کد خبر : 1434
تاریخ انتشار : سه شنبه 15 بهمن 1398 - 16:17

مشاوره حقوقی – |

مشاوره حقوقی –  |

به گزارش بازرگانی ، کلاهبرداری سابقه بسیار دیرینه ای دارد. برخی افراد با بهره گیری از هوش خود در مسیرهای منفی و به دنبال اعمال نابهنجار و با سو استفاده از سادگی و یا اعتماد برخی دیگر، مبادرت به کسب منفعت ناحق و ایراد ضرر به دیگری می‌نمایند. کلاهبرداری در خارج از فضای مجازی یکی

به گزارش بازرگانی ، کلاهبرداری سابقه بسیار دیرینه ای دارد. برخی افراد با بهره گیری از هوش خود در مسیرهای منفی و به دنبال اعمال نابهنجار و با سو استفاده از سادگی و یا اعتماد برخی دیگر، مبادرت به کسب منفعت ناحق و ایراد ضرر به دیگری می‌نمایند. کلاهبرداری در خارج از فضای مجازی یکی از جرایمی است که اثبات آن تا حدی دشوار و شکایت کیفری از آن در بسیاری از مواقع با شکست مواجه ی گردد. با این حال می‌توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را در خصوص کلاهبرداری، مجازات و طرق اثبات آن به دست خواهید آورد در ادامه با وکیل کلاهبرداری همراه باشید…

کلاهبرداری چیست؟

عامه اجتماع بسیاری از جرایم رخ داده را در قالب کلاهبرداری معرفی می‌کنند حل آنکه این جرم محدوده‌ی مشخصی داشته و عدم اثبات یکی از شرایط آن می‌تواند عمل ارتکابی را از دایره کلاهبرداری خارج و در محدوده یک جرم جزایی دیگر وارد نماید. کامل‌ترین و دقیق‌ترین تعریفی که می‌توان در خصوص جرم کلاهبرداری ارائه نمود به شکل ذیل می‌باشد.

– به عمل و یا اعمال متقلبانه یک فرد و به صورت عالمانه و عامدانه برای کسب منفعت مالی خود و با قصد و فعل اضرار به دیگری و با توسل به وسایل متقلبانه کلاهبرداری می‌گویند.

مهمترین مصادیق کلاهبرداری

کلاهبرداری می‌تواند در قالب تمام افعالی که در تعریف فوق می گنجد رخ دهد با این حال مهمترین مصادیق آن که تاکنون مبتلابه پرونده‌های بسیاری در دعاوی کیفری بوده اند شامل موارد ذیل می‌باشند:

– استفاده از اسناد واهی به بانک‌ها و مؤسسات برای دریافت وام و تسهیلات ویژه

– عدم ارائه وضعیت دقیق مالی خود جهت استفاده از تسهیلات دولتی

– ارائه اسناد مالی واهی جهت نشان دادن سوددهی مطلوب یک شرکت به مجامع عمومی

– ارائه اسناد واهی و غیر واقعی از فعالیت‌های مثمر ثمر خود در یک شرکت و یا هر گونه تأسیسات دیگری

– اعلام سودهای کلان و غیرکلان واهی و غیرواقعی در خصوص سهام اوراق بهادار

– تظاهر به داشتن تخصص ویژه از حیث علم و یا تجربه و یا هر دو در خصوص موضوع خاصی

– ورشکستگی به تقصیر و یا تقلب یک تاجر و بازرگان

– معرفی اموال و یا موقعیت اجتماعی و خانوادگی دیگری به عنوان اموال و یا موقعیت خود

– جعل عنوان نمایندگی بیمه

– تقسیم نمودن منافع واهی و غیر واقعی با استناد به صورت دارایی میان شرکا و از طرف مدیران

شرایط وقوع جرم کلاهبرداری

در جرم کلاهبرداری نیز همچون دیگر جرایم کیفری باید سه رکن مادی، معنوی و قانونی آن قابلیت اثبات داشته باشند. جرم انگاری این عمل در مواد قانونی بسیاری مورد اشاره واقع شده است اما مهمترین ماده قانونی دال بر جرم انگاری کلاهبرداری، ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری است. رکن مادی این جرم را تمام وسایل و اقداماتی که منجر به وقوع فعل مجرمانه می‌گردد را شامل شده و سو نیت و قصد اضرار به دیگری در جهت کسب منفعت شخصی، رکن معنوی کلاهبرداری را شکل می‌دهد.

اصولاً کلاهبرداری را با عنوان یک جرم مرکب می‌شناسند به این معنی که مجرم در حین ارتکاب جرم و یا مقدمات آن، به جرایم دیگری از جمله جعل اسناد و یا استفاده از سند مجعول نیز مبادرت می‌نماید. همچنین این جرم را جرم مقید می‌دانند بدان معنا که وقوع آن باید با حصول نتیجه برای مجرم و ورود ضرر به شاکی همراه باشد.

یکی از مهمترین شروط وقوع جرم کلاهبرداری، اعتماد قربانی به کلاهبردار بوده و اینکه وی باید مال خود را با اراده و قصد خویش در اختیار کلاهبردار قرار داده باشد. این شرط باعث شده است تا بسیاری از جرایمی که عامه مردم آن را کلاهبرداری قلمداد می‌کنند، از حیطه این جرم خارج و در عداد جرایم دیگری قرار گیرند.

شکایت از جرم کلاهبرداری و نحوه اثبات آن

جهت طرح شکایت علیه جرم کلاهبرداری باید به دادسرای کیفری محل وقوع جرم مراجعه نمائید و در آنجا برگه شکواییه را مبنی بر نام و مشخصات شاکی، نام و مشخصات متشاکی عنه و توضیحات مندرجه در خصوص جرم صورت گرفته و ادله قانونی خود را جهت اثبات کلاهبرداری تقدیم نمائید. پرونده شما پس از طی مراحل قانونی به دادگاه کیفری ارسال شده و مورد بررسی و ابلاغ رأی قرار می‌گیرد.

از مهمترین اقدامات شما در زمان شکایت، استناد به ادله قانونی و معتبر و بدون شبهه جهت اثبات جرم کلاهبرداری است. قانون موارد ذیل را جهت اثبات این جرم معتبر شمرده است:

– اقرار متهم که در موارد نادری انجام می‌گردد.

– اسناد رسمی و یا عادی به شرط کارشناسی

– شهادت شهود معتبر و قابل پذیرش برای دادگاه

– امارات وقوع جرم

– تحقیقات محلی

– علم قاضی

مجازات جرم کلاهبرداری

جرم کلاهبرداری دارای دو نوع مجازات ساده و مشدد است. مجازات مشدد مربوط به جرایمی است که مرتکب آن با سو استفاده از منصب دولتی و رسمی خود، مبادرت به کلاهبرداری نموده باشد و شدیدترین مجازات مقرر شده برای آن، انفصال دائم از مشاغل دولتی است.

بنابراین مجازات جرم کلاهبرداری را می‌توان شامل موارد ذیل دانست:

– مجازات ساده: رد مال، یک تا هفت سال حبس و جزای نقدی معادل مال کسب شده

– مجازات مشدد: رد مال، دو تا ده سال حبس، انفصال دائم از خدمات دولتی و جزای نقدی معادل مال کسب شده

با توجه به میزان مجازات تعیین شده برای جرم کلاهبرداری، مجرم ممکن است مشمول هر یک از مجازات‌های تکمیلی به حکم قاضی و یا مجازات تبعی به حکم قانون گذار واقع گردد.

مشاوره حقوقی رایگان:

جرایم کیفری بسیار حساس بوده و نتیجه آن می‌تواند در در آینده زندگی شما تأثیرگذار باشد بنابراین هرگز بدون وکیل در دادگاه حاضر نشوید برای ارتباط با یکی از وکلای خوب کیفری با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱ تماس بگیرید و از مشاوره حقوقی رایگان گروه حقوقی عدل جویان بهره مند شوید. در ضمن امکان ارائه مشاوره حقوقی به صورت آنلاین نیز فراهم شده، شما عزیزان می‌توانید به سایت گروه حقوقی عدل جویان به آدرس https://adljooyan.com مراجعه کرده و در قسمت پرسیدن سوال، مشکل یا سوال حقوقی خود را مطرح نموده و از مشاوره حقوقی آنلاین تیم حقوقی عدل جویان بهره مند شوید.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت