کد خبر : 37
تاریخ انتشار : یکشنبه 13 بهمن 1398 - 16:37

داستان بلبلی و محرومیت فولاد خوزستان

داستان بلبلی و محرومیت فولاد خوزستان

در پی پایان محرومیت چهار ماهه محمد بلبلی، بازیکن استقلال، این بار نوبت به باشگاه فولاد رسید تا با اعلام رای کمیته تعیین وضعیت از دو دوره زمانی کامل و متوالی نقل و انتقالات محروم شود. به گزارش زیرنویس،کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال روز یک‌شنبه اعلام کرد که در پی حواشی و

در پی پایان محرومیت چهار ماهه محمد بلبلی، بازیکن استقلال، این بار نوبت به باشگاه فولاد رسید تا با اعلام رای کمیته تعیین وضعیت از دو دوره زمانی کامل و متوالی نقل و انتقالات محروم شود.

به گزارش زیرنویس،کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال روز یک‌شنبه اعلام کرد که در پی حواشی و تخلفات باشگاه فولاد خوزستان در پرونده شکایت باشگاه سپیدرود رشت درباره پرونده محمد بلبلی، این باشگاه (فولاد خوزستان) به محرومیت از ثبت قرارداد با هر بازیکن جدید (داخلی و خارجی) به مدت دو دوره زمانی کامل و متوالی نقل و انتقالات محکوم می‌شود. هم‌چنین کمیته وضعیت درباره الزام محمد بلبلی به پرداخت غرامت با توجه به مطالبه نکردن آن از سوی خواهان مواجه به تکلیفی نیست.

داستان محمد بلبلی از آن‌جا شروع شد که در ابتدای فصل خبر جدایی این بازیکن از تیم پیشین خود (سپیدرود رشت) و عقد قرارداد سه ساله با فولاد خوزستان منتشر شد. اما این خبر در کم‌تر از ۱۰ روز ارزش خود را از دست داد چرا که خبری مبنی بر پیوستن این بازیکن به استقلال منتشر شد که مدیرعامل و سرمربی تیم فولاد را شوکه کرد.

حبیب الله رضایی، مدیرعامل وقت باشگاه فولاد خوزستان، در تاریخ ۲۰ خردادماه و پس از انتشار خبر عقد قرارداد بلبلی با استقلال و در مصاحبه‌ای با خبرنگار ایسنا گفت: «ما چند روز پیش در حضور جواد نکونام سرمربی جدید تیم با محمد بلبلی بازیکن فصل گذشته سپیدرود رشت قرارداد داخلی امضا کردیم و مدت قرارداد این بازیکن برای سه سال است. مدارک این قرارداد نیز موجود است. او باید به این قرارداد پایبند باشد و اصول حرفه‌ای را رعایت کند».

بعد از مصاحبه مدیرعامل آن زمان فولاد، نوبت به باشگاه سپیدرود رشت رسید تا  درباره این اتفاق نظر خود را بیان کند. کیومرث بیات مالک این باشگاه در تاریخ ۲۱ خرداد درباره این موضوع گفت: «کار بلبلی کاملاً غیرقانونی بوده است و ما به هیچ عنوان از مذاکرات او با خبر نبوده‌ایم. هم باشگاه استقلال و هم باشگاه فولاد برای این بازیکن از من رضایت‌نامه خواستند اما با توجه به این اتفاق، من رضایت‌نامه‌ای به آن دو تیم ندادم. این بازیکن با سپیدرود دو سال و نیم دیگر قرارداد دارد و مطمئن باشید اگر برنگردد، ما برای او درخواست محرومیت خواهیم کرد».

بلبلی در دفاع از این عمل خود گفته بود که در قراردادش بندی وجود دارد مبنی بر این که او در تیم سپیدرود می ماند مادامی که علی کریمی ( سرمربی وقت این تیم) در این تیم حضور دارد و در صورت جدایی این سرمربی، او هم قادر به جدایی از این تیم است. بیات درباره این موضوع گفت: «هیچ بندی در قرارداد بلبلی نبود که از باشگاه بتواند جدا شود».

روز بعد و در تاریخ ۲۲ خرداد، نوبت به اظهار نظر استقلال درباره بلبلی رسید. اسماعیل خلیل‌زاده، عضو هیات مدیره باشگاه استقلال، در یک گفت‌وگو رادیویی اعلام کرد: «هنوز با محمد بلبلی قراردادی امضا نکرده‌ایم». اما تکذیب اخبار پیوستن بلبلی به استقلال زیاد دوام نیاورد و باشگاه استقلال در تاریخ ۲ تیر، پیوستن بلبلی به این باشگاه با عقد قراردادی چهار ساله را رسما اعلام کرد. باشگاه فولاد بعد از شنیدن این خبر، شکایت خود را به کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال اعلام کرد.

بعد از پیوستن بلبلی به جمع شاگردان استراماچونی، آتش حواشی این بازیکن کمی خوابید و تا دوم مرداد خبری از بلبلی نبود تا این که اولین مصاحبه او بعد از این حواشی و اتفاقات در تاریخ یاد شده و در حاشیه تمرین استقلال رقم خورد. او با بیان این که استقلال آرزوی او بوده است گفت: « به چیزی جز قهرمانی فکر نمی‌کنم». او حتی حرفی از این حواشی به میان نیاورد تا از خود در مقابل اظهارات مدیرعاملان دو باشگاه فولاد و سپیدرود دفاعی کند.

جمشید نورشرق، رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، مدت‌ها بعد و در تاریخ ۵ شهریور تصمیم خود درباره پرونده بلبلی را اعلام کرد. نورشرق در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه گفت: « یکی از اتفاقاتی که ما با آن مواجه بودیم این بود که یک بازیکن با دو باشگاه قرارداد می‌بست. تصور غلط از قرارداد داخلی باعث این اتفاق می‌شد. فکر می‌کنند قرارداد رسمی معتبر است. ما اصلا چیزی به اسم قرارداد داخلی نداریم. پرونده او منجر به صدور رای شده. فرصت برای تجدید نظر فراهم است. ما رسیدگی زیادی کردیم و حرف تمام افراد درگیر موضوع را شنیدیم. او با باشگاه فولاد قرارداد بسته در صورتی که با باشگاه سپیدرود قرارداد داشت. همین کار را با استقلال هم کرد. ما او را شش ماه محروم کردیم. هیچ اغماضی نخواهیم کرد. حواشی و نکاتی در این پرونده هست و جای طرحش در اینجا نیست. در این پرونده تخلف صورت گرفته بود. فولاد هم نباید با بازیکنی که تحت قرارداد باشگاه دیگر است قرارداد می‌بست. بازیکن تحت قرارداد حرمت زیادی دارد».

نکته قابل توجه در محرومیت بلبلی این است که باشگاه استقلال از نظر کمیته تعیین وضعیت متوجه هیچ تخلفی نشده بود. بنابر این هیچ محرومیتی هم برای آن‌ها در نظر گرفته نشد. نورشرق در این باره گفته بود که باشگاه استقلال بازیکن خاطی را اغوا نکرده و او با میل و اراده خود این تصمیم را گرفته است. بنابر این باشگاه استقلال مرتکب خطایی نشده است.

باشگاه استقلال بیکار نایستاد و درباره رای کمیته تعیین وضعیت اعلام کرد: «درباره موضوع محرومیت محمد بلبلی پیگیری‌های لازم جهت تجدیدنظر و دفاع از حقوق بازیکن و باشگاه استقلال انجام خواهد شد».

بعد از این خبر و در تاریخ ۱۱ شهریور، نکونام، سرمربی فولاد خوزستان انتظارها را به سر رساند و به طور کامل درباره پرونده بلبلی تصریح کرد: «واقعیت این قضیه این است که من خودم این بازیکن را از پارسال زیرنظر داشتم و احساس کردم امسال می تواند به تیم ما کمک کند و بازیکن آینده‌داری است. از یکی از دوستان که مربی ایشان بوده و واقعا حق بر گردن او داشته خواهش کردیم با او به صورت مستقیم صحبت و شرایط را فراهم کنند. با بلبلی که صحبت کردیم ابراز علاقه کرد تا به باشگاه بزرگ فولاد بیاید. با مدیرعامل هم صحبت کردیم و قرار شد شرایط برای بستن این قرارداد فراهم شود. بلبلی هم اعلام کرد قرارداد با باشگاه سپیدرود تمام شده و مشکلی ندارد. او اعلام کرد من فسخ قرارداد دارم اما حالا همراهم نیست. او گفت من بابت فسخ قرارداد هیچ مشکلی ندارد و مبلغ قرارداد و شرایط فسخ را هم اعلام کرد. این که بعد از این چه اتفاقاتی افتاد کاملا غیرحرفه‌ای بود. اگر با باشگاه سپیدرود قرارداد داشته نباید با ما قرارداد می‌بسته و اگر با ما قرارداد داشته نباید با باشگاه استقلال قرارداد می‌بسته است».

باشگاه استقلال که اعتراض خود را نسبت به رای کمیته تعیین وضعیت، به کمیته استیناف فدراسیون فوتبال تسلیم کرده و منتظر اعلام تجدید نظر بود، جواب خود را در تاریخ ۲۷ آذر دریافت کرد. طبق نظر کمیته استیناف، بازیکن مذکور به مدت شش ماه ماه محروم از شرکت در بازی‌های رسمی شد، باشگاه فولاد خوزستان به پرداخت ۳ میلیارد ریال بابت غرامت در حق باشگاه سپیدرود محکوم شد و هیچ جریمه‌ای متوجه باشگاه استقلال نشد.

کمیته استیناف علت این جرایم را این گونه اعلام کرد: « اولاً بازیکن یاد شده بدون فسخ قرارداد خود با باشگاه سپیدرود و در دوره استخدام خود و به درخواست مسوولان و دست اندرکاران باشگاه فولاد خوزستان وارد مذاکره شده که در نهایت منجر به انعقاد قرارداد در تاریخ ۷ /۳ /۱۳۹۸ می‌شود و با ثبت فسخ قرارداد خود با باشگاه سپید رود در تاریخ ۲۳ /۳ /۹۸ در سازمان لیگ در تارخ ۲۷ /۳ /۹۸ به استخدام باشگاه استقلال تهران در آمده و در این راستا باشگاه اخیراً اقدام به پرداخت یک میلیارد ریال به باشگاه سپیدرود به منظور کسب رضایت آن می‌کند.

ثانیاً در مانحن فیه فسخ قرارداد از سوی بازیکن در دوره استخدام خود با باشگاه سپیدرود صورت نپذیرفته تا با تلقی غیرموجه بودن قائل به پرداخت غرامت از ناحیه باشگاه فولاد خوزستان به شرح بندهای ۲و۳ ماده ۱۸ مقررات نقل و انتقالات و تعیین وضعیت بازیکنان مصوب سال ۱۳۹۶ گردیم.

ثالثاً بازیکن صرفاً یک مورد نقض قرارداد به شرح بند ۴ ماده ۱۸ مقــررات مذکور داشته است لذا مشمول تشدید مجازات محرومیت نیست.

رابعاً غرامت بر عهده بازیکن ناقض قرارداد است ضمن آن که باشگاه فولاد خوزستان در اجرای بند ۱۱ ماده ۱۸ علاوه بر پرداخت غرامت، متحمل مجازات ورزشی نیز خواهد شد لذا با توجــه بـــه مراتب مذکـــور و مستنداً به بنـــدهای ۷-۶-۵-۴ و ۱۱ ماده ۱۸ مقررات نقل و انتقالات و ماده ۱۰۶ مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال ضمن اصلاح دادنامه تجدید نظر خواسته در خصوص محرومیت آقای محمد بلبلی از شش ماه به چهارماه و تقلیل محکومیت باشگاه فولاد خوزستان به ۵۰۰ میلیون ریال حکم بر تائید سایر قسمت‌ها صادر و اعلام می‌شود این رای قطعی است و در خصوص رسیدگی به الزام محمد بلبلی به پرداخت غرامت به باشگاه سپید رود و اعمال مجازات باشگاه فولاد خوزستان پرونده به کمیته وضعیت بازیکنان اعاده می‌شود».

بنابر این رای، محرومیت بلبلی از شش ماه به چهار ما کاهش پیدا کرد و جریمه باشگاه فولاد از ۳ ملیارد ریال به ۵۰۰ میلیون ریال کاهش داده شد.

بلبلی با این رای کمیته استیناف، نیم فصل نخست را از دست داد اما با شروع نیم فصل دوم لیگ برتر در ترکیب استقلال قرار گرفت.

با پایان محرومیت بلبلی تصور می‌رفت که این پرونده هم پایان بیابد اما این چنین نشد و آخرین رای کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان فدراسیون فوتبال مبنی بر محرومیت فولاد خوزستان، بار دیگر این پرونده را باز کرد. این رای می‌گوید که باشگاه فولاد خوزستان از دو دوره زمانی کامل و متوالی نقل و انتقالات محروم می‌شود.

این آخرین خبری مربوط به محمد بلبلی است که با یک تصمیم اشتباه، هم خود و باشگاه فولاد را محکوم به جریمه و محرومیت‌های سخت کرد.

منبع خبر: ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار

طراحی سایت تدبیرنت