همایش خانواده مقاوم برگزار می‌شود
همایش خانواده مقاوم برگزار می‌شود

محمدرضا زیبایی نژاد رئیس پژوهشکده زن و خانواده از برگزاری همایش بین‌ المللی خانواده مقاوم خبر داد.

به گزارش زیرنویس، نشست خبری همایش خانواده مقاوم، چالش‌های اخلاقی جهان متحول امروز در خبرگزاری مهر با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

همایش خانواده مقاوم، چالش‌های اخلاقی در جهان متحول

حجت‌الاسلام زیبایی نژاد، رئیس پژوهشکده زن و خانواده در خصوص همایش خانواده مقاوم اظهار داشت: اگر ما فهمی دقیق از موقعیت و زمان خود داشته باشیم که چه چیز‌هایی ما را احاطه کرده و در چه موقعیتی قرار گرفته‌ایم آنگاه می‌توانیم مواجه‌ای خوب با آن داشته باشیم و به حل آن‌ها بپردازیم.

وی در خصوص فهم مسائل بیان داشت: مشکل ما در جنگ این بود که نیاز به مهمات داشتیم، اما هیچ دولتی به ما ارائه نمی‌کرد و ما مجبور بودیم از دلال‌ها با سه برابر قیمت برخی نیاز‌ها را تأمین کنیم.

محمدرضا زیبایی نژاد رئیس پژوهشکده زن و خانواده

محمدرضا زیبایی نژاد رئیس پژوهشکده زن و خانواده

دبیر علمی همایش خانواده مقاوم، چالش‌های اخلاقی جهان متحول، ادامه داد: زمانی جمهوری اسلامی به این فهم رسید که در معرض خطر هستیم و هیچکس به ما کمک نمی‌کند، این امر باعث شد ما روی پای خود بایستیم و از خلاقیت‌های خود استفاده و تدبیر کنیم.

زیبایی نژاد افزود: در عرصه فرهنگ این فهم شکل نگرفته و ما در موقعیت تهدید هستیم و متأسفانه این مساله در حد یک نگرانی باقی مانده است.

زمان برگزاری همایش خانواده مقاوم، چالش‌های اخلاقی جهان

وی بیان داشت: همایش خانواده مقاوم، چالش‌های اخلاقی جهان متحول امروز،۳۰ و ۳۱ اردیبهشت در تهران و قم برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه مساله ما در این همایش چگونگی جلوگیری از خطراتی است که هویت نسل ما و ارزش‌های اخلاقی و خانوادگی را تهدید می‌کند گفت: رسانه‌ها در حال تصویر سازی ضعیف و سخیفی از پدر منتشر می‌کنند که خانواده و مرجعیت آن را تضعیف می‌کند. مسأله‌ای که برای بسیاری از خانواده‌ها به‌وجود آمده این است که الگوی تربیتی در جهان متعارض چه الگویی است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد افزود: نهاد آموزش و پرورش اگر موفقیتی در گذشته نبست به تربیت فرزندان داشته باید دید آیا اگر با همان رویکرد‌ها ادامه دهد باز هم موفق می‌شود و آیا همان الگوی تربیتی در زمان حال هم تأثیر گذار است یا باید تدابیر جدیدی اندیشیده شود؟ آموزش و پرورش ما باید تهدید را به فرصت تبدیل کند.

به گزارش زیرنویس، وی با بیان اینکه سیاست گذاری ما فهمی از موقعیت تهدید ندارد بیان کرد: مسؤولان باید به گونه‌ای سیاست گذاری کنند که خانواده در حفظ ارزش‌های اخلاقی توانمند شوند. سیاست‌های حمایتی دولت‌ها از خانواده‌ها سبب می‌شود که ظرفیت درونی خانواده‌ها شکوفا نشود. تاریخ نشان می‌دهد که نگرانی‌ها باعث شده خانواده‌ها ظرفیت تولید کنند و مشکلات خود را در درون خود حل کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد گفت: کتابی است به “نام کووید ۱۹ در ایران” که نویسنده آن می‌گوید: مردم از کارآمدی دولت ناامید شده بودند و باعث شد خانواده‌ها خودشان تدابیری را برای جلوگیری از شیوع این بیماری‌بیاندیشند.

وی با بیان اینکه هنر ما این است که در میدان‌های تهدید نسل خود را به خوبی بار بیاوریم گفت: باید بتوانیم فرزندان خود را به گونه‌ای تربیت کنیم که شناگر خوبی در موج‌های خروشان باشند.

وی در توضیحات محور‌های همایش گفت: مساله اصلی ما این است که چگونه می‌توانیم فهم خود را در موقعیت‌های مختلف بالا ببریم و آیا می‌توانیم به گونه‌ای عمل کنیم که یک نسل مقاوم و نسلی که بر اصول و ارزش‌ها استقامت می‌کند تربیت کنیم؟ چگونه و چه پیش نیاز‌هایی داریم؟ و چگونه باید سیاست‌های برنامه ریزی اصلاح شوند؟ آیا مدیریت شهری می‌تواند الگوی اخلاق و دوستدار خانواده باشد؟

رئیس پژوهشکده زن و خانواده بیان کرد: در این همایش نظریه‌هایی مرتبط با موضوع از جمله حوزه الهیات، تاریخ و تمدن، سیاست گذاری‌های اجتماعی و تحلیل‌های جامعه‌شناختی و روان شناسی و نیز در حوزه اخلاق مطرح می‌شود.

وی افزود: ما به این نتیجه رسیدیم که در داخل کشور ادبیات علمی ناظر بر خانواده بسیار پایین و نزدیک به صفر است برای همین برگزاری همایش را مد نظر قرار دادیم.

همایش خانواده مقاوم نقطه آغاز یک تحول

حجت‌الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد با اشاره به اینکه همایش خانواده مقاوم را به عنوان یک نقطه آغاز انتخاب کرده‌ایم گفت: این همایش می‌تواند مساله را روی میز اصحاب علم بگذارد و دغدغه را برای آن‌ها ایجاد کند در نتیجه ما باید دست در دست هم رسالت خود را به خوبی انجام دهیم.

وی درخصوص اقدامات این همایش گفت: مصاحبه‌های عمیق با اندیشمندان و جامعه‌شناسان مطرح کشور انجام و نزدیک به ۳۰ نشست داخلی و بین‌المللی در بیروت در این حیطه برگزار کردیم و نیز گفتگو‌هایی با شخصیت‌های خارجی انجام داده‌ایم.

آدرس برگزاری همایش خانواده مقاوم

شایان ذکر است روز اول «همایش خانواده مقاوم» یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تهران، داوودیه، سالن همایش‌های کتابخانه ملی، ساعت  ۸ تا ۱۶ و  روز دوم دوشنبه ۳۱ اردیبهشت در قم، بلوار امین، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، ساعت ۸ تا ۱۴:۳۰ برگزار می شود

27 اردیبهشت 1403

یافته های جدید و مرموز فیزیکدان‌ها!

  این موضوع نویدبخش یک پیشرفت بسیار مهم در فیزیک است. کار اصلی گلوبال‌ها نگه داشتن کوارک‌ها در محل‌شان و پایدار نگه داشتن اتم‌ها است. کوارک‌ها بلوک‌های سازنده پروتون‌ها و نوترون‌ها هستند. این کارکرد باعث می‌شود که گلوبال‌ها را بخشی از نیروی هسته‌ای «قوی» محسوب کنیم که یکی از چهار نیروی اساسی همراه با گرانش، […]

26 اردیبهشت 1403

چرا چربی بازو مهم است؟

به گزارش سلام نو آنطور که ایسنا نوشته است دانشمندان یونانی در مطالعه‌ای جدید، ارتباطی بین چربی بازو و کیفیت استخوان ستون فقرات کشف کرده‌اند. این یافته‌ها می‌تواند به روشی جدید برای پیش‌بینی و پیشگیری از شکستگی‌های ستون فقرات در افراد مسن منجر شود. پوکی استخوان، بیماری شایعی که باعث ضعیف شدن و شکننده شدن […]

26 اردیبهشت 1403

جنجالی که یک «موش مُرده» در ژاپن به پا کرد!

 یک شرکت تولید نان ژاپنی به خاطر پیدا شدن بقایای موش مرده در محصولات توزیع شده خود، بسته های نان را از بازار جمع کرد و عذرخواهی کرد.      به نقل از اسوشیتیدپرس، شرکت پاسکو پس پیدا شدن بقایای موش مرده در دو بسته نان حدود ۱۰۴ هزار بسته نان سفید را از قفسه […]