به گزارش زیرنویس، ۳۰ آذر ماه یعنی چهارشنبه هفته آینده شب یلدا یا همان شب چله است. با توجه به اینکه شب یلدا روز چهارشنبه است، برای بسیاری این سوال مطرح است که آیا چهارشنبه و پنج شنبه تعطیل است یا نه؟ در تقویم رسمی کشور روز یلدا جزو تعطیلی های رسمی محسوب نمی شود […]

به گزارش زیرنویس، ۳۰ آذر ماه یعنی چهارشنبه هفته آینده شب یلدا یا همان شب چله است. با توجه به اینکه شب یلدا روز چهارشنبه است، برای بسیاری این سوال مطرح است که آیا چهارشنبه و پنج شنبه تعطیل است یا نه؟

در تقویم رسمی کشور روز یلدا جزو تعطیلی های رسمی محسوب نمی شود و به همین دلیل باید گفت که تعطیلی شب یلدا تنها یک شایعه است که در فضای مجازی منتشر شده است. واگرنه روز یلدا یا روز پس از آن در تقویم تعطیل نیست.

برخی معتقدند که ممکن است دولت بخواهد روز چهارشنبه را تعطیل کند که تاکنون هیچ کدام از مقامات دولتی مساله تعطیلی شب یلدا را مطرح نکرده اند. بر این اساس باید گفت که شب یلدا تعطیل نیست و اعلام این خبر تنها یک شایعه است که در برخی از رسانه ها مطرح شده است.

اما فردای یلدا یعنی اول و دوم دی ماه تعطیل است. چون با روز پنج شنبه و جمعه همراه شده و بسیاری از ادارات دولتی و خصوصی در این دو روز تعطیل هستند. بر این اساس می توان گفت شب یلدا تعطیل نیست اما بسیاری از ادارات و سازمان ها فردا و پس فردای آن تعطیل است.

یلدای گران امسال

اما نکته مهمی که درباره یلدای امسال وجود دارد، گرانی این یلداست. بر اساس گزارش تجارت نیوز، قیمت میوه خشک در آستانه شب یلدا نشان می دهد که خرید این خشکبار به دلیل گرانی در سبد خرید اغلب خانواده ها نمی تواند جایی داشته باشد و بسیاری از مردم شاید فقط بتوانند به خرید میوه و خشکبار ارزان تر بسنده کنند.

بررسی ها نشان می دهد که قیمت میوه خشک آناناس، توت فرنگی و انبه از مرز یک میلیون تومان نیز فراتر رفته است. هم اکنون قیمت آناناس خشک در سایت های فروش اینترنتی خشکبار یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و انبه خشک یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.

قیمت یک کیلو موز خشک و نارگیل خشک حدود نیم میلیون تومان آب می خورد. البته خرید مخلوط و شکسته میوه خشک به مراتب ارزان تر است و به نقدینگی بین ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان نیاز دارد.

آجیل اقتصادی یلدا چند؟

قیمت شیرینی شب یلدا هم چنان بالا رفته که کام بسیاری را تلخ کرده است. بررسی های میدانی نشان می دهد، قیمت هر کیلو شیرینی تَر در آستانه شب یلدا، بین ۱۱۰ هزار تا ۱۵۰ هزار است. قیمت شیرینی خشک شامل دانمارکی، پاپیونی، مارمالاد بین ۹۰ هزار تا ۱۱۰ هزار تومان عرضه می شود.در این بین، قیمت شیرینی برخی از شیرینی فروشی های معروف سطح شهر به مراتب بالاتر است. طوری که اختلاف قیمت در این شیرینی فروشی ها نسبت به سایر هم صنفی های خود حتی تا بالای ۷۰ هزار تومان در هر کیلو نیز می رسد.

خرید اجیل شب یلدا هم کیلویی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای مردم آب می خورد. گرچه رئیس اتحادیه آجیل اعلام کرده است که هنوز قیمت این کالا برای شب یلدا مشخص نشده است، این محصول از ۱۹۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان در بازار یافت می شود.

گرانی آجیل شب یلدا سبب شده که بسیاری از فروشگاه ها از آجیل اقتصادی رونمایی کنند که قیمت آن بسیار متفاوت است. برخی فروشگاه ها قیمت آجیل اقتصادی یلدا را ۱۹۹ هزار تومان اعلام می کنند و برخی دیگر ۳۹۹ هزار تومان.

فروشنده ای نیز آجیل چهار مغز را ۵۷۵ هزار تومان و فروشگاه دیگری نیز این محصول را ۵۲۵ هزار تومان عرضه می کند که شامل سه مغز بادام درختی، بادام هندی و فندق و پسته با پوست است.

23 خرداد 1403

فال و طالع بینی امروز ۲۳ خرداد

فال روزانه خود و عزیزان تان را در ادامه بخوانید.

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده! 23 خرداد 1403

تیپ شلخته مهمان فوتبالی صداوسیما روی آنتن زنده!

تصویری از محمدرضا مهدوی در صداوسیما و کت عجیب او در فضای مجازی پربازتاب شد.

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟ 20 خرداد 1403

چرا خلبانان ریش نمی‌گذارند؟

اگرچه این موضوع ربطی به مقررات اداره هوانوردی فدرال (FAA) ندارد، اما بسیاری از خطوط هوایی بزرگ جهان قوانین سختگیرانه‌ای در رابطه با مو‌های صورت دارند. برای مثال، هواپیمایی آمریکن خلبانان را ملزم می‌کند که پیش از انجام وظیفه مو‌های صورتشان را بتراشند.