا شدن بقایای موش مرده در دو بسته نان حدود ۱۰۴ هزار بسته نان سفید را از قفسه […]